LM ar reformu cer būtiski samazināt gaidīšanas laiku pēc tehniskajiem palīglīdzekļiem
Rīga, 24.maijs, LETA. Labklājības ministrijas (LM) izstrādātā Tehnisko palīglīdzekļu pakalpojuma modeļa reforma varētu uz pusi samazināt gaidīšanu laiku pēc palīglīdzekļa, šodien preses konferencē teica LM Sociālo pakalpojumu departamenta direktors Maksims Ivanovs.
Viņš norādīja, ka esošais palīglīdzekļu pakalpojuma modelis ir ļoti fragmentārs, tāpēc arī laiks, kas cilvēkiem jāpavada rindā, var ilgt no trīs līdz pat desmit mēnešiem. Pēc LM datiem, 2015.gadā rindā, lai saņemtu tehnisko palīglīdzekli gaidīja 5852 personas, savukārt pērn - 6889 personas.
Pēc Ivanova paustā, rindas veidojas ne tikai tāpēc, ka sistēma ir fragmentāra, bet arī tāpēc, ka tehnisko līdzekļu nodrošināšanai ir nepietiekams finansējums, turklāt palīglīdzekļi tiek iepirkti ar iepirkuma palīdzību, kas būtiski paildzina procesu.
Kā norādīja labklājības ministrs Jānis Reirs (V), esošais modelis nav labvēlīgs cilvēkam, tāpēc būtiski nodrošināt, ka sistēma kalpo cilvēkam, nevis otrādi.
Reirs norādīja, ka tehnisko palīglīdzekļu reforma pati par sevi neprasa papildus līdzekļus, tomēr ministrija lūgs finansējumu tieši palīglīdzekļu klāsta un skaita palielināšanai.
Jaunā palīglīdzekļu pakalpojuma nodrošināšanas sistēma paredzēs vienkāršāku kārtību palīglīdzekļa saņemšanai, proti, Veselības un darbspēju ekspertīzes ārstu valsts komisija (VDEĀVK) darbosies kā administrētājs, nodrošinot ekspertīzi un izsniedzot cilvēkam kuponu kā garantijas vēstuli, ar kuru persona pati varēs pieprasīt tehnisko palīglīdzekli.
Tāpat reformas būtisks aspekts ir arī reģionālā pārklājuma uzlabošana, jo patlaban ir divi reģionālie punkti Kuldīgā un Rēzeknē, kas nenodrošina pakalpojuma pieejamību visiem Latvijas iedzīvotājiem. Reformas rezultātā paredzēts izmantot VDEĀVK nodaļas kā reģionālos tehnisko palīglīdzekļu pieņemšanas punktus - Rēzeknē, Kuldīgā, Valmierā un Jelgavā.
Tāpat Ivanovs norādīja, ka reformas rezultātā plānota līdzekļu ietaupīšana, turklāt visa ekonomētā nauda tiks novirzīta sistēmas uzlabošanai.
Invalīdu un viņu draugu apvienības "Apeirons" valdes priekšsēdētājs Ivars Balodis norādīja, ka esošajā sistēmā finansējums netiek izmantots lietderīgi, turklāt cilvēkam, kurš ieguvis palīglīdzekli, nav pārliecības, kā to lietot un vai tas vispār ir viņam atbilstošs.
Balodis norādīja, ka jauna sistēma nav ideāla un pie tās būs vēl daudz jāstrādā, taču esot skaidrs, ka tā ir "krietni labāka par esošo".
Pēc LM pārstāvju paustā, reformas īstenošanā pastāv arī riski un izaicinājumi. Kā vienu no riskiem Reirs min situāciju, kad cilvēks neizvēlas sev piemērotāko tehnisko palīglīdzekli. Lai novērstu šo risku, reformas izstrādes gaitā būtiska uzmanība veltīta sadarbībai ar nevalstiskajām organizācijām, kas jau tagad strādā ar cilvēkiem, kuriem nepieciešams šis pakalpojumus, teica ministrs.
Ivanovs savukārt norādīja, ka viens no izaicinājumiem būs tehnisko palīglīdzekļu tirgus cenas noteikšana bez iepirkuma procedūras.
Kā teica Ivanovs, sistēmas ieviešana sāksies 2019.gadā, taču tas esot provizorisks termiņš - ja sistēmu būs iespējams ieviest ātrāk, tas tiks arī darīts.