medicine.lv skaitļos

Lietotāji online0
Aktīvie uzņēmumi12656
Nozares raksti11789
Ekspertu atbildes21477
Kā cīnīties pret depresiju?

Kā cīnīties pret depresiju?

Kristine 2013. gada 26. novembrī

Labdien!

Man ir 31 g. Strādāju 12 h dienā un darbs ir maiņās. Apmēram 3 mēnešus atpakaļ bija sapulce darbā - pārgājām uz 8 h darba laiku. Tas radīja stresu. Uztraucos par to, ka, pirmkārt, iedalīs man darba laiku, kad būs nepieciešams sastrādāties ar jauniem darbiniekiem (parasti strādāju ar vieniem un tiem pašiem kolēģiem). Otrkārt, nespēšu sastrādāties ar viņiem, jo, iespējams, neesmu gudra, profesionāle savā jomā, salīdzinot ar pārējiem kolēģiem. Treškārt, bija bail, ka nomainīsies menedžeris. Satrauca arī citu uzņēmuma darbinieku domas - ko viņi par mani nodomās. Nespēju aizmigt un izgulēties, tāpēc aizgāju pie ārsta. Viņš man izrakstīja Lexapro 5mg 14 dienām un Xanax 0.25 mg nedēļai. Jutos labāk! Kad darbā paziņoja, ka nekādas izmaiņas nenotiks, devos atvaļinājumā. Esot Latvijā (strādāju ārzemēs), radās depresijai līdzīgi simptomi. Pēc pāris dienām, atgriežoties valstī atpakaļ, labāk nekļuva.

Ir pagājuši jau 2 mēneši. Nav vēlmes kaut ko darīt, no rīta "knapi" varu izkāpt no gultas laukā, uz darbu iet arī nav liela prieka, ir grūti koncentrēties darbā, rodas sajūta, ka nespēšu tikt galā ar darba apjomu, to paveikt. It kā būtu dulla galva! Nav vēlmes pastaigāties, kā arī sarunāties. Prātā vienīgi domas par to, ka nav pietiekamu zināšanu - esmu "stulba". Aizdomājoties par savu dzīvi, rodas bailes no slimībām un nāves. Ir juceklis galvā, cenšos nedomāt, bet nevaru. Rodas jautājumi: vai visu dzīvi būs jāpavada vienā darba vietā, vai citur pieņems? Bail kaut ko mainīt, jo neesmu pārliecināta par sevi. Darbs rada stresu, jo uzliek atbildību. Alga ir diezgan liela. Tomēr mana dzīve ir vienmuļa. Darbs-mājas, draugu arī nav daudz. Iepriekš viss bija kārtībā - vēlējos iepirkties, aiziet ciemos pie draudzenes, pļāpāt, ieēst kaut ko garšīgu. Tagad, savukārt, to darīt negribas. No vienas puses, nezinu, kā varēju nonākt līdz šādam stāvoklim, no otras - arī agrāk uzskatīju, ka citi ir spējīgāki. Ja kāds smējās, tad man likās, ka viņi smejas par mani, bet gadījumā, ja sačukstējās, tad domāju, ka mani aprunā.

Mans draugs vēlas bērniņu, bet ir bail no dzemdībām (vai piedzims vesels bērns, vai ar viņu tikšu galā u.tml.). Lūdzu, sniedziet man kādu padomu! Ko man darīt šajā situācijā? Neredzu dzīvei jēgu un pastāvīgi vēlos raudāt. Emu sajukusi prātā? Nesaprotu, ko vēlos, kas ar mani notiek. No tā visa cieš arī mana atmiņa.

Atbildes:

  • 2013. gada 22. novembrī
    Labdien!
    Jums ir depresija un ir nepieciešama palīdzība. Ir jādodas pie ārsta un jāsaņem antidepresanti. Paralēli ir nepieciešams psihoterapeits, kas palīdzēs tikt galā ar mazvērtības kompleksu.
    Par spīti visam, jāatrod spēks un laiks fiziskām aktivitātēm, kādam hobijam ikdienā. Tikai tad, kad esat sakārtojusi savu dzīvi un tikusi galā ar mazvērtību un bailēm, varat uzņemties atbildību par jaunu dzīvību. Nav jau nekādu objektīvu iemeslu tam, ka grūtniecībai vai bērnam būtu kāds risks neattīstīties normāli?!

    Anda Kariņa, Kariņas A. ģimenes ārsta prakse, Kariņas A. ģimenes ārsta prakse

  • 2013. gada 25. novembrī
    Labdien!
    Pēc aprakstītās simptomātikas netieši var spriest par depresiju. Pēc klasifikācijas Jūsu uzskaitītās sūdzības un to ilgums (vairāk kā 2 nedēļas) atbilst depresijas diagnozei. Vēlams steidzamā kārtā apmeklēt psihiatru un, ja simptomātika arī tiešajā konsultācijā dzīvē apstiprina Jūsu aprakstīto, tad droši vien vēlama antidepresantu terapija. Tomēr vēlētos piebilst, ka tikai zāļu lietošana neatrisinās būtību, efektīvāk ir kombinēt medikamentozo terapiju un psihoterapiju vienlaicīgi. Tādā gadījumā arī rezultāts būs labāk sajūtams un ar labāku prognozi.

    Dace Simsone, "Neirožu klīnika", SIA, "Klīnika Dzintari", SIA

  • 2013. gada 27. novembrī
    Labdien!
    Izklausās, ka esat "iedzīvojusies" depresijā, kas ir saistīta ar zemu pašvērtējumu un bailēm no autoritātēm. Turklāt Jums ir dažādi trauksmes simptomi (slikts miegs, bailes no slimībām), apātijas sajūta. Rezultātā nespējat uzņemties atbildību par savu dzīvi. Iespējams, Jums ir personības traucējumi, tāpēc būtu vēlams vērsties pēc psihoterapeita palīdzības.

    Žanete Sebre, Sebres Ž. ārsta psihoterapeita prakse, Sebres Ž. ārsta psihoterapeita prakse

  • 2013. gada 27. novembrī
    Labdien!
    Paldies, par tik sīku situācijas un Jūsu sajūtu aprakstu, taču ar vienu padomu šeit nepietiks. Es ieteiktu Jums griezties pie psihologa vai psihoterapeita uz sesiju, lai izrunātu savas bailes, pārdzīvojumus, saprast ar ko Jūsu dzīvē tās ir saistītas (jo tie iemesli, kurus Jūs minat, var būt tikai ārēji). Bieži vien ārējie simptomi signalizē mums par nepieciešamību kaut ko mainīt dzīvē. Ir svarīgi izrunāt ar speciālistu tās lietas, kas satrauc - kopā ar viņu atrast risinājumu situācijai, kas ir radusies Jūsu dzīvē. Ieteiktu Jums arī konsultēties ar psihiatru par medikamentiem un Jums piemēroto terapiju (pēc Jūsu teiktā nevar saprast, kurš ārsts Jums ir izrakstījis zāles).

    Anita Čodere, "Veselības salons 888", "Veselības salons 888"

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.