Vai gemokoda testā parādās produkti uz kuriem ir alerģija?
Aida 2007. gada 8. janvārī
Labdien,
pateicos par atbildi.Gribētu vēl precīzāk formulēt jautājumu. Mani interesē:
1.Ja ir alerģija uz kādu pārtikas produktu, vai gemokodu testā šis produkts arī parādīsies to produktu sarakstā, kurus vajadzētu izslēgt no ēdienkartes? Respektīvi, vai nododot analīzes uz gemokodu var precīzi noteikt, kurus produktus izslēgt no ēdienkartes tai skaitā arī tos produktus no kuriem ir alerģiskas reakcijas. Vai arī pēc gemokoda analīžu veikšanas - rezultāts var uzrādīt lielisku produkta panesamību, bet tajā pašā laikā no šī produkta var būt alerģija.
2.Ja ir alerģija uz piena produktiem - ar ko var aizstāt pienskābās baktērijas? Jo lietojot jogurta kapsulas stāvoklis tikai pastiprinās, bet imunitātes stiprināšanai skābajiem piena produktiem ir liela nozīme. Kāda būtu alternatīva?
Atbildes:
-
2012. gada 24. februāri
Labdien Aida!
Vispirms Jūs informēju, ka alerģija ir pavisam cita slimība. Tās reakciju nosaka Th2 limfocītu hiperreakcija, kas izpaužas ar 4 tipu alerģiskām reakcijām. Tā ir ģenētiski iedzimta reakcija. Šīs alerģiskās reakcijas nosaka ar pavisam citiem alerģijas testiem (specifiskās IgE antivielas, eozinofīlo leikocītu daudzums asinīs, krēpās, šoka orgānos). To nosaka alergoloģijas centrs vai valsts klīniskās slimnīcas. „Gemokods” nosaka Ig G4 antivielas, tā ir imunoloģiskā reakcija, nevis alerģiskā reakcija uz antigēnu. Ja antigēns ir izgājis caur zarnas gļotādas barjeras sistēmu un imunizējis organismu, tas rada hroniskas izmaiņas vielu maiņas procesos (zarnās, imūno šūnu sintēzē, ādā, citos orgānos). Tas ir atgriezenisks process, ja kādu laiku izslēdz šos produktus (antigēnus) orgānu sistēmas stabilizējas (nagi, ādas virsējais slānis aug nepārtraukti, tāpat arī nepārtraukti veidojas eritrocīti, limfocīti, leikocīti u.c. orgānu šūnas). Tāpat, ja kauls ir salūzis ½ gada laikā tas saaug un var turpināt fizisko aktivitāti. Ja mēs runājam par Ig G4, tad „Gemokods” precīzi var noteikt: ko vispār nevar lietot, ko var lietot vienu reizi nedēļā, ko trīs reizes un ko var bez ierobežojumiem. Protams, ka šī diēta nav uz visu mūžu, bet uz laiku, kamēr stabilizēsies vielmaiņas procesi.
Viens produkts teorētiski varētu dot divas reakcijas (alerģisku un nealerģisku), protams, ka alerģisko reakciju jānosaka alergoloģijas centrā.
Nav nekādas loģiskas sakarības starp alerģiju uz pienu un pienskābām baktērijām. Pašas baktērijas ir mikroorganisms, kurš spēj sagremot (sašķelt) piena cukuru - laktozi, tāpēc tās sauc par pienskābām baktērijām. Tās var lietot atsevišķi tablešu veidā bez piena produktiem. Jogurta kapsulā ir skābpiena baktērijas, kuras sauc par jogurta baktērijām, tas nav jogurts un tās nesatur jogurtu, tas ir baktērijas nosaukums. Šīs baktērijas iedarbībā piens tiek pārveidots par jogurtu. Ja ir alerģija (īstā alerģija, noteikta alergoloģijas centrā ar specifisko IgE) uz piena olbaltumu, tad nevar lietot nekādu piena produktu (ne kefīru, ne sieru, ne biezpienu, ne jogurtu). Imunitātes stiprināšanai liela nozīme ir šīm baktērijām un noteiktām rauga sēnītēm, nevis piena produktiem. Protams, ka piena produktu ražotāji piena produktus reklamē kā vienīgo pienskābo baktēriju avotu.Dr. Edgars Bodnieks, dietologs Med. firma Gemokods