Ko nozīmē atkarība?
andris 2004. gada 17. augustā
Ko nozīmē atkarība?
Atbildes:
-
2012. gada 30. jūnijā
Atkarība
Atkarības pazīmes[1]:
Vielas lietošana aizvien lielākos daudzumos un sekojoša vielas lietošanas ilguma palielināšanās.
Neveiksmīgi mēģinājumi vai nerealizētas vēlmes regulēt vai samazināt prasību pēc šīs substances.
Prasības apmierināšanai nepieciešamās vielas iegūšanai vajadzīgi aizvien lielāki tēriņi, aizvien vairāk brīvā laika, pūļu u.c.
Intoksikācijas vai abstinences sindromi bieži parādās pat dienesta pienākumu vai darba uzdevumu pildīšanas laikā. Prasība pēc substances apdraud cilvēka somatisko stāvokli (piemēram, vadot automobili).
Jēgpilnu profesionālo vai sociālo aktivitāti un brīvā laika uzvedības paraugus nomaina psihotropās substances meklējumi; pēdējo rezultātā cilvēks pirmos reducē vai pārtrauc vispār.
Psihotropās substances lietošana, neraugoties uz informētību par tās radīto kaitējumu, noved pie sociālu, psihisku vai somatisku problēmu rašanās vai pastiprināšanās.
Skaidri novērojama tolerances maiņa. Par to var runāt, kad vēlamais efekts no substances lietošanas tiek panākts, devu palielinot par 50% no sākotnēji nepieciešamās, vai kad turpmākas lietošanas gaitā iepriekšējā deva šķiet nepietiekama vai samazināta.
Uzmanību: divi zemāk minētie simptomi nav raksturīgi hašiša, halucinogēnu un dažu citu vielu lietošanai, un saistībā ar minēto vielu lietošanu nav aprakstīti.
Specifiski simptomi, kas iestājas, pārtraucot substances lietošanu, un saistās ar kvalitatīviem somatiskās vai psihiskās pašsajūtas traucējumiem (piem. nelaba dūša, svīšana, tremors u.t.t.)
Substanci bieži lieto abstinences simptomu samazināšanai vai novēršanai (piem., alkohola lietošana no rītiem)
Atkarības diagnozes uzstādīšanai nepieciešams, lai būtu doti vismaz trīs no augstākminētajiem simptomiem, turklāt vienam no tiem jāilgst ne mazāk kā vienu mēnesi vai jāatkārtojas ilgākā laika posmā.
Tieksme piepušķot realitāti (aprobežota situācijas izpratne) un pat agresīvi noliegt atkarības radīto problemātiku, kaut fakti ir acīm redzami, ir tipisks slimīgas uzvedības paraugs.
Atkarību terapijai ir trīs mērķi: somatiskā atveseļošanās, psihiskā stabilizācija un iesaistīšanās sociālajā vidē. Izredzes tos sasniegt palielinās, ja pašam slimniekam ir motivācija izārstēties. Labi domāti padomi un sirsnīgi ieteikumi pārtraukt savu aizraušanos vai iztikt ar mazumiņu noved tikai pie atkarības tālākas attīstības.
[1]K. Kiskers, G. Freibergers, G. Roze, E. Vulfs (1999). Psihiatrija. Psihosomatika. Psihoterapija.
Margarita Livmane, Mag. Psych., sertificēts psihoterapeits. Mob. tel. 6409300
Nav