Pētījums: Ar fiziskajām aktivitātēm nodarbojas gandrīz divas trešdaļas Latvijas iedzīvotāju
Rīga, 2.marts, LETA. Ar fiziskajām aktivitātēm Latvijā nodarbojas gandrīz divas trešdaļas iedzīvotāju, secināts Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) sadarbībā ar tirgus un sociālo pētījumu aģentūru "Latvijas fakti" veiktajā aptaujā.
Aptaujas rezultāti liecina, ka ar sportu nodarbojas 62% Latvijas iedzīvotāju vecumā no 15 līdz 64 gadiem.
Fiziski aktīvie iedzīvotāji visbiežāk - 45% gadījumu - ar fiziskajām aktivitātēm/sportu nodarbojas reizi vai divas nedēļā. Biežāk - trīs un vairāk reizes nedēļā - ar fiziskajām aktivitātēm/sportu nodarbojas 38% respondentu. Retāk nekā reizi nedēļā fiziskās aktivitātes veic 16% respondentu. Dažādās respondentu sociāli demogrāfiskajās grupās iegūtie rezultāti atklāj, ka vismaz trīs reizes nedēļā ar fiziskajām aktivitātēm visbiežāk nodarbojas jaunieši un gados vecākie respondenti, fiziski aktīvie Rīgas un lauku iedzīvotāji.
Salīdzinoši biežāk ar fiziskajām aktivitātēm nodarbojas gados jaunākie respondenti, jo īpaši jaunieši vecumā līdz 24 gadiem, pilsētnieki, kā arī personas ar augstāko izglītību. Vismaz trīs reizes nedēļā ar sportu nodarbojas 38% aptaujāto iedzīvotāju.
Katrs otrais - 51% - fiziski aktīvais iedzīvotājs vienai sportošanas reizei velta vairāk nekā stundu. 30% respondentu parasti sporto 31-60 minūtes, savukārt 15% aptaujāto - līdz 30 minūtēm.
Vispopulārākie fizisko aktivitāšu veidi Latvijas fiziski aktīvo iedzīvotāju vidū ir garāku attālumu iešana kājām, braukšana ar velosipēdu, vingrošana, tostarp trenažieru zāles apmeklēšana, peldēšana un skriešana.
Kā galveno motivāciju nodarboties ar fiziskām aktivitātēm un sportu iedzīvotāji norādīja pašsajūtas uzlabošanos, kā arī vēlmi nostiprināt veselību un palielināt darba spējas.
Pētījums "Latvijas iedzīvotāju sportošanas un fizisko aktivitāšu veikšanas paradumi" ir veikts pēc IZM pasūtījuma ar mērķi noskaidrot 15-64 gadus vecu Latvijas iedzīvotāju fizisko aktivitāšu paradumus - iesaistīšanās biežumu fiziskajās aktivitātēs (sportā), sporta veidu vai sporta veida disciplīnu izvēli, fizisko aktivitāšu (sporta) norises vietu pieejamību respondentu dzīvesvietā (attiecīgajā pašvaldībā), respondenta personīgo resursu ieguldījumu fizisko aktivitāšu (sportā) vajadzībām.
Tāpat pētījuma mērķis bija noskaidrot respondentu viedokli par darba vietas, attiecīgās pašvaldības darbību aktīva un veselīga dzīvesveida veicināšanai, kā arī noskaidrot Latvijas iedzīvotāju motivāciju nodarboties ar fiziskajām aktivitātēm (sportu).