VM darba grupā meklēs risinājums farmaceitiskās aprūpes pilnveidošanai
Rīga, 18.apr., LETA. Veselības ministrijā (VM) tiks veidota darba grupa, kas diskutēs par iespējamām izmaiņām un regulējuma pilnveidi farmaceitiskā aprūpē, šodien Saeimas Sociālo un darba lietu komisijā sacīja VM parlamentārais sekretārs Jānis Trupovnieks (ZZS).
Komisija šodien sprieda par farmācijas nozari, ņemot vērā žurnālistu veikto pētījumu par to. Latvijas Radio producente Rudīte Spakovska komisijas sēdē kā būtiskas problēmas minēja sava veida monopola veidošanās atsevišķās pilsētās, kur ir tikai viena tīkla aptiekas, kā arī monopola veidošanos slimnīcās vai to apkārtnē. Tas nozīmē, ka izpaliek spiediens samazināt cenas, skaidroja Spakovska. Tāpat viņa norādīja uz problēmu ar bonusiem vai piemaksām aptieku darbiniekiem par konkrētu ieteikto preci.
Latvijas Farmaceitu biedrības pārstāvji skaidroja, ka nozare jau pirms laba laika esot runājusi par riskiem, kas saistīti ar nevienmērīgu aptieku izvietojumu. Savukārt, runājot par piemaksām farmaceitiem, tika uzsvērts, ka viņiem jārīkojas saskaņā ar ētikas kodeksu. Biedrības pārstāvji jau iepriekš esot diskutējuši ar VM par iespējamu nozares reformu, kad aptieka vairs nebūtu mazumtirdzniecības veikals, bet gan pakalpojuma sniegšanas vieta. Proti, cilvēks maksātu par farmaceita pakalpojumu, nevis zāļu uzcenojumu.
AS "Repharm" ģenerāldirektors Dins Šmits komisijas sēdē uzsvēra, ka zāļu cenas Latvijā ir salīdzinoši zemas, bet aptieku konkurence ir pietiekami liela. Viņš arī sacīja, ka valsts ar Ministru kabineta noteikumiem kontrolē pilnīgi visus zāļu cenas veidošanās posmus, izņemot ražotāja cenu medikamentiem, kas netiek kompensēti.
Savukārt VM parlamentārais sekretārs informēja komisiju, ka pagājušās nedēļas beigās pieņemts lēmums veidot darba grupu, kurā tiks iesaistīti arī nozares pārstāvji. Pēc diskusijām arī būšot skaidrs, vai būs nepieciešamas Farmācijas likuma izmaiņas. Darba grupā darbosies arī Saeimas komisijas deleģēti pārstāvji.
Deputātiem bija dažādi viedokļi par iespējamām izmaiņām un problēmām nozarē. Piemēram, Mārtiņš Šics (LRA) vērsa uzmanību, ka dažādās lielās pilsētās, piemēram, Liepājā, Valmierā vai Rēzeknē nav diennakts aptieku. Savukārt parlamentārietis Andris Siliņš (ZZS) sacīja, ka cenu atšķirību dēļ iedzīvotāji iegādājas zāles ārzemēs.
Politiķis Vitālijs Orlovs (S) teica, ka ar augstām zāļu cenās neapmierināti ir arī iedzīvotāji, kuri sūdzoties, ka cenas atšķiras arī dažādās aptiekās. Viņš pieļāva, ka medikamentu cena varētu samazināties, ja visiem ražotājiem, kas vēlētos ienākt Latvijas tirgū, tiktu prasīta līdzīga cena kā citās Eiropas Savienības valstīs. Pašlaik tāda kārtība attiecas uz kompensējamiem medikamentiem.