Efektīvākas darba samaksas kārtības nodrošināšanai ārstniecības personas plāno dalīt sešās kategorijās
Rīga, 6.apr., LETA. Lai nodrošinātu efektīvāku un pārskatāmāku ārstniecības personu darba samaksas noteikšanas kārtību, amatus atbilstoši tam vai persona ir sertificēta vai reģistrēta, plāno iedalīt sešās kategorijās.
Veselības ministrijas (VM) izstrādātajā informatīvajā ziņojumā par veselības aprūpes sistēmas reformu norādīts, ka iecerēts precizēt normatīvo regulējumu attiecībā uz ārstniecības personu zemākās mēnešalgas noteikšanu un svītrot ārstniecības struktūrvienību administratīvo vadītāju kategorijas - galvenais ārsts, galvenā ārsta vietnieks, nodaļas vai struktūrvienības vadītājs, virsmāsa, galvenā medicīnas māsa, galvenā vecmāte, galvenais radiologa asistents.
Sertificētu ārstniecības personu amati tiks iedalīti četrās kategorijās. Pirmajā atradīsies ārsts un zobārsts, otrajā - fizioterapeits, audiologopēds, uztura speciālists, ergoterapeits un tehniskais ortopēds, trešajā - māsa, ārsta palīgs, vecmāte, biomedicīnas laborants un radiologa asistents, bet masieris, ergoterapeita asistents, fizioterapeita asistents, zobu higiēnists, zobārstniecības māsa, kosmētiķis un podologs ir ceturtās amatu grupas pārstāvji.
Vienlaikus reģistrētu ārstniecības personu amatus plāno iedalīt piecās kategorijās. Pirmās amatu kategorijas šajā gadījumā nebūs. Otrajā ir tādi amati kā ārsts, zobārsts un rezidents, trešajā - fizioterapeits, audiologopēds, uztura speciālists, ergoterapeits un tehniskais ortopēds, ceturtajā - māsa, ārsta palīgs, vecmāte, biomedicīnas laborants un radiogrāfers, piektajā - masieris, ergoterapeita asistents, fizioterapeita asistents, zobu higiēnists, zobārstniecības māsa, kosmētiķis, podologs, bet sestajā - zobārsta asistents un māsas palīgs.
Tāpat iecerēts pārskatīt ārstniecības personai atbilstoši izglītības līmenim, zinātniskajam grādam, darba novērtējumam un darba stāžam ārstniecības jomā nosakāmo piemaksas apmēru, to neietverot mēnešalgā.
Jau ziņots, ka patlaban ministrijām un sabiedrībai nodotais ziņojums par veselības aprūpes sistēmas reformu orientējas uz pieejamības nodrošināšanu iedzīvotājiem, taču risina arī darbiniekiem aktuālus jautājumus, trešdien preses konferencē teica veselības ministre Anda Čakša.
Viņa norādīja, ka reformas uzdevums ir uzlabot sabiedrības veselības rādītājus, pilnveidot veselības kvalitāti neatkarīgi no pakalpojuma saņemšanas vietas, risināt cilvēkresursu problēmas nozarē un attīstīt stratēģisku pieeju veselības aprūpes pakalpojumu iepirkšanā.