Ārstu biedrība pieprasa atstādināt KNAB vadītāju Streļčenoku
Šāds pieprasījums nosūtīts, atsaucoties uz KNAB īstenoto kampaņu pret korupciju medicīnā Latvijā.
LĀB uzskata, ka kampaņa rada sabiedrībai priekšstatu par ikvienu ārstu kā prettiesisku labumu pieprasītāju. Viņuprāt, akcija ir naida kurināšana starp ārstiem un pacientiem, kas liecina par KNAB tiešo pienākumu nepildīšanu un kompetences pārsniegšanu, kā arī ārsta tiesiskā statusa neizpratni.
"Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja veiktā kampaņa ir ētikas normu pārkāpums un godīgi strādājošo ārstu goda un cieņas aizskārums. KNAB organizētā kampaņa nevis izglīto sabiedrību, bet gan, izmantojot cilvēku instinktus un bailes, kūda un mēģina sanaidot vienu sabiedrības sociālo grupu ar citu, proti, ārstus ar pacientiem," pauž LĀB prezidents.
LĀB piekrīt KNAB, ka izspiešanai un nelikumīgu maksājumu saņemšanai medicīnā nav vietas, taču uzskata, ka atsevišķu gadījumu vispārināšana ir noziedzīga. "Ar tieši tādu pašu pārliecību var paziņot, ka visi KNAB darbinieki ir zagļi, ja zināms, ka daži no viņiem nelikumīgi ir ņēmuši naudu no KNAB seifa," saka Apinis.
LĀB ir nobažījusies, ka minētā kampaņa rezultēsies ar pacientu bailēm apmeklēt ārstus, līdz ar to arī ar ielaistām slimībām, novēlotu ārstēšanu, nepamatotu pārtikas piedevu un bezrecepšu medikamentu lietošanu, kā arī citām negatīvām sekām. Par to liecinot arī pasaules pieredze šādu kampaņu organizēšanā.
"Kampaņa pret medicīnu un mediķiem ir tikai un vienīgi KNAB mazspējas pierādījums, jo netiek veikta reāla korupcijas apkarošana, piemēram, valsts vai pašvaldību iepirkumos, netiek novērsta plaša kontrabanda un nelegālā tirdzniecība. Jaroslavs Streļčenoks kā Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja priekšnieks līdz šim ir pierādījis savu nekompetenci un nespēju cīnīties ar reālu korupciju valstī. Šobrīd viņš sevi ir pierādījis arī kā pretvalstiski noskaņots pašlabuma meklētājs un "spalvu spodrinātājs", kas ir gatavs īslaicīgu populistisku mērķu vārdā ziedot savas tautas veselību un sanaidot iedzīvotāju grupas," pauž LĀB.
KNAB preses sekretārs Andris Vitenburgs aģentūru LETA informēja, ka neoficiāli maksājumi ārstniecības personām nav mākslīgi aktualizēta problēma, bet tā ir realitāte, ar ko pacienti saskaras ikdienā. Korupcijas izplatību veselības aprūpes sistēmā apstiprina arī vairāki socioloģiskie pētījumi - neoficiāli maksājumi ārsta un pacienta attiecībās ir bieža parādība.
KNAB uzskata, ka sabiedrības toleranci pret korupciju veselības aprūpē var mazināt ne tikai ar apkarošanas pasākumiem, bet arī ar regulārām iedzīvotāju informēšanas un izglītošanas aktivitātēm.
KNAB uzsver, ka ideālajā situācijā, iedzīvotājiem vēršoties ārstniecības iestādēs, pacientiem ir jābūt skaidrībai par veselības aprūpes pakalpojumu pieejamību un kvalitāti, to saņemšanas un apmaksas kārtību, neizmantojot prettiesiskus paņēmienus.
KNAB uzsver, ka ikvienam ir tiesības uz kvalitatīvu veselības aprūpes pakalpojumu saņemšanu, un tāpēc sociālās kampaņas mērķis ir pievērst iedzīvotāju uzmanību korupcijas sekām, kas var rasties ārstu uzpirkšanas gadījumā.
KNAB informē, ka 2012.gada novembrī veiktajā socioloģiskajā aptaujā noskaidrots, ka pēdējo divu gadu laikā lielākā sabiedrības daļa jeb 67,4% aptaujāto Latvijas iedzīvotāju ir saskārusies ar jautājumu risināšanu ārstniecības iestādēs, bet 28% no tiem ir izmantojuši neoficiālus maksājumus, dāvanas vai pazīšanos. Ņemot vērā, ka aptaujā tika vērtēta iedzīvotāju personiskā pieredze saskarsmē ar korupcijas problēmām, ko aptaujātie parasti cenšas neatklāt, tad tik liels personu īpatsvars, kas gatavi anonīmi atklāt šādu paņēmienu izmantošanu, liecina par augstu korupcijas izplatības līmeni veselības aprūpes sistēmā.
KNAB ir veicis korupcijas risku analīzi veselības aprūpes sistēmā, izstrādājis konkrētus priekšlikumus to mazināšanai, kas šobrīd ir iesniegti izvērtēšanai Veselības ministrijai.
Tāpēc KNAB atkārtoti aicina Apini uz konstruktīvu sadarbību un aktīvu rīcību veselības aprūpes sistēmā identificēto problēmu risināšanā, nevis censties publiskajā telpā nostatīt pretkorupcijas institūciju pret pacientiem un godprātīgiem ārstiem.
Jau ziņots, ka februārī, aktualizējot korupcijas problemātiku veselības aprūpē KNAB sāka sociālo kampaņu "Neriskē!".
Rīga, 27.febr., LETA.
Pēteris Apinis/ Foto: Ieva Čīka/ LETA