medicine.lv skaitļos

Lietotāji online283
Aktīvie uzņēmumi12818
Nozares raksti1621
Ekspertu atbildes21477
Holesterīna kontrole – kardiovaskulāro slimību profilakses stūrakmens : Latvijas veselības portāls | medicīnas uzņēmumi | medicine.lv

Holesterīna kontrole – kardiovaskulāro slimību profilakses stūrakmens

Sirds un asinsvadu jeb kardiovaskulārās slimības (KVS) ir viena no lielākajām veselības aprūpes problēmām gan pie mums, gan pasaulē. Turklāt Latvijā tās ir biežākais nāves cēlonis – vairāk nekā puse iedzīvotāju mirst tieši kardiovaskulāro notikumu dēļ, un desmitā daļa no viņiem ir jaunāki par 60 gadiem. Daudzi izdzīvo pēc infarkta vai insulta, bet šo slimību dēļ viņi var kļūt par invalīdiem. Tieši ar šiem skaitļiem „izceļamies” uz pārējo Eiropas Savienības valstu fona. Bet pats galvenais, kā norāda ārsti, liela daļa šo gadījumu būtu bijusi novēršama, ja vien lielāka vērība tiktu pievērsta KVS profilaksei.

Primārais uzdevums – KVS draudu nopietnības apzināšanās

Apzinot jaunu risinājumu nepieciešamību, 2021. gadā tika izveidota Eiropas kardiovaskulārās veselības alianse. Tā ir izvirzījusi mērķi, ka līdz 2030. gadam vajadzētu ievērojami samazināt mirstību no KVS. Arī šogad jūnijā publiskotā speciālā Eiropas Komisijas „Iniciatīva ne-infekciju jomā”, kurā sirds–asinsvadu slimību tēma ieņem vadošu vietu, noteikts uzdevums līdz 2030. gadam par trešdaļu samazināt šādu nāves gadījumu skaitu. EK atsaucas arī uz tādu pašu Pasaules Veselības organizācijas mērķi.

Par šāda mērķa nozīmi pastāstīja Paula Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcas rezidente ģimenes medicīnā, dr. Eva Moreino, kas ikdienā strādā arī slimnīcas uzņemšanā un regulāri saskaras ar KVS pacientiem: „Bieži vien cilvēki neapzinās, ka šādas smagas problēmas kā insults, infarkts var viņus skart arī salīdzinoši nelielā vecumā, teiksim, ap 40–50 gadiem vai pat vēl agrāk. Man, piemēram, nesen bija 48 gadus vecs pacients ar infarktu, kura pamatā, protams, arī bija šis neveselīgais dzīvesveids. Mums aptaukošanās vispār ir liela problēma – apmēram divas trešdaļas cilvēku ir ar vairāk vai mazāk paaugstinātu svaru. Pēdējo 10–20 gadu laikā šis rādītājs ir būtiski pasliktinājies, jo pārtika kļūst aizvien neveselīgāka. Mēs vairs nevaram dzīvot kā agrāk, kad cilvēki galvenokārt patērēja tikai to, ko paši savā dārzā vai saimniecībā izaudzēja, un par holesterīnu nesatraucās. Mūsdienās, lai ko mēs ēstu, ir grūti izvairīties no holesterīna pieauguma, jo to izraisa vairums pārtikas produktu, ko mēs ikdienā pērkam veikalos. Paaugstināts holesterīna līmenis šobrīd ir kādiem 70–75 % iedzīvotāju. Bieži šīs problēmas risināšanai ir nepieciešama regulāra medikamentu lietošana, tiek radītas jaunas zāles, kas ir pacientiem saudzējošākas un ērtāk lietojamas. Svarīgi, lai šīs zāles ir pieejamas visām pacientu grupām. Ikdienā sastopoties ar pacientiem, man ir radies iespaids – daudziem šķiet, ka KVS ir tādas saslimšanas, kas var piemeklēt tikai pavisam vēlā vecumā. Tomēr, ja cilvēkam pastāvīgi ir augsts holesterīna līmenis, ja viņš neseko līdzi savam dzīvesveidam un visiem riska faktoriem, tad šīs saslimšanas var rasties arī salīdzinoši agri. Protams, KVS samazina darbaspējas, nereti pat izraisa invaliditāti, bez šaubām, arī saīsina mūža ilgumu, tādēļ ir ļoti svarīgi rūpēties par savu veselību. Un vislabākais risinājums ir profilakse.”

