75% Latvijas sieviešu nav informētas kā cīnīties pret PMS simptomiem
80, 2% Latvijas sieviešu ik mēnesi cieš no premenstruālā sindroma simptomiem, un vismaz 75 % sieviešu nav informētas kā pret šo sindromu cīnīties.Aptaujas dati liecina - Latvijā sievietēm trūkst informācijas par PMS novēršanu.
Farmācijas kompānijas Nycomed veiktās aptaujas dati liecina, ka Latvijā PMS simptomus izjūt 80,2% sieviešu, Igaunijā 80,7%, bet Lietuvā 62,6%. Vissmagāk šis sindroms ietekmē jaunas sievietes vecumā no 15 līdz 19 gadiem. Vairums sieviešu vecuma grupā no 30 līdz 39 gadiem piekrīt apgalvojumam, ka premenstruālais sindroms pasliktina viņu darba spējas. Sievietes reizēm mēdz izmantot jebkādu iemeslu, lai šī sindroma laikā nenāktu uz darbu. Visbiežāk šādi rīkojas 40 līdz 49 gadus vecas sievietes, taču arī jaunietes nav izņēmums.
75% sieviešu, kuras piemeklē PMS, nav informētas, ka Latvijā ir pieejami bezrecepšu medikamenti cīņai ar PMS simptomiem. 35% no aptaujātajām Latvijas sievietēm ar šo problēmu cīnās, lietojot dažādus pretsāpju medikamentus, taču tikai 5% lieto speciāli ražotus medikamentus, lai samazinātu PMS ietekmi uz veselību un pašsajūtu.
Nycomed valdes priekšsēdētājs Valdis Miķelsons: "Uzskatu, ka šī ir nopietna problēma katrai sievietei, kura saskārusies ar PMS simptomu ietekmi uz savu pašsajūtu. Šo simptomu izpausmes ir fiziskas un psiholoģiskas dabas traucējumi, piemēram, galvassāpes, ādas patoloģijas, viegls krūšu dziedzeru jutīgums, diskomforta sajūta vēderā, garastāvokļa izmaiņas, aizkaitināmība, nervu spriedze, depresija, nogurums un miega traucējumi. Tas viss apgrūtina ierasto dzīves ritmu. Ļoti bieži nākas dzirdēt, un šo faktu pierāda arī veiktā aptauja, ka pārsvarā gadījumu sievietes pirmsmenstruālā perioda laikā pret sāpēm cīnās, lietojot pretsāpju līdzekļus. No vienas puses – sāpes uz kādu laiku norimst, tai pat laikā pārējie simptomi saglabājas. Tāpēc vēlējāmies informēt, ka Latvijas aptiekās šobrīd iespējams iegādāties vairākus bezrecepšu medikamentus, kuri lietojami tieši PMS simptomu novēršanai. Piemēram, augu izcelsmes bezrecepšu medikamenti, kas satur Vitex Agnus Castus augļu ekstraktu."
Arī ginekoloģe Dace Matule atzīst, ka populārākais veids, kā sievietes cīnās ar PMS simptomiem, ir pretsāpju medikamentu lietošana. "Tas nav pareizi, jo tādā veidā tiek apslāpētas tikai sāpes, bet pārējie PMS simptomi, kas nopietni traucē darbam, sabiedriskai dzīvei un savstarpējām attiecībām, saglabājas" uzsver D. Matule. Visām sievietēm ārste iesaka: "Esot vizītēs pie ginekologa, pārrunāt arī premenstruālā sindroma izraisītās veselības problēmas un veidus kā ar tām cīnīties. Mūsdienās medicīna ir attīstījusies tik tālu, ka šī jau vairs nav vaina, ar ko jāsadzīvo. Ar šo sindromu ir jācīnās, lietojot atbilstošus medikamentus."
Kas ir PMS?
Mediķi skaidro, ka premenstruālais sindroms ir psiholoģisku un fizisku simptomu kopums, kas liek sevi manīt pēdējā nedēļā pirms menstruācijām. Premenstruālais sindroms tiek saistīts ar hormonālām izmaiņām sievietes organismā. Tā rašanos veicina nepilnvērtīgs uzturs ar paaugstinātu tauku daudzumu, svarīgu taukskābju trūkums organismā, pārāk mazas fiziskās aktivitātes, stress, paaugstināts sāls, asu pārtikas produktu daudzums uzturā, pārmērīga kafijas, melnās tējas un kolas lietošana, alkohols, smēķēšana. Tas izraisa izmaiņas fiziskajā pašsajūtā, kā arī emocionālas izmaiņas.
Informāciju sagatavoja:
Farmācijas kompānijas Nycomed
Sabiedrisko attiecību konsultante
Līva Balode
Tālrunis: 29393585,
e-pasts: liva@eksodus-ik.lv