medicine.lv skaitļos

Lietotāji online397
Aktīvie uzņēmumi12817
Nozares raksti1623
Ekspertu atbildes21477
Ko svarīgi zināt par sirds un asinsvadu veselību sportotājiem? : Latvijas veselības portāls | medicīnas uzņēmumi | medicine.lv

Ko svarīgi zināt par sirds un asinsvadu veselību sportotājiem?

Pulsometrs būs noderīgs, gan uzsākot, gan regulāri praktizējot fiziskas aktivitātes, un tas var kļūt par noderīgu sirds un asinsvadu veselības uzraugu. Ko svarīgi zināt par sirds un asinsvadu veselību sportotājiem un, jo īpaši, iesācējiem, skaidro ģimenes ārsts Veselības centru apvienībā Ingars Burlaks un “Mēness aptiekas” farmaceite Ērika Pētersone.

Veselīgā amplitūda

“Pieskatot savu sirds un asinsvadu veselību, ideāls arteriāla asinsspiediena rādītājs būs 120 uz 80. Šāds asinsspiediens, atrodoties miera stāvoklī, patiešām ir normāls un sirds un asinsvadu veselība atzīstama par teicamu. Tomēr jāatceras, ka cilvēka organisms ir savā ziņā arī unikāls un ikvienam likumam mēdz būt izņēmumi. Kādam normāls un veselībai atbilstošs asinsspiediens, iespējams, ir mazliet augstāks par minēto normu, citam – nedaudz zemāks, un abos gadījumos cilvēki jūtas labi. Regulāri pieskatot asinsspiedienu, katrs var noteikt savu veselīgo normu un pamanīt, ja no tās ir novirzes,” teic ģimenes ārsts.

Kad cilvēks sāk satraukties par savu asinsspiedienu, parasti ģimenes ārsts rekomendē veikt asinsspiediena un pulsa novērojumus. “Esot miera stāvoklī (tātad – ne uzreiz pēc tam, kad uzkāpts ceturtajā stāvā, iztīrīta māja vai veikti citi fiziski procesi), septiņas līdz 10 dienas pēc kārtas vajadzētu mērīt asinsspiedienu aptuveni vienā un tanī pašā diennakts laikā. Ieteicams mērīt ar speciālo asinsspiediena mērītāju – tonometru. Tie ir dažādi, bet parasti izmēra arī pulsu – sirds sitienu skaitu minūtē. Tāpat pulsu var uzraudzīt, izmantojot viedtālruni vai, piemēram, oksimetru – skābekļa saturācijas asinīs mērītāju. Ja nekādu speciālu ierīču nav, pie pretējās rokas augšdelma (plaukstas locītavas iekšpusē) pieliek trīs pirkstus un skaita, cik reizes minūtē sitas pulss. Lai arī kāda ir mērīšanas taktika, rezultāti, visticamāk, būtiski neatšķirsies. Par normu ir atzīti 55–70 pulsa sitieni minūtē. Ja mērījuma rezultāti ir augstāki vai zemāki, ka arī tad, ja (neatkarīgi no novērotā asinsspiediena un pulsa) rodas kādi jautājumi par sirds un asinsvadu veselību, svarīgi to visu pārrunāt ar ģimenes ārstu.”

Pulsa uzraudzība – jebkurā vecumā

Foto: Freepik.com/ wayhomestudio

Sirds un asinsvadu veselībai ir nozīme jebkurā vecumā, sākot jau no dzimšanas brīža. “Pat, ja pirmās četras dzīves desmitgades sirds un asinsvadu sistēma strādājusi pēc augstākajiem standartiem, 40 gadi ir slieksnis, kad šai organisma sfērai pievērsties rūpīgāk. Sevišķi, ja ir parādījušās jebkādas sūdzības par veselību. Piemēram, nemiers, trauksmainība, miega traucējumi, biežas galvassāpes paaugstināta spiediena gadījumā vai reiboņi, ģībšanas sajūta, aizdusa un sāpes aiz krūšu kaula pazemināta asinsspiediena gadījumā. Jā, arī ar pazeminātu asinsspiedienu ir jāuzmanās. Ja, sajūtot kādu no minētajām pazīmēm, pulsa mērījums ir aptuveni 40–45 sitieni minūtē, vajadzētu saukt neatliekamo medicīnisko palīdzību. Nav medikamentu, ko mājas apstākļos iedzert, lai zemo pulsu paaugstinātu. Šādā gadījumā nepieciešama mediķu palīdzība,” apstiprina ģimenes ārsts.