Holesterīns normas robežās – viens no būtiskākajiem stūrakmeņiem

Foto: Freepik.com/ rawpixel.com

Viens no KVS profilakses svarīgākajiem uzdevumiem ir novērst aterosklerozes rašanos un attīstību, samazinot galveno riska faktoru ietekmi uz organismu. Šajā procesā ārsti liek akcentu uz septiņiem aspektiem. Tā ir gan nesmēķēšana, gan regulāras fiziskās aktivitātes, gan normāls ķermeņa svars (ķermeņa masas indekss nedrīkst būt lielāks par 25 kg/m2 ) un glikozes līmenis asinīs. Arī asinsspiedienam jāatbilst mērķiem, kā arī jāpiekopj veselīgi ēšanas paradumi. Tāpat ļoti svarīgi, lai nebūtu paaugstināts holesterīns. Šoreiz akcents tiek likts tieši uz holesterīnu un to, cik svarīgi, lai tā rādītāji būtu pieļaujamās robežās. Ikviens savu holesterīna līmeni var noskaidrot, nododot asins analīzes. 

Banner 280x280

Holesterīns ir viena no taukvielām, kas cirkulē pa organismu ar asinsrites palīdzību. Lielāko daļu holesterīna ražo aknas, bet pa asinsrites sistēmu to pārnēsā divu veidu lipoproteīni. Eksistē zema (ZBL) un augsta (ABL) blīvuma lipoproteīni. KVS riskus rada paaugstināts ZBL līmenis, jo to pārnēsātais jeb „sliktais” holesterīns piesaistās pie artēriju sieniņām un var izraisīt sirds–asinsvadu sistēmas darbības traucējumus, tostarp palielina tādu slimību kā insulta un infarkta risku. Savukārt ABL jeb „labais” holesterīns palīdz atbrīvoties no „sliktā” holesterīna, transportējot to no asins šūnām atpakaļ uz aknām, kur tas tiek pārstrādāts un izvadīts no organisma.

Paaugstināts holesterīna līmenis ir bīstams, jo tā iedarbības rezultātā asinsvados veidojas tauku nogulsnes. Ar laiku tās sablīvējas uz asinsvadu sieniņām, apgrūtinot pietiekamu asins plūsmu caur artērijām. Tas ir bīstami, jo nogulšņu apvalks var pēkšņi plīst, radot trombu un izraisot sirdslēkmi vai insultu.

Kardiovaskulārās slimības atstāj dažādas sekas. Eksistē veiksmes stāsti, kad pacienti sekmīgi atveseļojas pēc insulta vai infarkta un turpina strādāt. Taču, kā novērojuši ārsti, bieži slimības rezultātā cilvēks kļūst daļēji vai pat pilnīgi darba nespējīgs, un valstij nākas viņu uzturēt. Nereti viņiem vajadzīgi arī aprūpētāji, asistenti, kuru algošana arī prasa naudu, piemēram, no pašvaldības budžeta. 

Patlaban valsts daļēji apmaksā tikai apgūto terapiju

Foto: Freepik.com/ stefamerpik

Ja personai pastāvīgi ir paaugstināts holesterīna līmenis, tikai ar ēdienkartes pielāgošanu veselīga uztura prasībām ir par maz. Lai holesterīnu samazinātu, vairumā gadījumu (katra pacienta situācija gan jāvērtē individuāli) būs nepieciešama arī medikamentu lietošana. Pirmais risinājums, ko šajā jomā izmanto arī Latvijā, ir statīnu terapija. Visās vadlīnijās šie medikamenti paredzēti kā pirmās izvēles terapija neatkarīgi no holesterīna līmeņa un riska faktoriem. Daktere paskaidro vairāk: „Jāsāk ar statīnu terapiju, bet, ja holesterīna līmenis uz to nereaģē un nepazeminās, tādā gadījumā jāpievieno kāds cits medikaments. Statīni samazina holesterīna veidošanos, bet ir citas zāles, kas bremzē tā uzsūkšanos. Šāda medikamentu kombinācija ir ļoti populāra un būtiski uzlabo situāciju lielākajai daļai pacientu. Īpaši noderīga tā būs cilvēkiem, kuriem grūti pāriet uz veselīgu dzīvesveidu. Taču gadījumos, kad šī izvēlētā terapija nepalīdz, it sevišķi, ja augsts risks pastāv jau gēnu līmenī, tad jādomā par jaunās paaudzes medikamentu pievienošanu.

