Ar informatīvu ceļvedi cer atvieglot pacientu orientēšanos Latvijas zāļu kompensēšanas sistēmā
Rīga, 13.jūn., LETA. Zāļu kompensācijas sistēma ir diezgan sarežģīta, tāpēc jaunais informatīvais ceļvedis "Par zālēm onkoloģiskai slimībai" būs nozīmīgs atbalsts pacientiem, šodien ceļveža atvēršanas pasākumā teica onkoloģisko pacientu biedrības "Dzīvības koks" valdes priekšsēdētāja Gunita Berķe.
Viņa skaidroja, ka pacientiem vislielākās problēmas sagādā saprast, kas ir kompensējams medikaments un kas nav, kā arī kāda ir atšķirība starp šiem medikamentiem. Jaunais ceļvedis sniedz ieskatu, kā rīkoties medikamentu izvēlē, piebilda Berķe.
Tāpat viņa uzteica iniciatīvu papildus izglītot farmaceitus par zālēm onkoloģiskajām slimībām.
Holdinga "Repharm" ģenerāldirektors Dins Šmits skaidroja, ka papildus farmaceitu apmācīšana ir ļoti būtiska, jo saprotamu iemeslu dēļ pacientam pieejamāks ir tieši farmaceits, nevis ārsts.
Vienlaikus Šmits norādīja, ka iecere izveidot informatīvo bukletu, kas parāda, pa kuru algoritma ceļu pacientam jāiet, kā arī ideja apmācīt farmaceitus radās pavisam nesen apstiprinātā Onkoloģijas plāna dēļ. "Ceru, ka ideja un labā prakse dzīvos uz priekšu," sacīja Šmits.
"Roche Latvija" vadītājs Rauls Vēliņš sacīja, ka ne vienmēr ārsti izraksta labākās zāles pacientiem. Ārsti ir ētiska jautājuma priekšā, jo domā, ka pacients nevarēs atļauties zāles, kas varētu viņam palīdzēt, turklāt apzinās, ka individuālā zāļu kompensācija nereti tiek noraidīta, teica Vēliņš.
Vienlaikus viņš uzskata, ka pacients vairs nav tikai pasīvs vērotājs. Viņam un viņa tuviniekiem patlaban ir daudz lielākas iespējas panākt, ka ārstēšana notiek ar labākajām pieejamajām metodēm un zālēm. Visu izšķir apņēmība un motivācija, atzina Vēliņš.
Rīgas Stradiņa universitātes Farmācijas ķīmijas katedras docente Inga Urtāne norādīja, ka ceļvedis "Par zālēm onkoloģiskai slimībai" ir palīgmateriāls, lai pacients varētu orientēties "zāļu iegādes līkločos".
Urtāne skaidroja, ka ceļvedis sniedz praktisku informāciju, kā rīkoties, ja valsts cilvēkam izrakstītos medikamentus nekompensē, ja izrakstītais medikaments nav iekļauts valsts zāļu iegādes kompensācijas sistēmā, kā arī, ja izrakstītais medikaments tiek kompensēts no valsts.
Tāpat ceļvedī iekļauta atsevišķa sadaļa "Vaicājiet farmaceitam", kur sniegta informācija, ko cilvēks var uzzināt pie farmaceitu, kā arī ceļveža aizmugurē ir galvenās "ceļa zīmes", kā saņemt zāles onkoloģiskai slimībai, teica Urtāne.
Viņa piebilda, ka ceļvežus pacienti varēs saņemt gan pie sava ārsta, gan aptiekās, turklāt, ja mainīsies valsts politika zāļu onkoloģiskai slimībai jautājumā, arī pacientiem pieejamais buklets tiks aktualizēts ar jaunāko informāciju.