LBAS nodokļu reformu atbalstīs ar nosacījumu, ka tiek nodrošināts finansējuma pieaugums veselības aprūpei
Rīga, 2.maijs, LETA. Latvijas Brīvo arodbiedrību savienība (LBAS) Finanšu ministrijas izstrādāto nodokļu politikas reformas projektu atbalstīs ar nosacījumu, ka projektā tiek nodrošināts tāds finansējuma pieaugums veselības aprūpei, kas nodrošina, ka 2020.gadā valsts budžeta finansējums sasniegs vismaz 4% no Iekšzemes kopprodukta (IKP).
Par šādu lēmumu liecina šodien ārkārtas sēdē pieņemtais LBAS valdes lēmums, kurā vienlaikus norādīts, ka nodokļu reformu LBAS atbalstīs arī ar nosacījumu, ka tiek īstenots pedagogu darba samaksas paaugstināšanas grafiks.
Jau ziņots, ka Latvijas Veselības un sociālās aprūpes darbinieku arodbiedrības (LVSADA) iesaka valdībai nekavējoties rīkoties atbilstoši labai starptautiskai praksei, un, samazinot iedzīvotāju ienākuma nodokli (IIN) no 23% uz 20%, šos 3% nevis norakstīt, bet gan iezīmēt kā valsts obligātās veselības apdrošināšanas maksājumu.
Tā atklātā vēstulē Ministru prezidentam Mārim Kučinskim (ZZS) pauda LVSADA priekšsēdētājs Valdis Keris, vienlaikus atzīmējot, ka no minētajiem 3% vienu jāpievieno valsts sociālās apdrošināšanas obligātajām iemaksām, nodrošinot sociālā budžeta līdzdalību veselības aprūpes stiprināšanā.
Pēc Kera paustā, ja veselības aprūpe, ka ierakstīts valdības deklarācijā, tiešām ir prioritāte, finansējuma atrašana veselības aprūpei nodokļu reformas plānošanas gaitā vajadzēja būt izpildītam kā vienam no pirmajiem uzdevumiem. LVSADA satrauc, ka nodokļu reforma ir "gana laba un atbalstāma" arī bez finansējuma avota rašanas veselības aprūpei, turklāt par veselības aprūpi tiks domāts "kaut kad vēlāk".
Tāpat ziņots, ka konceptuāls atbalsts no koalīcijas partneriem nodokļu reformai ir, tomēr tās pamatnostādnēs veselības aprūpei netiks paredzēts novirzīt 1% no sociālajām iemaksām, līdz ar to risinājums veselības nozares finansējumam tiks piedāvāts vēlāk, otrdien pēc valdības koalīcijas sanāksmes žurnālistiem sacīja Ministru prezidents.
Arī finanšu ministre Dana Reizniece-Ozola (ZZS) sacīja, ka skaidrība par veselības nozares finansējumu būs līdz budžeta veidošanai. Politiķe arī piebilda, ka ir jāveido sasaiste starp nodokļu maksājumiem un veselības aprūpes finansējumu.