Šajā gadījumā var runāt par diviem medikamentiem. Vispirms ir PCSK9 inhibitori, kas ir pieejami injekciju veidā. Tos pacientam ievada vidēji reizi divās nedēļās. Šos medikamentus atkarībā no individuālās situācijas izvērtējuma valsts daļēji apmaksā, un pacients saņem vismaz kaut kādu kompensāciju. Tomēr tagad ir pieejami vēl jaunāki – pagājušajā gadā radīti – medikamenti, kas arī ir injicējami. Tiesa, šīs zāles ir diezgan dārgas un vismaz pašreiz vispār neietilpst valsts kompensēto medikamentu sarakstā.”

Jaunie medikamenti īpaši līdz sarežģītos gadījumos

Dzīvē dažkārt mēdz būt situācijas, kad pacientam nekas cits nepalīdz – piemēram, ir ļoti augsts ģenētiskais risks, visi pieejamie preparāti ir izmēģināti, dzīvesveids ir izmainīts, bet holesterīna līmenis nesamazinās, un joprojām saglabājas augsts insulta un infarkta risks. Varbūt vismaz šādās situācijās varētu apsvērt šo jauno zāļu lietošanu ar kaut daļēju kompensāciju? Daktere saka: „Protams. Tas tomēr valstij būs mazāks tēriņš nekā tad, ja cilvēks zaudē darbaspējas un paliek valsts apgādībā. Jo situācijās, kad pacientam holesterīns ir rezistents, nekas cits nepalīdz, visticamāk, viņu drīzumā var piemeklēt vai nu insults, vai infarkts, līdz ar to viņam noteikti tiks iedragāta dzīves kvalitāte un samazināsies darbaspējas. Tādēļ būtu vērtīgi paredzēt šo jauno zāļu kaut daļēju kompensēšanu vismaz īpašos gadījumos.”

Daktere vēl piemetina, ka "esošajā situācijā kardiologi pagaidām pat neiedrošinās jaunos medikamentus ieteikt – tieši to dārdzības dēļ, jo mūsdienās ir lērums citu vajadzību un problēmu, it īpaši šobrīd, kad ir tik augsta inflācija un sagaidāmi lieli rēķini par apkuri, gāzi un elektrību. Tādēļ pacienti šo zāļu iegādi un lietošanu lielākoties pat neapsvērs, pat ja viņiem nauda ir, jo eksistē daudz citu primārāku lietu un nepieciešamību."

Profilaksē lietojamu jaunās paaudzes holesterīna līmeni samazinošu zāļu kompensācija būtu adekvāts ieguldījums cīņā ar KVS un to sekām, uzskata daktere. Šie medikamenti, kas lietojami tikai divreiz gadā, ir pierādījuši savu efektivitāti, taču tos par pilnu cenu ne visi varētu atļauties. Tāpat cilvēkiem, kas nejūt apgrūtinājumu (holesterīns taču nesāp!), trūktu motivācijas tos iegādāties. Tādēļ, pēc dakteres domām, valdības atbalsts šādu zāļu iekļaušanai kompensējamo medikamentu sarakstā būtu liels un pareizs solis sabiedrības veselības uzlabošanas virzienā, kas ilgtermiņā noteikti atmaksātos.

Turklāt vairumam pacientu pietiek ar pirmās pakāpes – statīnu – terapiju. Pastāv vēl arī papildinātā statīnu terapija, kad tos lieto kombinācijā ar citiem medikamentiem. Taču, ja arī tā nestrādā – cilvēks lieto zāles, bet holesterīna līmenis viņam saglabājas augsts, visdrīzāk, pie vainas ir iedzimtības faktors, un šādam pacientam varētu palīdzēt jaunākās paaudzes zāles.

Raksta autore: Ilona Noriete, žurnāliste

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.

Uzņēmumi, saistīti ar raksta tematiku nozarē "Kardioloģija / sirds un asinsvadu sistēma":

Uzņēmumi nozarē "Kardioloģija / sirds un asinsvadu sistēma"

Medicine.lv, Latvijas veselības portāls

Medicine.lv, Latvijas veselības portāls

Vērtīgi padomi par veselību, uzturu, rehabilitāciju, skaistumkopšanu, farmāciju, veselīgu dzīvesveidu kā iedzīvotājiem, tā profesionāļiem. Portālā ir iespēja uzdot sev interesējošo jautājumu ārstiem-speciālistiem, piedalīties foruma diskusijās, kā arī atrast vajadzīgo preci vai pakalpojumu - pieejama informācija par vairāk nekā 12 000 nozares uzņēmumu. Ja tev ir medicīnas jomas uzņēmums vai esi nozares profesionālis - tava mērķauditorija ir portālā medicine.lv! Pastāsti par savu pakalpojumu vai preci, uzlabo atrodamību, stiprini reputāciju un iegūsti jaunus klientus, izvietojot portālā biznesa profilu, rakstus un banerus, kā arī izmantojot citus digitālā mārketinga risinājumus!

