Vai iespējams nodrošināties pret panikas lēkmju atkārtošanos?
vituks 2006. gada 12. septembrī
Labdien,
Man bija pirmā un cerams arī pēdējā panikas lēkme ar visām tās izrietošajām sekām. Vai man, lūdzu, kāds varētu pateikt vai ar to baiļu sajūtu, kura seko pēc tam ir iespējams tik galā? Mani vairs nesatrauc kāpēc tā notika, bet vai tas atkārtosies. Pašreiz apmeklēju ģimenes ārstu un dzeru antidepresantus. Esmu mierīgāka, lidzsvarotāka varu pagulēt viss ir labi. Bet ja nu atkārtojas. Vai tas nevēsta par to, ka man visu dzīvi būs jādzer antidepresanti?
Jau iepriekš paldies par atbildi!
Atbildes:
-
2012. gada 13. martā
Labdien,
Nu redz cik Jūs patiesi pati rakstāt. Es, kā psihologs, varu Jums droši teikt, ka ar baiļu sajūtām ir iespējams tikt galā, taču tad cilvēkam jāpārstāj no tām baidīties un jāsāk ļoti nopietni domāt par to kāpēc tas tā notika, kas to izraisa un nevis otrādi kā ir jūsu gadījumā. Lietojot antidepresantu Jūs iemidziniet sevī mītošo simptomu .Vai tas Jums patīk vai nē, bet pie konkrētas situācijas jūsu simptoms pamodīsies, jo viņš ir dzīvs. Jūsu gadījumā svarīgi ir nevis domāt par to vai tas atkārtosies, bet gan par to kā tas notika, kas to ietekmēja, kā es jutos, kas to noteica utt. Tātad atrast cēloni nevis medicīnisku, bet gan psiholoģisku. Medicīna ārstē sekas, bet psiholoģija cēloņus.
Mazliet par simptomu terapiju: lai sāktu aizdomāties par simptomiem, padomājiet ko Jums nozīmē būt veselam? Atbildot mums izkristalizējas divas svarīgas lietas, pirmā ir mūsu attieksme, bet otrā mūsu uzvedība. Abas ļoti svarīgas un vērā ņemamas. Kad kaut kas mainās ar muskuļiem un pēc traumas saglabājas sāpes, bet izmeklēšana parāda, ka tur nekā nav. Šis fenomens paskaidro to, ka mums ir atmiņa, kas atgādina sāpes. Cilvēks vienmēr ir fiksētā stāvoklī. Viņš jūt, ka cits stāvoklis nav iespējams (nespēj iztaisnoties). Muskuļi, kas ir uz muguras, fiksējas traumas gadījumā, un to saglabā mūsu atmiņa. Ārstam svarīgi ir lai cilvēks ir iztaisnojis kaulus, bet saspringumu neaizskar. Kas ir fiksētie muskuļi? - tas ir tas pats distress, stereotips, kuru var redzēt. Tā ir atmiņa, kas fiksēta muskuļos (muskuļu distress). Kad mums ir sāpīgi, smadzenes mums dod simptomu un katru reizi rodas jauni funkcionāli režīmi, kas iedarbojas uz mums.
Lai to mazinātu un novērstu var pielietot vairākas tehnikas. Piemēram, ja klients klibo, palūgt viņu paklibot pastiprināti. Ja klientam sāp roka, palūgt klientu sākt domāt, ka roka ir laba un to lielīt 40 min. Svarīgi ir tas, ka klientam ir receptori un klients sāk domāt ar smadzenēm. Smadzenes jautā ķermenim, kuru vietu tu jūti - skanējot to. Kāpēc šīm tehnikām ir pozitīvs efekts? Jo notiek ļoti laba aktivizācija, smadzenēm liek veidot jaunas funkcionālas regulācijas sistēmas. Tas strādā kā atgriezeniskās saites princips. Pie simptomiem svarīgi ir runāt par jūtām un vajadzībām, sākt ticēt un pieņemt atbildību.
Nav