84 gadus vecam pacientam veikta mikroķirurģiska audu pārstādīšana
15. janvārī SIA "Brūču klīnika" ķirurgi 84 gadus vecam vīrietim veica audu pārstādīšanas operāciju mikroķirurģiskā tehnikā. Iespējams, šis ir vecākais Latvijas iedzīvotājs, kuram izdarīta šāda tipa operācija.
Pagājušā gada septembrī nenoskaidrotu iemeslu dēļ vīrietis savās mājās bija zaudējis samaņu un nokritis uz sejas. Tā kā mājās viņš bija viens un ilgu laiku nenāca pie samaņas, vīrieša seja ilgstoši bija saspiesta, kā rezultātā radās izgulējumi uz pieres, deguna, plakstiņiem un vaigiem. Sākotnēji pacients tika ārstēts Rīgas 1. slimnīcā un Valsts zobārstniecības centrā, taču tā kā uz sejas bija izveidojušies mīksto audu defekti, bija nepieciešama plastikās un rekonstruktīvās ķirurģijas speciālistu palīdzība.
"Lielākā problēma bija piere – uz tās bija izveidojusies plaša audu nekroze, kas sniedzās līdz pat pieres kaulam," informē pacienta ārstējošā ārste, SIA "Brūču klīnika" ķirurģe Marta Rudakovska. "Pēc bojāto audu izgriešanas defektu mēģinājām slēgt, pārvietojot vietējos audus, taču pārstādītie audi nepiedzija. Tāpēc brūci slēdzām, pārstādot ādas un zemādas transplantātus no pacienta labā apakšdelma. Operācija noritēja sekmīgi, taču tūlīt pēc operācijas radās problēmas ar pārstādīto audu (lēvera) apasiņošanu. Tāpēc "Brūču klīnikas" ķirurgiem nācās pacientu atkārtoti vest uz operāciju zāli, un problēmu novērst."
Šobrīd pacienta stāvoklis ir stabils, un ir lielas cerības, ka pārstādītie audi piedzīs. Pirms izrakstīšanas pacientam vēl būs nepieciešams veikt dažas nelielas koriģējošas operācijas. Kamēr pacients atrodas stacionārā, ārsti mēģina noskaidrot arī samaņas zuduma iemeslu.
"Astoņdesmitajos gados, kad sākām pārstādīt audu transplantātus mikroķirurģiskā tehnikā, nelabprāt uzņēmāmies operēt pacientus, kas vecāki par 40 gadiem, jo līdz ar vecumu palielinās arī komplikāciju risks," stāsta SIA "Brūču klīnika" vadītājs Olafs Libermanis. "Šobrīd pacienta vecums vairs nav izšķirošais faktors mikroķirurģiskas audu pārstādīšanas veikšanai."
Pārstādot audus mikroķirurģiskā tehnikā, donora vietā izveido un atbrīvo audu bloku, kuru apasiņo viena vai vairākas artērijas un vēnas. Šo audu bloku (lēveri) izdala no apkārtējiem audiem un pārvieto uz to ķermeņa daļu, kur tie vairāk nepieciešami (recipienta vietu). Lēvera barojošos asinsvadus – artērijas un vēnas – savieno ar recipienta vietā esošiem asinsvadiem, tādejādi audu transplantātam tiek atjaunota normāla fizioloģiska asinsapgāde. Asinsvadu izmērs parasti ir 1-3 milimetri, tāpēc operācijā lieto mikroskopu un speciālus instrumentus.
Šādā tehnikā iespējams pārstādīt ādu, muskuļaudus, kaulus, kā arī pirkstus un to daļas.
Audu pārstādīšanu pielieto pacientiem ar nedzīstošām brūcēm, kropļojošām rētām, kā arī traumas vai operācijas radītiem audu defektiem.
Pārstādīšana mikroķirurģiskā tehnikā var būt vienīgais risinājums pacientam, kam citas audu pārstādīšanas metodes nav iespējamas, vai arī nav bijušas efektīvas.
Informāciju sagatavoja SIA "Brūču klīnika" pārstāve Daiga Rauba