Aprit gads kopš darbojas palīdzības tālrunis onkoloģiskajiem pacientiem
Šā gada 4. februārī, kad pasaulē atzīmē Pretvēža dienu, aprit gads kopš Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcā darbojas psiholoģiskās palīdzības tālrunis onkoloģiskajiem pacientiem. Tālrunis 80003003 ir bezmaksas.
Gada laikā uz šo tālruni ir zvanījuši gandrīz divi tūkstoši cilvēku. Līdz ar jautājumiem par ārstēšanās iespējam, pieejamām ārstu konsultācijām, nepieciešamajiem dokumentiem utml., zvanītāji ir meklējuši emocionālo atbalstu un atbildes uz jautājumu, kā dzīvo tālāk. Psiholoģe Ramona Kokina: "Pārsvarā cilvēki zvana, lai izrunātos. Vēža diagnoze ir liels satricinājums, kas līdzi nes bailes, dusmas un apjukumu. Nereti cilvēki kaunas par to runāt atklāti, bet mēs konsultācijas sniedzam anonīmi." Psiholoģe arī piemin, ka izmisumā cilvēkiem rodas absurdas idejas, ķeroties pēc kautkur noklausītām, nepārbaudītām, vai pat kaitējošām metodēm.
Par to, ka daudzi joprojām izturas vieglprātīgi pret savu veselību un kavējas iet pie ārsta, liecina apstāklis, ka zvanītāji pa telefonu mēģina noskaidrot jautājumus, ar kuriem iespējami ātrākā laikā būtu jāvēršas pie speciālista. Paradoksāli, ka starp zvanītājiem ir paziņas, pat kolēģi, kuri novēro kādas izmaiņas līdzcilvēka veselībā un viņa vietā vaicā par nepieciešamo tālāko rīcību. Pēc psihologa atbalsta vēršas arī pacientu tuvinieki un draugi, kuri lūdz padomu, kā uzmundrināt un kā sniegt atbalstu.
Nereti cilvēki diagnozi vēzis pielīdzina nāves spriedumam, bet jānorāda, ka mūsdienu diagnosticēšanas un ārstniecības iespējas ar vien uzlabojas. Tomēr onkologi atgādina – laicīga vēža atklāšana ievērojami palielina izveseļošanās iespējas, piemēram, saskaņā ar 2007. gada datiem, atklājot dzemdes kakla vēzi 1. stadijā tie ir 89,5 %, bet 3. stadijā – 28,2%, pie krūts vēža saslimšanas – 1. stadijā tie ir 90,5%, bet 3. stadijā - 46,4%, 4. stadijā vien 11,6%. Ja ir radušās kaut mazākās aizdomas par savu veselību, nekavējoties ir jāvēršas pie sava ģimenes ārsta.
Psiholoģiskās palīdzības tālruņa izveide ir Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas kopprojekts ar pacientu atbalsta biedrību " Dzīvības koks".
Rīgas Austrumu klīniskā universitātes slimnīca tika izveidota, apvienojot vairākas iepriekš neatkarīgas medicīnas iestādes - klīniku "Linezers" un "Biķernieki", Latvijas Onkoloģijas centru, Diagnostikas un Patoloģijas centrus un klīniskās universitātes slimnīcu "Gaiļezers". Pašlaik slimnīca ir daudzprofilu ārstniecības iestāde, kas saviem pacientiem sniedz pilnīgu un kvalitatīvu medicīnas pakalpojumu kompleksu - gan ambulatori, gan stacionāri.