Latvijas Ģimenes ārstu asociācijas: Jaunais veselības aprūpes likums ir diskriminējošs
Foto: LETA
Latvijas Ģimenes ārstu asociācijas un Latvijas Lauku ģimenes ārstu asociācija aicina nevirzīt Veselības aprūpes finansēšanas likumprojektu tālākai izskatīšanai Saeimā.
Pirms likuma tālākās virzīšanas tas ir plaši jāapspriež sabiedrībā un jāizskaidro tā bīstamība Latvijas iedzīvotāju veselībai un valsts ekonomiskai izaugsmei, portālu MEDICINE.LV informēja Latvijas Lauku ģimenes ārstu asociācijas prezidente Līga Kozlovska.
Likumprojekts nevar nodrošināt tā 1.punktā definēto mērķi "veicināt veselības aprūpes pakalpojumu nodrošināšanai nepieciešamā finansējuma piesaisti" un tai pat laikā daudziem Latvijas iedzīvotājiem liegs iespēju saņemt valsts garantētos veselības aprūpes pakalpojumus.
Tiesības uz valsts veselības apdrošināšanas pakalpojumiem būs valsts apdrošinātajām personām (izdalītas 19 iedzīvotāju grupas 11.pantā) vai
1) jābūt nodokļa maksātājam (tai skaitā patentmaksu vai atsevišķu veidu saimnieciskās darbības veikšanu) 11 mēnešus iepriekšējā gadā (12. panta 2. un 4. daļa), vai
2) gada ienākumi nav mazāki par Ministru kabineta noteiktās minimālās darba algas apmēru, kas reizināts ar 12, tas ir 320 x12 = 3840 euro (12. panta 3. daļa), vai
3) valsts veselības apdrošināšanas brīvprātīgo iemaksu maksātājiem, kas ietver 12 kalendāros mēnešus – 28 euro x 12 = 336 euro (12. panta 3. daļa), vai
4) vienreizēju brīvprātīgo maksājumu, kas atbilst trīskāršam Ministru kabineta noteiktajam minimālās darba algas apmēram (15.pants) uz turpmāko 30 dienu periodu un turpmāk maksā 28 eiro mēnesī, 3 x 320 = 960 euro.
Galvenās problēmas, kas radīsies Latvijas iedzīvotājiem, ja Veselības aprūpes finansēšanas likuma projekts tiks apstiprināts:
- Paredzētā veselības aprūpes finansēšanas sistēma ir diskriminējoša pret tiem Latvijas iedzīvotājiem, kuru ienākumi ir nedaudz lielāki par nabadzības slieksni un daudzbērnu ģimenēm. Procentuāli vairāk no saviem ienākumiem būs jāmaksā trūcīgajiem iedzīvotājiem.
- Daudzi nodokļi maksātāji nevarēs saņemt veselības aprūpi, neskatoties uz to, ka ir veikuši nodokļu maksājumus.
- Šī sistēma ievērojami ierobežos pieejamību veselības aprūpei Latvijas iedzīvotājiem, kas ir prettiesiski un neatbilstoši Satversmei.
Ja deputāti un Veselības ministrija turpinās neapdomīgi virzīt šo Latvijas iedzīvotājus iznīcinošo likumprojektu, asociācijas rosinās tautas nobalsošanu.