Vai ērču encifalīta potes atstāj ietekmi uz cilvēka pēcnācējiem?
Ojars 2007. gada 4. jūnijā
Labdien,
Ja bērnu sāk potēt pret ērču encifalītu 1 gada vecumā, tad sasniedzot 30 gadu vecumu, viņš būs potējies jau 10 reizes. vai ir kādi pētījumi par to, kā šīs potes ietekmē cilvēku viņa dzīves garumā? Kādi viņam būs pēcnācēji? Vai tiešām šīs potes ir tik nekaitīgas un neatstāj sekas uz nākošajām paaudzēm?
Paldies.
Atbildes:
-
2012. gada 4. aprīlī
Labdien,
Visi bērni, no dzimšanas līdz 18 gadu vecumam, saņems vakcinācijas pret 10 vissmagākajām infekcijas slimībām: difteriju, garo klepu, stingumkrampjiem, tuberkulozi, B hepatītu u.c., ar kurām saslimstot var sekot invaliditāte un pat letāls iznākums.
Turpretī vakcīnas, kā rāda daudzu gadu desmitu pieredze visā pasaulē, šādas sekas neatstāj un pēcnācēju veselību neietekmē. Pirms kāda jauna vakcīna tiek iekļauta apritē, tiek veikti plaši pētījumi dažādās valstīs. Galīgo lēmumu, ieteikumus sniedz Pasaules Veselības Organizācija.
Kopš 2005. gada ir izmaiņas vakcīnas pret ērču encefalītu instrukcijā - ja vakcinētā persona pirmās 4 devas saņēmusi ar pareiziem intervāliem, turpmākās devas ievadāmas ar - 5 gadu intervālu. Arī tad, ja starp atkārtoti ievadāmām devām ir pagājuši jau 6- 7 gadi, antivielu līmenis (to var pārbaudīt) var būt aizsarglīmenī un vakcinācija jāturpina, nevis jāsāk no jauna.Elīna Sprūde-Nesenberga, Sabiedrības veselības aģentūras sabiedrisko attiecību vecākā speciāliste, tālr.: +371 7081549 (449)