Pulsometrs kā uzticams palīgs

Foto: Freepik.com/ rawpixel.com
Banner 280x280

Pašlaik ir pieejami dažādi pulsometri gan kā aproces, gan pulksteņi. Arī viedtālruņi piedāvā lietotnes, ko, lejupielādējot un ieslēdzot aktivitāšu laikā, var sekot līdzi savam pulsam.

“Ņemot vērā, ka dažādu cilvēku veselīgais asinsspiediens atšķirīgos vecumposmos ir individuāls, pulsometra rādījumus vajadzētu uzskatīt tikai par informatīviem. Lai nenodarītu pāri veselībai, uzsākot sportošanu, būtu jākonsultējas ar fizioterapeitu, treneri vai sporta ārstu, kurš izskaidro, kādā pulsa amplitūdā vislabāk darboties tieši jums, ņemot vērā aktivitāšu mērķi (piemēram, kaloriju dedzināšana, muskuļa masas veidošana), kā arī, kāds pulss ir par augstu un liecina, ka fizisko slodzi vajag samazināt, un kādā gadījumā to atkal var palielināt.

Pēc tam, kad organisms fiziskās slodzes laikā ir iepazīts, tieši pulsometrs būs vislabākais palīgs, kas ļaus sekot līdzi fiziskās slodzes intensitātei un pateiks priekšā, vai slodzi kāpināt, mazināt vai uzturēt tāda pašā līmenī,” skaidro ārsts un piebilst, ka pirms vēl nav apzināti personīgie pulsa un veselīga asinsspiediena skaitļi, ieteicams konsultēties ar speciālistu, lai fizisko aktivitāšu laikā nenodarītu pāri sirds un asinsvadu sistēmas veselībai.

Kustību nozīme nevar būt pārvērtēta – sirds par to noteikti būs pateicīga! Tādēļ ikvienam vajadzētu rast veidu, kā uzturēt labu fizisko formu un gūt prieku no sportošanas un kustībām.

Skrien, nūjo, vingro vai dejo – roku uz pulsa!

Foto: Freepik.com/ gpointstudio

Farmaceite, kura konsultē klientus arī tiešsaistē, ik dienu atbildot uz dažādiem ar sirds veselību saistītiem jautājumiem, zina teikt, ka, neapdomīgi uzsākot fiziskās aktivitātes, bieži vien cilvēks nodara ļaunumu savai veselībai. Tādēļ neatkarīgi no tā, kāds aktivitātes veids ir izraudzīts, tam ir jāsagatavojas un jākustas gudri un pareizi.

“Regulāras fiziskas aktivitātes organismam ir ārkārtīgi nepieciešamas. Gudri veiktas, tās var pasargāt no nopietnām veselības problēmām, piemēram, samazinot risku saslimt ar hipertensiju (paaugstināts arteriālais asinsspiediens) un citām sirds slimībām, 2. tipa cukura diabētu, paaugstinātu holesterīnu.

Fiziskas aktivitātes uztur ķermeni tonusā, var palīdzēt mazināt trauksmi, uzlabot miegu, sniedz pozitīvas emocijas. Ieguvumu ir daudz un atliek tikai izvelēties, kādam fizisko aktivitāšu veidam pievērsties. Pirms tam ir noderīgi pārliecināties, kādā stāvoklī ir sirds un asinsvadu sistēma. Vislabāk būtu veikt veloergometriju, pēc kuras rezultāta ārsts vai fizioterapeits (vai treneris) var ieteikt, kāda aerobā slodze ir vēlama un kāds ir maksimāli pieļaujamais pulss slodzes laikā,” iesaka farmaceite. 

Par ko ziņo pulsa frekvence?

