Ārste: Rotavīrusa slimnieku skaits ir piecas reizes lielāks nekā vēsta statistika
Raksta autore: Sandra Gintere, ģimenes ārste
Latvijā ik gadu ar smagu rotavīrusa infekciju Bērnu klīniskās universitātes slimnīcā (BKUS) ārstējas vairāk nekā 3000 bērnu, taču faktiski ar šo lipīgo vēdera vīrusu saslimst piecreiz vairāk bērnu jeb aptuveni 15 000, liecina Latvijas Bērnu infektologu biedrības aprēķini.
Daudzos gadījumos vecāki nemeklē ārsta palīdzību un slimību ārstē pašu spēkiem, tāpēc oficiāli reģistrētais slimnieku skaits neatspoguļo patiesos rotavīrusa izplatības apmērus, kas ir ievērojami lielāki.
Ņemot vērā slimības smago norisi, rotavīruss ir liels slogs ģimenei un sabiedrībai – tā rada ciešanas mazajam slimniekam, apgrūtina vecāku ikdienu, kuriem jāpaliek slimnīcā vai mājās ar slimo bērnu, noslogo ģimenes ārstus un ārstniecības iestādes.
Kā zināms, no 2015.gada 1.janvāra Imunizācijas valsts programmas ietvaros Latvijā ir uzsākta jaundzimušo vakcinācija pret rotavīrusu. Līdz ar to tuvāko gadu laikā ir gaidāma rotavīrusa izplatības samazināšanās līdzīgi kā daudzās citās valstīs, kur vakcīna iekļauta imunizācijas kalendārā.
Piemēram, Somijā, kur vakcinācija pret rotavīrusu tika uzsākta 2009. gadā, vakcinācijas aptvere pārsniedz jau 90%. Bērnu skaits, kuri nonāk slimnīcās ar rotavīrusu pirmajā dzīves gadā, valstī samazinājies par 87%. Savukārt ambulatoro apmeklējumu skaits sarucis pat par 80%.
Uzklausot ģimenes ārstu viedokļus par vecāku attieksmi pret jauno vakcīnu dažādās Latvijas pilsētās, kopumā jāsecina, ka noskaņojums ir pozitīvs un vairums vecāku izvēlas vakcinēt savus jaundzimušos. Īpaša interese par jauno vakcīnu ir tiem vecākiem, kur ģimenē jau aug viens vai divi bērni - vakcinācija tiek atbalstīta, lai lielākie bērni slimības gadījumā neaplipinātu zīdaini. Vecāki pozitīvi vērtē arī to, ka jaunā vakcīna ir pilināma mutē, nav jādur un bērnam jānodara sāpes, kas atvieglo vakcinācijas procedūru.
Arī aptaujājot vecākus, kuru bērni rotavīrusu ārstējuši Bērnu klīniskās universitātes slimnīcā, vairāk kā 90% atzina – ja būtu zinājuši, ka slimība noris tik smagi, bērnu būtu vakcinējuši pret šo infekciju.
Diemžēl atbalsts vakcinācijai bieži parādās tikai tad, kad jau ir gūta nepatīkamā pieredze un vecāki paši ir pārliecinājušies, cik smaga un mokoša bērnam ir slimošana. Rotavīrusa gadījumā tā ir nepātraukta vemšana, caureja, vājums, gulēšana slimnīcā daudzas dienas ar sistēmas adatu vēnā, lai atgūtu zaudēto šķidrumu.
Tikmēr statistika iecina, ka saslimstība ar rotavīrusa infekciju Latvijā ar katru gadu pieaug, liecina Slimību profilakses un kontroles centra dati. 2014.gadā valstī reģistrēti 3556 saslimšanas gadījumi, kas ir par pusotru simtu vairāk nekā 2013.gadā. Laikā no 2009. līdz 2013.gadam Latvijā ik gadu ar rotavīrusu vidēji slimoja 3293 cilvēki. Lielākā daļa inficēto ir bērni vecumā līdz 2 gadiem.
Pasaule veiktie pētījumi apliecina, ka rotavīruss ir izteikta zīdaiņu un mazu bērnu slimība, kuri slimo vissmagāk un ilgāk, jo viņiem rotavīrusa izraisītā vemšana un caureja ātri rada organisma atūdeņošanos, kas ir bīstami veselībai un pat dzīvībai. Zaudējot šķidrumu, organisms cenšas to nodrošināt vitāli svarīgākajiem orgāniem kā sirdij, smadzenēm, un citi orgāni, visbiežāk nieres, tiek izslēgti no aprites, un var attīstīties tādas dzīvībai bīstamas smagas komplikācijas kā nieru nepietiekamība. Tieši tāpēc vakcināciju pret rotavīrusu ir svarīgi veikt agrīni bērna pirmajos dzīves mēnešos.
Der atcerēties, ka neviens bērns, lai cik kārtīgi mazgātu rokas un ievērotu higiēnu, no rotavīrusa izvairīties nespēs.
Starptautiski pētījumi liecina, ka līdz trīs gadu vecumam 30% bērnu ar rotavīrusu sastopas vairāk nekā četras reizes, un tieši katra pirmā sastapšanās ir smaga neatkarīgi no bērna vecuma – vairāk kā pusei inficēto nepieciešama ārstēšanās slimnīcā.
Tāpēc vecākiem vajadzētu izmantot valsts piedāvāto iespēju un pasargāt savus jaundzimušos no rotavīrusa ar pašu efektīvāko metodi – vakcināciju, ko visām valstīm iekļaut imunizācijas kalendāros aicinājusi ir arī Pasaules Veselības organizācija.