Kāda hormonālā spirāle būtu piemērotāka, ja ir stipras mēnešreizes?
Inga 2024. gada 6. janvārī
Labdien!
Ir spēcīgas mēnešreizes un bieza dzemdes gļotāda. Kura no hormonālajām spirālēm būtu piemērota ārstēšanā? Mirena vai Levosert?
Paldies!
Atbildes:
-
2024. gada 16. janvārī
Labdien!
No 35 līdz 40 gadu vecuma sākas hormonālas izmaiņas dzemdes gļotādā, kas saistītas ar olnīcu novecošanu. Sākas hormonu disbalanss – sievietes organismā ir salīdzinoši daudz estrogēna, bet progesterona kļūst arvien mazāk. Tāpēc veidojas tā saucamā endometrija jeb dzemdes gļotādas hiperplāzija. To regulē ar hormonu preparātiem, kas ir tablešu veidā vai dzemdē ievadāmas spirāles. Dzerot tabletes, hormoniem jāuzsūcas kuņģa un zarnu traktā, jāiziet cauri aknām, un aknas ne vienmēr ir par to laimīgas. Savukārt no hormonālās spirāles hormoni nonāk tieši tur, kur tie vajadzīgi. Jā, aktīvās vielas nonāk arī kopējā asinsritē, taču salīdzinoši nelielos daudzumos.
Mirena ilgu laiku tirgū bija vienīgā hormonālā spirāle. Tagad tirgū ir otra hormonālā spirāle – Levosert. Šai spirālei ir tāds pats hormonu daudzums kā Mirena, bet citādāks korpuss, līdz ar to tiek domāts, ka arī drusku citāda iedarbība uz dzemdes gļotādu. Izlemt, kura būtu vēlamāka, var kopā ar savu ginekologu, zinot vecumu, slimības vēsturi un pašreizējo stāvokli.Maija Dace Broša, ginekoloģe, "Rīgas 1. slimnīca", SIA, Poliklīnika "Šarlotes"
-
2024. gada 16. janvārī
Labdien!
Situācijās, kad dzemdes dobumā aug biezāks iekšējais gļotādas slānis - endometrijs, menstruācijas veidojas stipri apjomīgākas, recekļainākas, arī menstruālo dienu skaits ieilgst, kā rezultātā sieviete pakāpeniski menstruācijās zaudē vairāk dzelzs un veidojas dzelzs deficīta anēmija. Kā viens no ļoti efektīviem ārstēšanas veidiem ir hormonālā spirāle ar noteiktu hormonu devu uz 5 darbības gadiem. Hormonālās spirāles priekšrocība ir medikamentu atbrīvošana lokāli, vienmērīgi visu 5 darbības gadu laikā. Ja dzemdes dobuma gļotādas izmaiņas ir pierādītas histoloģiski, tad pacients var šo ierīci iegādāties ar valsts noteiktu kompensāciju.
Abas Jūsu minētās spirāles satur vienu medikamentu un ir vienlīdz iedarbīgas endometrija hiperplāzijas ārstēšanā. Lai izvēlētos Jums vispiemērotāko ārstēšanas metodi, jāņem vērā arī vispārējais veselības stāvoklis, blakus saslimšanas, ginekoloģiskā veselība, tādēļ piemērotie risinājumi jāizvēlas kopā ar ārstu.Kristīne Ķempe, ginekoloģe, ultrasonogrāfijas speciāliste, Ārstu prakse Harmonija, SIA