KNAB nesāks pārbaudi par iespējamu interešu konfliktu VM galvenās onkoloģijas speciālistes darbībā
Rīga, 29.marts, LETA. Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) nesāks pārbaudi par iespējamu interešu konfliktu saistībā ar valsts galvenās onkoloģes Daces Baltiņas darbību.
KNAB preses pārstāve Laura Dūša aģentūrai LETA skaidroja, ka KNAB kontrolē likuma "Par interešu konflikta novēršanu valsts amatpersonu darbībā" izpildi, kā arī citos normatīvajos aktos valsts amatpersonām noteikto papildu ierobežojumu ievērošanu.
Saskaņā ar iepriekšminētajā likumā noteikto un KNAB rīcībā esošo informāciju onkoloģes Daces Baltiņas ieņemamais amats neesot uzskatāms par valsts amatpersonas amatu, līdz ar to šim amatam nav saistoši likumā noteiktie ierobežojumi un aizliegumi un KNAB nav pamata pārbaudes sākšanai, norādīja Dūša.
Savukārt biedrība "Sabiedrība par atklātību "Delna" norādīja - tas, ka Veselības ministrijas (VM) galvenā speciāliste onkoloģijā strādā arī farmācijas kompānijā, kas ražo onkoloģisku preparātu, un saņem finansiālu atlīdzību no tās, rada interešu konfliktu risku.
"Delna" aģentūru LETA informēja, ka ir identificējusi iespējamu interešu konfliktu VM, kas netiek atbilstoši risināts. Valsts galvenā onkoloģe, kas konsultē VM lēmumu pieņēmējus, paralēli strādā un saņem finansiālu atlīdzību no farmācijas kompānijas, kas ražo onkoloģisku preparātu.
Turklāt, izmantojot savu amata statusu, VM darbiniece vairākkārt publiski reklamējusi pārstāvētās kompānijas ražoto farmācijas produktu. Veselības inspekcija jau ierosinājusi administratīvo lietu par recepšu zāļu reklamēšanas aizlieguma pārkāpumu saistībā ar portālā "Kasjauns.lv" pērn ievietoto reklāmu, kurā bija redzama valsts galvenā onkoloģe un minēts viņas amats.
Toreiz portāls "Kasjauns.lv" vēstīja, ka Valsts galvenā onkoloģe Baltiņa ir ne tikai VM galvenā speciāliste onkoloģijā un Rīgas Stradiņa universitātes asociētā profesore, bet arī Starptautiskā Viroterapijas centra medicīniskā direktore. Minētajā centrā tiek ražotas onkolītiskās viroterapijas zāles "Rigvir".
"Delna" skaidroja, ka veselības ministres pienākums ir nodrošināt ikviena viņas iecelta augsta līmeņa konsultanta ētisku rīcību un nevainojamu reputāciju.
"Delnā" uzsvēra, ka veselības ministrei Andai Čakšai ir pienākums nodrošināt, ka persona, par kuras objektivitāti var pastāvēt pamatotas šaubas, nepiedalās un nekādā veidā neietekmē lēmumu pieņemšanu, kas skar šīs personas personīgās vai finanšu intereses. "Delna" uzskata, ka Čakšas pienākums ir atcelt lēmumu par šādas personas norīkošanu par valsts galveno onkologu.
Veselības inspekcijas ierosinātā lieta liecina, ka amatu savienošanas radīts korupcijas risks jau faktiski realizējies - tikai viena preparāta izcelšana jeb reklamēšana, kura ražotāja pārstāve ir valsts galvenā onkoloģe, ietekmē ārstus un sabiedrību un tādējādi mazina pacientu iespējas saņemt konkurējošu medicīnas līdzekli. Valsts galvenās onkoloģes statuss, ko reklāmā izmantot aizliedz Ministru kabineta noteikumi, piešķir izteikumiem lielāku autoritāti sabiedrības acīs.