Lauku ģimenes ārstu asociācija: VM kopprakšu idejai jābūt saistītai ar "ideālo ģimenes ārstu prakses modeli"
Rīga, 5.apr., LETA. Veselības ministrijas (VM) iecerei par kopprakšu izveidi jābūt sasaistītai ar ministrijas piedāvāto variantu par "ideālo ģimenes ārsta prakses modeli", šādu viedokli aģentūrai LETA pauda Latvijas Lauku ģimenes ārstu asociācijas vadītāja Līga Kozlovska.
Pēc viņas paustā, lai realizētu kopprakšu ideju caur "ideālo prakses modeli", būs nepieciešams ne tikai pašvaldību atbalsts, bet arī poliklīniku un centru sadarbība vadības līmenī.
Kozlovska pastāstīja, ka kopprakšu ideja pēc būtības jau strādājot lielo pilsētu veselības centros un poliklīnikās, kas slēdz līgumus par speciālistu izmantošanu, turklāt reizēm mēdzot arī būt situācija, ka uz divām ārstu praksēm ir viena māsa.
Lai īstenotu kopprakšu ideju, noteikti jābūt izpildītai "ideālā modeļa" prasībai nodrošināt praksei vismaz divas telpas - vienu ārstam un vienu māsai, norādīja Kozlovska.
Kā piebilda mediķe, to, kas veselības aprūpes sistēmas reformas rezultātā notiks ar primārās veselības aprūpes pieejamību, rādīs laiks. Iedzīvotāju skaits, īpaši reģionos, mazinās, un, vai reforma spēs risināt jautājumu par primārās veselības aprūpes pakalpojumu pieejamību attālajās Latvijas teritorijās, vēl nav skaidrs.
Vienlaikus Kozlovska atzinīgi vērtēja VM plānu palielināt mediķu algas, kas nodrošinās profesionālo pieejamību, kā arī centienus palielināt veselības aprūpei nepieciešamo finansējumu, kas savukārt nodrošinās pakalpojumu pieejamību.
Jau ziņots, ka veselības aprūpes sistēmas reforma paredzēs attīstīt "ideālās" ģimenes ārsta prakses modeli.
Pēc reformas ziņojumā paustā, "ideālās" ģimenes ārsta praksei optimālai reģistrēto pacientu skaits ir 1500, sasaistot pacientu skaitu ar prakses finansējumu. Patlaban finansējums tiek saistīts ar 1800 pacientiem uz praksi.
Primāro veselības aprūpi paredzēts stiprināt, paplašinot ģimenes ārsta un tā komandas lomu pacientu aprūpē. VM iecerējusi veidot primārās veselības aprūpes komandu, kuras sastāvā ietilpst ģimenes ārsts, divas māsas vai ārsta palīgi. Savukārt uz vairākām ģimenes ārsta praksēm iecerēts piesaistīt citus speciālistus, piemēram, vecmāti, pediatru vai fizioterapeitu.
Reforma paredz iespēju veidot ģimenes ārstu kopprakses, lai nodrošinātu pakalpojumu pieejamību darbdienu vakaros un brīvdienās, efektīvu ģimenes ārsta aizvietošanu, telefonkonsultācijas, kā arī daļēji pārņemot dežūrārstu funkcijas. Būtisks faktors būtu arī sadarbība ar citiem speciālistiem un dienestiem, piemēram, sociālo dienestu.