Ārsta palīgi atbalsta e-veselības ieviešanu ar 1.septembri un nenoraida ideju par koppraksēm
Rīga, 20.jūn., LETA. Latvijas Ambulatorā dienesta ārsta palīgu profesionālā biedrība atbalsta Veselības ministrijas (VM) ieceri darbu e-veselības sistēmā sākt ar 1.septembri, aģentūrai LETA sacīja biedrības priekšsēdētājs Juris Raudovs.
Viņš norādīja, ka nevar iemācīties strādāt ar tehnoloģijām, ja ar tām nestrādājot. Tāpat būtiski pēc iespējas ātrāk sākt sistēmas lietošanu, jo, ar to strādājot, parādīsies vairāk tehnoloģisko kļūmju, ko būs iespējams izlabot, uzlabot un pilnveidot.
Raudovs piebilda, ka ārsta palīgu nostāja par VM ieceri veidot kopprakses nav tik noraidoša, kā ģimenes ārstu asociācijām, jo ārsta palīgi ir darba ņēmēji un, ja viņiem tiks piedāvāts savas kompetences robežās strādāt koppraksē pie ģimenes ārsta, viņš neapšaubāmi būs gatavs strādāt. "Viņam būs pilnīgi vienalga vai tā ir kopprakse vai ģimenes ārsta prakse," atzīmēja asociācijas priekšsēdētājs.
Viņš arī norādīja, ka neatkarīgi no prakses veida - kopprakses vai individuālas prakses - svarīgs ir komandas darbs un pieejamība.
Vienlaikus Raudovs teica, ka asociācija ir gatava konstruktīvām sarunām ar VM, jo, kaut arī tā ir paudusi atbalstu ģimenes ārstu streikam, asociācija apzinās, ka tā rezultātā cietīs ne tikai pakalpojuma saņēmēji, bet arī citas institūcijas, kurām radīsies apgrūtinājums.
Jau ziņots, ka VM tikusies ar Latvijas Ģimenes ārstu asociāciju, lai pārrunātu ģimenes ārstu prasībās saistībā ar pieteikto streiku. Tikšanās reizē tika panākta vienošanās, ka šīs dienas laikā LĢĀA tiks sagatavota vēstule ar ministrijas redzējumu par ģimenes ārstu norādīto problēmu iespējamajiem risinājumiem.
Vienlaikus liels strīdus jautājums starp VM un ģimenes ārstiem ir e-veselības ieviešana un tās ieviešanas termiņš, kas, pēc VM plānotā, ir 1.septembris. Ģimenes ārsti šo termiņu vēlas atlikt, tomēr par to, kāds varētu būt lēmums, skaidrāks varētu tapt pēc abu pušu atkārtotas tikšanās rīt, 21.jūnijā.
Tāpat ziņots, ka Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta (NMPD) Rīgas reģionālā centra arodorganizācijas pārstāvis Rafaels Ciekurs norādīja, ka visiem mediķiem jāpāriet uz e-veselības sistēmu, jo tā ievērojami atvieglo darbu.
Savukārt ģimenes ārsti joprojām nav vienisprātis ar VM, jo viena no prasībām saistībā ar ārstu streiku jūlijā ir par e-veselību, proti, Latvijas Ģimenes ārstu asociācija lūdz VM nodrošināt pacienta datu aizsardzību e-veselības sistēmā un noteikt, ka e-veselības sistēma vai tās daļas obligāti jālieto tikai pēc tam, kad ir iegūti pārliecinoši dati par sistēmas efektīvu funkcionēšanu un dots laiks, lai ģimenes ārsti var sagatavoties sistēmas lietošanai.
Pēc VM paustā, patlaban pavisam izrakstītas vairāk nekā 14 600 e-receptes, no kurām aptiekās izmantotas vairāk nekā 3300 e-receptes. Patlaban trīs vadošās aptiekas, kurās ir izmantotas visvairāk e-receptes, ir "Liepājas centra aptieka" ar 678 izsniegtām e-receptēm, "Saules aptieka" Rīgā, Brīvības ielā 68, ar 213 e-receptēm un "Benu aptieka" Driksas ielā 4, Jelgavā, ar 88 e-receptēm.
E-receptes valsts pilnībā vai daļēji kompensētajiem medikamentiem tikai elektroniski e-veselības sistēmā jāizraksta no šā gada 1.septembra. Aptiekām ir pienākums pieņemt e-receptes jau no 2016.gada 1.decembra.