Vai ārsts šajā gadījumā nepārkāpj ētikas kodeksu?
Dace 2013. gada 2. decembrī
Labdien!
Vai tā ir taisnība, ka vakcinācijai pret gripu, efektivitātes pakāpe ir atšķirīga - dažas sastāda 30%. Tas nozīmē, ka vairāk vai mazāk tā neaizsargās no saslimšanas. Ja tā ir, tad ir vēlme saprast motīvu, kāpēc ārsti melo pacientiem, stāstot, ka vakcinācija pret gripu, ārkārtīgi aizsargā? Vai ārsts šajā gadījumā nepārkāpj ētikas kodeksu?
Atbildes:
-
2013. gada 2. decembrī
Labdien!
Gripas vakcīna katru gadu tiek izstrādāta balstoties uz to, kādi gripas vīrusa veidi cirkulē no jauna. Pasaulē visa gada garumā zinātnieki mēģina paredzēt kāda veida gripas vīrusi būs gaidāmi mūsu esošajā gripas sezonā ziemā. Jāsaka, ka diezgan precīzi arī tiek noteikts pareizais vīrusu veidi. Ir bijuši gadi, kad nav paveicies tik labi, un tajā sezonā vakcīnas efektivitāte nav bijusi optimāla. Tomēr tās ir pāris reizes pēdējo desmit gadu laikā. Arī tad, ja kāds no cirkulējošajiem tipiem nav precīzi trāpīts, vakcīna tomēr darbojas pret pārējiem gripas vīrusu veidiem šajā sezonā. Pat, ja aizsardzība nav simtprocentīga, vakcīna pasargā no smagākām gripas komplikācijām.
Ārstu uzdevums ir informēt pacientu, ka šāda aizsardzība pret gripu ir iespējama. Īpaša vērība tiek pievērsta pacientiem ar hroniskām veselības problēmām, pazeminātu imunitāti, pacientiem, kuriem ir bijusi operēta liesa. Īsāk sakot, tiem, kuriem gripa visticamāk varētu noritēt smagāk un beigties ar dzīvībai bīstamām komplikācijām.
Gripas vakcīna mūsu valstī ir brīvprātīga, katram ir izvēle - vakcinēties vai nē. Neuzskatu, ka ārsti pārkāpj ētikas kodeksu, informējot pacientu un rekomendējot vakcinēties.Anda Kariņa, Kariņas A. ģimenes ārsta prakse