Ar skaidrojošu kampaņu aicinās iedzīvotājus nepārmaksāt par zālēm
Nevalstiskā organizācija "Veselības projekti Latvijai" sadarbībā ar Zāļu valsts aģentūru (ZVA) martā sākusi kampaņu "Kā nepārmaksāt par zālēm?", informē "Veselības projekti Latvijai" valdes priekšsēdētāja Vita Dumpe.
Kampaņas mērķis ir informēt cilvēkus par ģenēriskajām jeb patentbrīvajām zālēm. Ģenēriskās zāles, kas ir ar līdzvērtīgu iedarbību, kvalitāti un drošumu kā oriģinālās zāles, cenas ziņā būtiski atšķiras. ZVA apkopotie dati par 2016.gadu liecina, ka oriģinālo zāļu vidējā cena par zāļu iepakojumu ir 19,6 eiro, savukārt, ģenērisko zāļu vidējā cena par iepakojumu ir 4,69 eiro. Pēc pārdošanas apjomiem ģenēriskās zāles veido 75% no tirgus, savukārt oriģinālās zāles - 25%.
Ģenēriskās zāles ir tādas zāles, kas efektivitātes, drošuma un kvalitātes ziņā ir līdzvērtīgas atsauces zālēm jeb oriģinālajām zālēm, kas zāļu tirgū parādījušās ātrāk. Ģenēriskās zāles aptiekās ir pieejamas pēc tam, kad oriģinālo zāļu ražotājam ir beidzies patenta aizsardzības laiks.
Patentbrīvajiem medikamentiem ir tāds pats aktīvo vielu kvalitatīvais, kvantitatīvais sastāvs un zāļu forma, bet to galvenā priekšrocība ir tā, ka tām ir ievērojami zemāka cena nekā šo pašu zāļu oriģināliem, uzsver Dumpe.
"Cena ir atšķirīga tāpēc, ka ģenēriskās zāles satur labi zināmas, drošas un efektīvas aktīvās vielas, ko jau ir pārbaudījuši oriģinālo zāļu ražotāji un ilgstoši lietojuši pacienti. Tādejādi ģenērisko zāļu ražotājiem vairs nav nepieciešams ieguldīt laiku un līdzekļus, lai veiktu pilnu pētījumu ciklu ar dzīvniekiem un cilvēkiem. Tā vietā ražotājam ir jāveic biopieejamības pārbaude - jāpierāda, ka ģenēriskās zāles cilvēka organismā uzsūcas tādā pašā koncentrācijā un ātrumā kā oriģinālais medikaments," skaidro Dumpe.
Kampaņas galvenā mērķa grupa ir gados vecākie Latvijas iedzīvotāji, kam ikdienā visvairāk nepieciešams lietot medikamentus. Kampaņai ir sagatavots informatīvs, skaidrojošs materiāls iedzīvotājiem par to, kas ir ģenēriskās zāles, kādas ir to priekšrocības, efektivitāte un sastāvs, kā tās ražo un reģistrē. Materiāls tiks izplatīts visās Latvijas bibliotēkās, Rīgas sociālajos dienas centros pieaugušajiem kā arī aptiekās, kas izteikušas vēlmi kampaņas laikā būt par informatīvo partneri. Radio reklāmās un plakātos aptieku skatlogos būs izteikts aicinājums par zāļu cenu konsultēties ar farmacietu, norāda Dumpe.
Viņa arī stāsta, ka biedrības "Veselības projekti Latvijai" organizētie semināri Latvijas senioriem vairākās pilsētās liecina, ka gados vecākiem cilvēkiem trūkst visaptverošu zināšanu par ģenēriskajām zālēm, kas var veicināt pārmaksāšanu par ikdienā nepieciešamajām zālēm.
"Farmācijas nozare ir bizness, kur katra puse aktīvi aizstāv savas intereses. Zāļu ražotāji mērķtiecīgi iesaistās ārstu tālākizglītībā un aktīvi ārstus informē par saviem jaunajiem un dārgajiem medikamentiem, aptieku īpašnieki piedāvā atlaides, ja pacients iegādāsies vairākus medikamentus. Lai pacientam nebūtu jāpārmaksā un jāiegādājas nevajadzīgas zāles vai uztura bagātinātāji, ir jābūt kritiski domājošam un zinošam. Tāpēc ir ļoti svarīgi, lai iedzīvotāji, tai skaitā mūsu seniori, mācētu savas zāles atpazīt ne tikai pēc ražotāja dotā nosaukuma, bet arī pēc aktīvās vielas un nekautrētos ārstam un farmaceitam pajautāt, vai viņu zālēm nav maciņam draudzīgākas alternatīvas," uzsver Dumpe.
Pēc kampaņas biedrība plāno izstrādāt un Veselības ministrijā iesniegt priekšlikumus, kuru mērķis ir mazināt izdevumus, kas pacientiem rodas neracionāli pārmaksājot par zālēm, un palielinātu ģenērisko zāļu īpatsvaru Latvijā.
Biedrība "Veselības projekti Latvijai" ir neatkarīga, profesionālu eskpertu komanda veselības aprūpes jautājumos. Biedrības mērķis ir aizstāvēt sabiedrības intereses veselības aprūpes jomā Latvijā. Biedrības mērķis ir panākt reālas izmaiņas un uzlabojumus veselības politikā un padarīt veselības aprūpi pieejamu un saprotamu ikvienam valsts iedzīvotājam.
Visu Latvijā reģistrēto zāļu lietošanas instrukcijas, cenas, dažādas zāles ar vienu aktīvo vielu var meklēt ZVA tīmekļa vietnē "https://www.zva.gov.lv/zalu-registrs/".
LETA
2017.gada 20.martā