Invalīdu aizsardzības centrs: Vienīgais risinājums veselības aprūpes finansējuma rašanai ir valsts veselības apdrošināšanas ieviešana
Rīga, 31.maijs, LETA. Vienīgais risinājums, kā rast papildu finansējumu veselības aprūpes budžeta palielināšanai, ir valsts veselības apdrošināšanas ieviešana, aģentūrai LETA pauda Invalīdu tiesību aizsardzības centra (ITAC) valdes priekšsēdētājs Mārtiņš Neibults-Miebolts.
Viņš vēstulē valdības un ministriju pārstāvjiem, kā arī valsts prezidentam uzsver, ka šāda modeļa ieviešana līdzās valsts budžeta finansējumam nodrošinātu veselības nozares stabilitāti un izaugsmi, kā to pierādot arī Igaunijas un Lietuvas pieredze.
Pēc Neibulta-Miebolta paustā, patlaban Veselības ministrija (VM) nesniedz skaidras atbildes, kā plānots risināt veselības sistēmā esošo netaisnību, jo jau tagad valsts nenodrošina pacientiem pašas apsolītā pakalpojuma groza saņemšanu.
Pēc centra domām, vajadzētu apstiprināt Pasaules veselības organizācijas Latvijai rekomendēto veselības aprūpei finansējumu vismaz 12% apmērā no valsts kopējā budžeta, kas sekmētu veselības aprūpes pakalpojumu pieejamību.
Neibults-Miebolts skaidroja, ka Latvijā veselības aprūpes finansējums ir viens no vismazākajiem Eiropas Savienībā (ES), bet pacienta līdzmaksājumi ir vieni no lielākajiem. Salīdzinājumā ar kaimiņiem Latvijā ārstniecība slimnīcās un ģimenes ārsta mājas vizīte ir ievērojami dārgāka, nav pieejami visiem pacientiem nepieciešamie jaunākās paaudzes efektīvākie medikamenti. Arī kompensējamo zāļu finansējums uz vienu iedzīvotāju ievērojami atpaliek no Igaunijas, Lietuvas un ES vidējā līmeņa.
Jau ziņots, ka intervijā LTV Ministru prezidents Māris Kučinskis (ZZS) sacīja, ka apspriešanās laiks par finansējumu veselības nozarei esot beidzies un valdību veidojošajām partijām nākamnedēļ būs jāizšķiras, kurš no Veselības darba grupas piedāvātajiem modeļiem ir pieņemamāks kā finansējuma avots.
Kučinskis atzina, ka jau rīt, 1.jūnijā, darba grupai jāpiedāvā savi risinājumi, kas attiecīgi tiks nodoti izvērtēšanai koalīcijā.
"Es saprotu, ka tas ir sarežģīti, jo arī starp darba grupas dalībniekiem viedoklis nebūs vienots, jo domas dalīsies. Tomēr, es pieļauju, ka koalīcijai divi līdz trīs varianti tiks piedāvāti," piebilda premjers.
Tomēr Kučinskis piebilda, ka jautājumā par papildu finansējuma meklēšanu veselības aprūpei "prāta vētras laiks ir beidzies". "Mēs vienkārši nevaram atļauties gaidīt," atzina premjers.
Jau ziņots, ka pēc koalīcijas padomes sēdes Kučinskis atzina, ka viens fiksēts maksājums par veselības aprūpi visiem varētu nebūt labākais variants.
Premjeram piekrīt arī koalīcijas partneri, kuri uzskata, ka šim maksājumam jābūt diferencētam, ja tāds tiktu ieviests.
Valdības vadītājs sacīja, ka 20 eiro mēnesī par obligāto veselības apdrošināšanu ir darba devēju un arodbiedrību priekšlikums, bet par to vēl nav panākta vienošanās. Vēl notiks veselības aprūpes darba grupas sanāksmes, kā arī koalīcijas partiju diskusijas.
Kučinskis norādīja - pozitīvi, ka par to tiek runāts, bet tas nav labākais risinājums, jo tas nenodrošina progresivitāti, savukārt Latvijā cilvēkiem ir atšķirīgs ienākumu līmenis. Turklāt premjers piebilst, ka starp piedāvātajiem risinājumiem, ko iesniegt apspriešanai koalīcijā varētu palikt obligātā veselības apdrošināšana un sasaiste ar nodokļu nomaksu.
Tāpat ir skaidrs, ka veselībai ir jārod "ārējais finansējums", jo iekšējo rezervju neesot, kā arī tikai uz līdzekļu pārdales rēķina nevar palielināt finansējumu veselības aprūpei, piebilda valdības vadītājs. Tātad "kādam būs jāmaksā, teorētiski tie var būt darba devēji, darba ņēmēji, vai visa sabiedrība kopumā", piebilda Kučinskis.