Mudina vecākus no agras bērnības bērniem mācīt veselīgus ēšanas paradumus
Rīga, 2.marts, LETA. Ēšanas paradumi bērniem veidojas ļoti agrā vecumā, skatoties uz saviem vecākiem, tāpēc ir svarīgi jau no agra vecuma bērniem mācīt veselīgus ēšanas paradumus, šodien "Mazo ekspertu skolas" un "Danonki" pasākumā par pirmsskolas vecuma bērnu našķēšanās paradumiem uzsvēra pediatre Gerda Lielause.
Pediatre ir pārliecināta, ka ir svarīgi jau no agra vecuma bērnam iemācīt dzert ūdeni, nevis saldinātos dzērienus, kā arī pēc katras ēdienreizes par ieradumu pārvērst zobu tīrīšanu.
Pētījumā, kurā tika aptaujāti 250 vecāki, kuriem ir trīs līdz sešus gadus veci bērni, 74% Latvijas vecāku pauduši nostāju, ka našķi nav labi bērnam. Izteikti esot vērojama tendence, ka Latvijas vecāki bērniem našķus dod kā balvu - tā atzinuši 64% vecāku. Izplatīta ir arī našķošanās pasākumos - tādu saviem bērniem atļauj 65% respondentu.
Aptaujā visās Baltijas valstīs pirmsskolas vecuma bērnu iecienītāko našķu topa pirmo vietu pārliecinoši esot ieņēmuši augļi. Saldumi un konfektes Latvijas bērniem esot ieņēmuši otro vietu, tikmēr Lietuvā saldumi ierindojušies topa pēdējā vietā. Dārzeņi kā našķi Igaunijas bērniem topā esot ieņēmuši ceturto vietu, kamēr Latvijas bērni tos atstājuši ārpus topa.
Uztura speciāliste Lizete Puga izteicās, ka no našķiem nav jābaidās, galvenais ir pareizi plānot ēdienreizes un to starplaikus. "Patiesībā našķošanās ir svarīgākā ēdienreize, jo tā dažādo maltītes un palīdz radīt sāta sajūtu, jo ar trīs ēšanas reizēm nav gana," apgalvoja Puga.
Speciāliste iesaka našķus jeb uzkodas dot vienā laikā, ar 2-3 stundu intervālu. Vienai uzkodai jeb našķēšanās reizei esot jābūt aptuveni saujas lielumā. Vecākiem, dodoties iepirkties, svarīgi ir uzdot sev jautājumu, kādas vērtīgas uzturvielas satur izvēlētie produkti.
Par labākajiem našķiem uztura speciāliste nosauca produktus ar mazu cukura daudzumu un mazu zemas kvalitātes taukvielu daudzumu. Turklāt svarīgi ir atcerēties, ka cukurs ir arī maizē, pienā un citos produktos, tāpēc vērtīgi būtu atturēties no tā papildu uzņemšanas tīrā veidā.