Nedēļas tēma

Aktuālie piedāvājumi

Nutrikosmētika: uz pierādījumiem balstīta pieeja

Nutrikosmētika: uz pierādījumiem balstīta pieeja

Nutrikosmētika pēdējos gados ir kļuvusi populāra, un veiktie pētījumi un testi nepārtraukti pēta to efektivitāti un drošību. Tāpat arī tiek vērtēta kolagēna produktu ietekme uz ādas elastību, mitrināšanu un grumbu samazināšanos.

Jo-hai-dī, kāpēc es nerūpējos par sevi ātrāk?

Jo-hai-dī, kāpēc es nerūpējos par sevi ātrāk?

Pēc smagas operācijas un ilgstošas rehabilitācijas Roberto Meloni ir atkal vesels, bet atzīst, ka daudzus mēnešus esot bijis ļoti norūpējies, vai spēs atkal normāli staigāt. Roberto stāsta par savu pieredzi, lietojot Latvijā ražotu produktu – Epsorīnu.

Ergonomisks krēsls – kādu izvēlēties, lai nesāpētu mugura?

Ergonomisks krēsls – kādu izvēlēties, lai nesāpētu mugura?

Ja, ilgstoši sēžot, jums nogurst un sāp mugura, pievērsiet uzmanību, kādu krēslu ikdienā izmantojat. Situāciju var uzlabot, parasta krēsla vietā izvēloties ergonomisku krēslu. Uzzināsim vairāk par Bambach ® Saddle Seat ergonomiskajiem krēsliem! 

Video

Kā ergonomiski iekārtot darba vietu, strādājot pie datora? Skaidro ergoterapeiti (VIDEO)

Kā ergonomiski iekārtot darba vietu, strādājot pie datora? Skaidro ergoterapeiti (VIDEO)

Atzīmējot Pasaules ergoterapijas dienu 27. oktobrī, Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas (Austrumu slimnīca) Rehabilitācijas klīnikas ergoterapeiti ir sagatavojuši padomus un vienkāršus  ieteikumus, kurus būtu ieteicams ņemt vērā ikvienam, kurš, sēžot pie datora, veic darba pienākumus vai arī ikdienā pie datora ekrāna pavada ilgas stundas. 

Produktu testi

Testa rezultāti: “FlexiCor” locītavu un saišu veselībai

Testa rezultāti: “FlexiCor” locītavu un saišu veselībai

Martā Medicine.lv sadarbībā ar starptautisko zīmolu “Coral Club” piedāvāja testēt “FlexiCor” locītavu un saišu veselībai.

Aknu sargs

Aknu sargs

Aprīlī Medicine.lv sadarbībā ar SIA “Fito preparāti” piedāvā izmēģināt dabīgu produktu aknu darbības veicināšanai.

Līga Nature SPA Hialuronskābes serums intensīvai ādas mitrināšanai

Līga Nature SPA Hialuronskābes serums intensīvai ādas mitrināšanai

Aprīlī Medicine.lv sadarbībā ar SIA "Salons Līga" piedāvā izmēģināt Hialuronskābes serumu ar dabīgu aktīvo vielu komponenti Pentavitin® intensīvai ādas mitrināšanai.

Testa rezultāti: "Kaleja Silks" zīda matu ruļļi veselīgām salona kvalitātes lokām

Testa rezultāti:

Martā Medicine.lv sadarbībā ar "Kaleja Silks" piedāvāja testēt zīda matu rulli veselīgai matu ieveidošanai.

Izstāsti Latvijai veselības receptes

Dinsbergas klīnika, Dr. Santa Viltere: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Dinsbergas klīnika, Dr. Santa Viltere: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Vismaz reizi dzīvē ir jāpārbauda sava sirds! No aprīļa šo izmeklējumu veic arī Dinsbergas klīnikā ar jaunāko un modernāko aparatūru Latvijā. Izstāsti Latvijai dodas vizītē pie kardioloģes ar 20 gadu pieredzi - dr. Santas Vilteres.