Pulsa frekvence ir fiziskās aktivitātes gids – zems pulss dod zaļo gaismu palielināt slodzi, turpretī pārāk ātra sirdsdarbība var būt bīstama – tā ir zīme, ka slodze jāsamazina. “Sekot līdzi pulsa frekvencei fiziskas slodzes laikā ir svarīgi, lai nenodarītu pāri savam organismam un treniņš būtu maksimāli efektīvs. Pulsa zaļo jeb drošo zonu aprēķina, iegūstot maksimāli pieļaujamo pulsu attiecīgajā vecumā. Formula ir šāda:

maksimālais pulss = 220 – cilvēka vecums.

Drošā robeža sportošanas iesācējiem ir līdz 70% no šī skaitļa. Piemēram, veselam četrdesmit gadus vecam potenciālajam skrējējam maksimālais pulss ir 180, tomēr drošās zonas maksimālā robeža ir 126 sirds sitieni minūtē. Uzsākot skriešanas treniņu, pulss var ātri sasniegt maksimālo pieļaujamo robežu, tādēļ jācenšas slodzi samazināt, lai atrastos drošajā zonā. Var skriet lēnā solī, sekojot līdzi gan pulsam, gan pašsajūtai. Pie slodzes organisms parasti pierod vien divu mēnešu laikā. Tad slodzi var palielināt, un droša zona jau būs līdz 85% no maksimālā sirds ritma.”

Secinājums – ikdienā katrs pats var veikt konkrētu sirdsdarbības rādītāju monitorēšanu, ja prasmīgi un ar jēgu izmanto mūsdienu tehnoloģiju priekšrocības un liek lietā kaut elementāras zināšanas par organismu un tā veselību.

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.

Uzņēmumi, saistīti ar raksta tematiku nozarē "Kardioloģija / sirds un asinsvadu sistēma":

Uzņēmumi nozarē "Kardioloģija / sirds un asinsvadu sistēma"

Medicine.lv, Latvijas veselības portāls

Medicine.lv, Latvijas veselības portāls

Vērtīgi padomi par veselību, uzturu, rehabilitāciju, skaistumkopšanu, farmāciju, veselīgu dzīvesveidu kā iedzīvotājiem, tā profesionāļiem. Portālā ir iespēja uzdot sev interesējošo jautājumu ārstiem-speciālistiem, piedalīties foruma diskusijās, kā arī atrast vajadzīgo preci vai pakalpojumu - pieejama informācija par vairāk nekā 12 000 nozares uzņēmumu. Ja tev ir medicīnas jomas uzņēmums vai esi nozares profesionālis - tava mērķauditorija ir portālā medicine.lv! Pastāsti par savu pakalpojumu vai preci, uzlabo atrodamību, stiprini reputāciju un iegūsti jaunus klientus, izvietojot portālā biznesa profilu, rakstus un banerus, kā arī izmantojot citus digitālā mārketinga risinājumus!

Nedēļas tēma

Flebologa konsultācija sniedz precīzas atbildes

Flebologa konsultācija sniedz precīzas atbildes

Kaut kas nav īsti labi ar kājām –  šādu nekonkrētu formulējumu cilvēki lieto itin bieži, un nereti tiek nospriests, ka vainīgas vēnas. Vai tā tiešām ir – to var noskaidrot konsultācijā pie flebologa. Par vēnu problēmu mūsdienīgu diagnostiku – saruna ar Dr. Mauriņa klīnikas ķirurģi Alisi Didrihsoni. 

Aktuālie piedāvājumi

Kinezioloģiskais teips – atbalsts sportā un ikdienā

Kinezioloģiskais teips – atbalsts sportā un ikdienā

Kinezioloģiskais teips ir kļuvis īpaši iecienīts gan profesionālu sportistu, gan arī amatieru vidū. Tas ir praktiski nemanāms, tajā pašā laikā sniedz neatsveramu atbalstu, piedāvājot plašas iespējas gan traumu profilaksē, gan arī ārstēšanā. Uzlabo kustību brīvību kopā ar TONUS ELAST kinezioloģisko teipu! Konsultējies ar speciālistu, lai noskaidrotu, kā kinezioloģiskais teips var palīdzēt tavā ikdienā!

