"A Aptiekas": Nederīgu medikamentu problēma jārisina valstiski; nederīgos medikamentus pieņemsim arī turpmāk
Nederīgo medikamentu un nederīgo medicīnas preču problēmai ir vajadzīgs valstisks risinājums, uzsver "A Aptieku" pārstāve Nora Krauja.
Tas nozīmētu, ka nederīgo medikamentu savākšanā un atkritumu pārstrādē būtu jāiesaistās valsts vides organizācijām. "Atbildību par šīm nederīgajām precēm un to pārstrādi nedrīkst atstāt vien uz "uzņēmēju pleciem". Mūsuprāt, atbildība par šo atkritumu pārstrādi galvenokārt būtu jāuzņemas Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijai."
Tikmēr Pasaules Dabas fonda direktors Jānis Rozītis skaidro, ka patlaban kā vēl viens šīs problēmas risināšanas apgrūtinājums ir nepilnības likumos un tiesību aktos. "Patlaban starp zāļu pircēju un atkritumu pārstrādi ir pārrāvums. Turklāt cilvēki nav vēl apzinājušies nederīgo medikamentu un medicīnas preču bīstamību, kad tie nonāk saskarē ar dabu."
Krauja piebilst, ka kopš 2011.gada nederīgie medikamenti un medicīnas preces netiek uzskatīti par bīstamiem atkritumiem. "Taču realitātē izrādās, ka šīs preces ir bīstami atkritumi."
Latvijas Farmaceitu biedrības (LFB) valdes priekšsēdētāja Kitija Blumfelde atzīmē, ka ilgtermiņā ir grūti prognozēt ietekmi uz vides piesārņojuma līmeni un cilvēku veselības ietekmi, piemēram, no nederīgu medikamentu vielu nonākšanas ūdeņos, augsnē un dzeramajā ūdenī.
"Cilvēki neapzinās nederīgu zāļu riskus. Šo zāļu vielas, kas nevērīgi izmestas, nonākot vidē, kaitē ne vien dabai, bet arī cilvēkam, kura dzeramajā ūdenī var būt sajaukušās vairāku zāļu vielas," norāda Blumfelde.
"Tā kā šīs kampaņas laikā līdz šim iedzīvotāji bija atnesuši lielu daudzumu medikamentu, kā arī medikamenti, kas nonāk apkārtējā vidē, var veidot toksiskus savienojumus, piesārņojot ūdeni un gaisu, mūsu aptiekās turpināsim pieņemt nederīgos medikamentus un medicīnas preces arī turpmāk," informē Krauja.
Aptieku tīkla "A Aptiekas" akcijas "Vislatvijas zāļu skapīšu tīrīšana" norises laikā no 16.jūlija līdz 1.oktobrim kopumā no aptiekām uz bīstamo atkritumu iznīcināšanas poligonu aizvesti 1664 kilogrami nederīgu medikamentu, kā arī 254 termometri.
Krauja piebilst, ka no 254 dzīvsudraba termometriem 54 nodoti "A aptiekas" filiālē Ogrē, kas esot salīdzinoši liels rādītājs vienai apdzīvotai Latvijas vietai.
Šī akcija turpināsies līdz oktobra beigām, taču tas nenozīmē, ka tad tā beigsies, atzīmē Krauja.
Tāpat LFB valdes priekšsēdētāja Blumfelde atzīmē, ka 20.oktobrī plānots sākt informatīvu kampaņu par nederīgo medikamentu un medicīnas preču bīstamību. Taču sīkāku informāciju par to plānots sniegt 22.oktobrī.
Blumfelde informē, ka LFB vadītā informatīvā kampaņa ilgs no 20.oktobra līdz 16.novembrim. Pēc tam plānots tikties un runāt ar valsts institūcijām par nederīgo zāļu un nederīgo medicīnas preču bīstamību un riskiem videi un cilvēku veselībai.
Kā ziņots, aptieku tīkla "A Aptiekas" peļņa pērn bija 892 351 eiro, kas, salīdzinot ar 2012.gadu, kad peļņa bija 704 906 eiro, ir pieaugums par 26,6%. Savukārt "A Aptieku" apgrozījums pērn bija 25,71 miljons eiro, kas ir par 19,6% vairāk nekā 2012.gadā, kad apgrozījums bija 21,5 miljoni eiro.
Uzņēmums "A Aptiekas" tika izveidots 2007.gadā, apvienojot vairākus nelielus uzņēmumus. Uzņēmuma pamatkapitāls ir 284 716 eiro. "A Aptiekas" ietilpst vienā no Baltijas valstīs lielākajām farmācijas kompāniju grupām - SIA "Magnum Medical".
Rīga, 16.okt., LETA.