Sertifikācijas procesā zobārstniecības studentiem no ārvalstīm plāno atcelt nepieciešamību apliecināt valsts valodas zināšanas
Rīga, 9.maijs, LETA. Šodien valdība pieņēma zināšanai konceptuālo ziņojumu par nepieciešamību pilnveidot sertifikācijas kārtību zobārstniecības studentiem no ārvalstīm, un atbalstīja ziņojumā ietverto Veselības ministrijas (VM) izvēlēto variantu, kā uzlabot sertifikācijas kārtību zobārstniecības studentiem no ārvalstīm.
Attiecīgais variants paredz veikt grozījumus vairākos noteikumos, tostarp svītrot punktus, kas nosaka nepieciešamību sertifikācijas procesā apliecināt valsts valodas zināšanas.
Tāpat iecerēts veikt grozījumus noteikumos par ārstniecības iestāžu reģistru, nosakot, ka pašnodarbinātai personai reģistrējot ārstniecības iestādi vai aktualizējot informāciju par reģistrētu ārstniecības iestādi, papildus ārstniecības personu sarakstam, būtu jāiesniedz arī apliecinājums par ārstniecības personas valsts valodas zināšanām gadījumos, kad tas ir nepieciešams atbilstoši Valsts valodas likuma prasībām.
Pēc VM paustā, plānots Ārstniecības personu un ārstniecības atbalsta personu reģistra izveides, papildināšanas un uzturēšanas kārtībā noteikt, ka, iesniedzot informāciju par ārstniecības personas nodarbinātu, būs jāiesniedz arī apliecinājums par ārstniecības personas valsts valodas zināšanām.
Kā norāda VM, šādi grozījumi Rīgas Stradiņa universitātes un Latvijas Universitātes absolvējušās ārvalstu ārstniecības personas, kurām nav valsts valodas prasmes atbilstoši Valsts valodas likumā noteiktajām prasībām, varēs kārtot sertifikācijas eksāmenu un iegūt sertifikātu, lai varētu pieteikties automātiskai profesionālās kvalifikācijas atzīšanas sistēmai.
Atbildība par nepieciešamā līmeņa valsts valodas zināšanām ārstniecības personām būtu ārstniecības personas darba devējiem, Veselības inspekcijai veicot vispārēju kontroli, skaidro VM.
Normatīvo aktu ievērošanas uzraudzību valsts valodas lietošanā nodrošinātu Valsts valodas centrs (VVC), tāpēc iecerēts paplašināt VVC pilnvaras administratīvo sodu uzlikšanā par valsts valodas jomu regulējušo normatīvo aktu prasību neievērošanu, piemēram, liegumu veikt profesionālo darbību līdz attiecīgā līmeņa valsts valodas zināšanas apliecinoša dokumenta iegūšanas.
VM līdz nākamā gada 1.janvārim jāizstrādā konceptuālajā ziņojumā ietvertā risinājuma ieviešanai nepieciešamos normatīvos aktus.