Nutrikosmētika: uz pierādījumiem balstīta pieeja

Nutrikosmētika: uz pierādījumiem balstīta pieeja

Nutrikosmētika pēdējos gados ir kļuvusi populāra, un veiktie pētījumi un testi nepārtraukti pēta to efektivitāti un drošību. Tāpat arī tiek vērtēta kolagēna produktu ietekme uz ādas elastību, mitrināšanu un grumbu samazināšanos.

Jo-hai-dī, kāpēc es nerūpējos par sevi ātrāk?

Jo-hai-dī, kāpēc es nerūpējos par sevi ātrāk?

Pēc smagas operācijas un ilgstošas rehabilitācijas Roberto Meloni ir atkal vesels, bet atzīst, ka daudzus mēnešus esot bijis ļoti norūpējies, vai spēs atkal normāli staigāt. Roberto stāsta par savu pieredzi, lietojot Latvijā ražotu produktu – Epsorīnu.

Video

Kā ergonomiski iekārtot darba vietu, strādājot pie datora? Skaidro ergoterapeiti (VIDEO)

Kā ergonomiski iekārtot darba vietu, strādājot pie datora? Skaidro ergoterapeiti (VIDEO)

Atzīmējot Pasaules ergoterapijas dienu 27. oktobrī, Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas (Austrumu slimnīca) Rehabilitācijas klīnikas ergoterapeiti ir sagatavojuši padomus un vienkāršus  ieteikumus, kurus būtu ieteicams ņemt vērā ikvienam, kurš, sēžot pie datora, veic darba pienākumus vai arī ikdienā pie datora ekrāna pavada ilgas stundas. 

Produktu testi

Testa rezultāti: "Preimmu" – prebiotika spēcīgai imunitātei

Testa rezultāti:

Aprīlī Medicine.lv sadarbībā ar SIA "Valens Nutri" piedāvāja testēt "Preimmu" – prebiotiku spēcīgai imunitātei.

Testa rezultāti: MARUSHA matu toniks ar rozmarīnu matu mitrināšanai, atjaunošanai un aizsardzībai pret karstumu

Testa rezultāti: MARUSHA matu toniks ar rozmarīnu matu mitrināšanai, atjaunošanai un aizsardzībai pret karstumu

Aprīlī Medicine.lv sadarbībā ar "MARUSHA Nord Ecosmetic" piedāvāja testēt dabīgo matu toniku ar rozmarīnu, keratīnu un zīda proteīniem.

ho-fi® original Na+ hlorofilīns – Latvijas dabas sniegtais spēks organisma restartam

ho-fi® original Na+ hlorofilīns  – Latvijas dabas sniegtais spēks organisma restartam

Maijā Medicine.lv sadarbībā ar zīmolu everlab® piedāvā testēt ho-fi® original Na+ hlorofilīnu organisma restartam.

Testa rezultāti: "MarLie" šķiedrvielas efektīvai zarnu trakta darbībai

Testa rezultāti:

Aprīlī Medicine.lv sadarbībā ar SIA "Perfecto" piedāvāja testēt" MarLie" šķiedrvielas efektīvai zarnu trakta darbībai.

Izstāsti Latvijai veselības receptes

Dinsbergas klīnika, Dr. Santa Viltere: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Dinsbergas klīnika, Dr. Santa Viltere: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Vismaz reizi dzīvē ir jāpārbauda sava sirds! No aprīļa šo izmeklējumu veic arī Dinsbergas klīnikā ar jaunāko un modernāko aparatūru Latvijā. Izstāsti Latvijai dodas vizītē pie kardioloģes ar 20 gadu pieredzi - dr. Santas Vilteres.

VC4 Baltijas vēnu klīnika, Dr. Patrīcija Ivanova: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

VC4 Baltijas vēnu klīnika, Dr. Patrīcija Ivanova:  Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Patrīcija Ivanova ir asinsvadu ķirurgs, flebologs, Dr.med., docente LU Ķirurģijas katedrā, Latvijas Asinsvadu ķirurģijas biedrības biedre, Latvijas Invazīvās radioloģijas asociācijas biedre, Eiropas Asinsvadu ķirurģijas biedrības biedre, Eiropas Kardiovaskulārās un invazīvās radioloģijas biedrības biedre, nokārtojusi eksāmenu asinsvadu ķirurģijā...

