Spēcīgas sāpes labajā paribē - kur vērsties pēc palīdzības?
Dagmara 2024. gada 9. septembrī
Labdien!
Mani jau vairāk nekā nedēļu moka spēcīgi dūrieni labajā paribē, kas atstarojas uz labo lāpstiņu. Tika veikta ultrasonogrāfija un rentgens, bet nekas netika atrasts. Sāpes no rītiem ir neizturamas, nespēju pagriezties un ievilkt dziļi elpu. Pa dienu un vakaros sāpes nav tik izteiktas kā no rīta. Ko darīt?
Paldies!
Atbildes:
-
2024. gada 20. septembrī
Labdien!
Šāda veida simptomātikai var būt vairāki potenciālie iemesli un risinājuma taktikas. Ja ultrasonogrāfija un rentgens neko neuzrāda, iespējams, jāskatās muskuloskeletālās sistēmas stāvoklis, ko izvērtētu fizioterapeits (stāja, ieraduma pozas, elpošanas stereotips, iespējamais muskuļu disbalans un fiziskā aktivitāte). Iespējamie iemesli var būt starpribu un muguras krūšu daļas muskuļu spazmas, saspringums, kas var rezultēties arī nerva kompresijā; izmainīts elpošanas stereotips (ieraduma vai stresa dēļ nereti sākam izteikti elpot krūškurvja augšējā daļā, bet elpošanā vajadzētu iesaistīt diafragmu un elpu vairāk virzīt uz krūškurvja lejasdaļu/vēderu); dažkārt šādos gadījumos pie vainas ir muskuļos, tai skaitā diafragmā, esoši trigerpunkti, kas būtu jāatbrīvo.
Vērts pārskatīt arī savas ikdienas aktivitātes, kā arī gulēšanas pozas, ņemot vērā, ka sāpes izteiktākas ir no rīta - vai pozas nav "iefiksētas" vai izteiktāk uz vienu pusi, vai krūškurvis neatrodas kādās piespiedu pozīcijās? Sāpju mazināšanai var izmēģināt iepriekš minēto diafragmālo elpošanu, kā arī vieglus mobilizējošus vingrojumus - plecu izapļošanu, neliela pastiepšanās uz sāniem, vieglas rotācijas krūškurvī, ja neizraisa spēcīgas sāpes.
Lai konkrētāk risinātu šo jautājumu, būtu nepieciešama fizioterapeita konsultācija ar izmeklēšanu.Evita Evelīna Rozenšteine, "Arho medicīnas serviss", SIA
-
2024. gada 20. septembrī
Labdien!
Ja izmeklējumos nekas netika atrasts un izkustoties sāpes ir mazākas, tad visticamākais sāpju iemesls varētu būt muskuļu disbalanss. Liela iespējamība, ka ir izmaiņas mugurkaulā - spondiloze vai starpskriemeļu disku bojājumi, un / vai mugurkaula ass izmaiņas (skolioze, samazināta vai palielināta krūšu daļas kifoze).
Iespējams, nav ērts gultas matracis (pārāk mīksts vai deformēts).
Jākonsultējas pie ģimenes ārsta vai rehabilitācijas ārsta, vai pie fizioterapeita.Ilze Bērziņa, FRM ārste, "Rehabilitācijas centrs Līgatne", SIA, Dienas stacionārs