VC4 Baltijas vēnu klīnika, Dr. Patrīcija Ivanova: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

VC4 Baltijas vēnu klīnika, Dr. Patrīcija Ivanova:  Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Patrīcija Ivanova ir asinsvadu ķirurgs, flebologs, Dr.med., docente LU Ķirurģijas katedrā, Latvijas Asinsvadu ķirurģijas biedrības biedre, Latvijas Invazīvās radioloģijas asociācijas biedre, Eiropas Asinsvadu ķirurģijas biedrības biedre, Eiropas Kardiovaskulārās un invazīvās radioloģijas biedrības biedre, nokārtojusi eksāmenu asinsvadu ķirurģijā...

Uzņēmums, kura darbības sfēra var būt līdziga raksta tematikai:

Medicine.lv, Latvijas veselības portāls

Medicine.lv, Latvijas veselības portāls

Kontakti

  1. +371 67770711
  2. +371 67770727
  3. serviss@latvijastalrunis.lv
  4. https://medicine.lv/
  5. +371 67770557
  6. redakcija@medicine.lv

Darba laiks

  • P.800-1700
  • O.800-1700
  • T.800-1700
  • C.800-1700
  • P.800-1600
  • S.-
  • Sv.-

Juridiskie dati

  1. 40003050681
  2. 27.12.1991
  3. 17.10.2003
  4. Rīga, Blaumaņa iela 38/40, LV-1011
  5. 2022

Apraksts

Vērtīgi padomi par veselību, uzturu, rehabilitāciju, skaistumkopšanu, farmāciju, veselīgu dzīvesveidu kā iedzīvotājiem, tā profesionāļiem. Portālā ir iespēja uzdot sev interesējošo jautājumu ārstiem-speciālistiem, piedalīties foruma diskusijās, kā arī atrast vajadzīgo preci vai pakalpojumu - pieejama informācija par vairāk nekā 12 000 nozares uzņēmumu. Ja tev ir medicīnas jomas uzņēmums vai esi nozares profesionālis - tava mērķauditorija ir portālā medicine.lv! Pastāsti par savu pakalpojumu vai preci, uzlabo atrodamību, stiprini reputāciju un iegūsti jaunus klientus, izvietojot portālā biznesa profilu, rakstus un banerus, kā arī izmantojot citus digitālā mārketinga risinājumus!

 
Vairāk

Atslēgvārdi

Medicīna, farmācija, rehabilitācija, veselība.

Medicīna, farmācija, rehabilitācija, veselība, ambulatorā palīdzība, ambulance, stacionārs, acu ārsts, ārstu komisijas, ārstu privātprakses, privātprakses, doktorāti, speciālisti, poliklīnika, poliklīnikas, veselības centri, dermatoloģija, diagnostika, elpceļu, plaušu slimības, endokrinoloģija, diabēts, fitoterapija, fleboloģija, vēnu saslimšana, gastroenteroloģija, gremošanas sistēma, ginekoloģija, dzemdības, kardioloģija, sirds un asinsvadu slimības, laboratorija, medicīnas iekārtas, instrumenti, piederumi, palīglīdzekļi, medicīnas literatūra, narkoloģija, atkarību ārstēšana, neiroloģija, nervu sistēmas saslimšanas, onkoloģija, ļaundabīgie audzēji, osteopātija, osteoporoze, otorinolaringoloģija, otolaringologs, LORS, pediatrija, bērnu veselība, plastiskā ķirurģija, rekonstruktīvā ķirurģija, podoloģija, pēdu aprūpe, vakcinācija, psiholoģija, psihoterapija, psihiatrija, reimatoloģija, kaulu, locītavu un saistaudu slimības, seksopatoloģija, seksuālā veselība, slimnīca, slimnīcas, stacionārs, traumatoloģija, ortopēdija, ķirurģija, triholoģija, matu veselība, uroloģija, veneroloģija, ādas veselība, zobārstniecība, mutes veselība, farmācija, homeopātija, medikamentu ražošana, aptiekas, rehabilitācija, fizioterapija, pirts, sauna, skaistumkopšanas salons, SPA, Biokosmētika, frizētavas, sanitārie dienesti, sociālā aprūpe, solārijs, veselības apdrošināšana, veselīgs uzturs, produktu testi, produktu atsauksmes, ziņas, medicīna enciklopēdija, digitālie pakalpojumi, reklāmraksti, baneri, biznesa profils, SEO, medicīnas ziņas, veselības padomi.


Vairāk

Saistītie resursi

Foto 7

medicine.lv aktuālie piedāvājumi
medicine.lv jautājumi un atbildes
medicine.lv meklēšana uzņēmumos
medicine.lv populārā medicīnas enciklopēdija pme
medicine.lv raksti
medicine.lv vizuālā reputācijas kampaņa
medicine.lv ziņas

Mājas lapa internetā