Uzņēmums, kura darbības sfēra var būt līdziga raksta tematikai:

Medicine.lv, Latvijas veselības portāls

Medicine.lv, Latvijas veselības portāls

Kontakti

  1. +371 67770711
  2. +371 67770727
  3. serviss@latvijastalrunis.lv
  4. https://medicine.lv/
  5. +371 67770557
  6. redakcija@medicine.lv

Darba laiks

  • P.800-1700
  • O.800-1700
  • T.800-1700
  • C.800-1700
  • P.800-1600
  • S.-
  • Sv.-

Juridiskie dati

  1. 40003050681
  2. 27.12.1991
  3. 17.10.2003
  4. Rīga, Blaumaņa iela 38/40, LV-1011
  5. 2023

Apraksts

Vērtīgi padomi par veselību, uzturu, rehabilitāciju, skaistumkopšanu, farmāciju, veselīgu dzīvesveidu kā iedzīvotājiem, tā profesionāļiem. Portālā ir iespēja uzdot sev interesējošo jautājumu ārstiem-speciālistiem, piedalīties foruma diskusijās, kā arī atrast vajadzīgo preci vai pakalpojumu - pieejama informācija par vairāk nekā 12 000 nozares uzņēmumu. Ja tev ir medicīnas jomas uzņēmums vai esi nozares profesionālis - tava mērķauditorija ir portālā medicine.lv! Pastāsti par savu pakalpojumu vai preci, uzlabo atrodamību, stiprini reputāciju un iegūsti jaunus klientus, izvietojot portālā biznesa profilu, rakstus un banerus, kā arī izmantojot citus digitālā mārketinga risinājumus!

 
Vairāk

Atslēgvārdi

Medicīna, farmācija, rehabilitācija, veselība.

Medicīna, farmācija, rehabilitācija, veselība, ambulatorā palīdzība, ambulance, stacionārs, acu ārsts, ārstu komisijas, ārstu privātprakses, privātprakses, doktorāti, speciālisti, poliklīnika, poliklīnikas, veselības centri, dermatoloģija, diagnostika, elpceļu, plaušu slimības, endokrinoloģija, diabēts, fitoterapija, fleboloģija, vēnu saslimšana, gastroenteroloģija, gremošanas sistēma, ginekoloģija, dzemdības, kardioloģija, sirds un asinsvadu slimības, laboratorija, medicīnas iekārtas, instrumenti, piederumi, palīglīdzekļi, medicīnas literatūra, narkoloģija, atkarību ārstēšana, neiroloģija, nervu sistēmas saslimšanas, onkoloģija, ļaundabīgie audzēji, osteopātija, osteoporoze, otorinolaringoloģija, otolaringologs, LORS, pediatrija, bērnu veselība, plastiskā ķirurģija, rekonstruktīvā ķirurģija, podoloģija, pēdu aprūpe, vakcinācija, psiholoģija, psihoterapija, psihiatrija, reimatoloģija, kaulu, locītavu un saistaudu slimības, seksopatoloģija, seksuālā veselība, slimnīca, slimnīcas, stacionārs, traumatoloģija, ortopēdija, ķirurģija, triholoģija, matu veselība, uroloģija, veneroloģija, ādas veselība, zobārstniecība, mutes veselība, farmācija, homeopātija, medikamentu ražošana, aptiekas, rehabilitācija, fizioterapija, pirts, sauna, skaistumkopšanas salons, SPA, Biokosmētika, frizētavas, sanitārie dienesti, sociālā aprūpe, solārijs, veselības apdrošināšana, veselīgs uzturs, produktu testi, produktu atsauksmes, ziņas, medicīna enciklopēdija, digitālie pakalpojumi, reklāmraksti, baneri, biznesa profils, SEO, medicīnas ziņas, veselības padomi.


Vairāk

Saistītie resursi

Foto 7

medicine.lv aktuālie piedāvājumi
medicine.lv jautājumi un atbildes
medicine.lv meklēšana uzņēmumos
medicine.lv populārā medicīnas enciklopēdija pme
medicine.lv raksti
medicine.lv vizuālā reputācijas kampaņa
medicine.lv ziņas

Mājas lapa internetā