Vīram depresija - kā aicināt viņu doties pie ārsta?
Agrita 2023. gada 22. jūlijā
Labdien!
Vīram (40 gadi) ir depresija jau dažus gadus, kopš piedzima bērni. Tos viņš vairs negrib. Negrib ne rūpēties, ne mazgāt, ne ģērbt, tas viņam sagādā riebumu. Man saka, ka es pati gribēju bērnus, lai pati tieku galā. Bērni mums ir 3, es viņus gribēju un likās, ka tolaik, viņš arī gribēja. Katru dienu ir nomāktā stāvoklī un baksta telefonu. Ja kaut kur izbraucam, tad viņš visu pārvērš par drāmu, nekad nepriecājas. Vienmēr īgns. Viss apkārt, kas notiek, ir slikts, visi muļķi, tikai viņš visu saprot. Viņam ir labs darbs. Un es ar bērniem, kas bojā viņam dzīvi, to viņš saka bērnu klātbūtnē. Šķirties negrib. Savu problēmu neatzīst un psihoterapeitus uzskata par šarlatāniem. Man vairs nav spēka vilkt vienai visu saimniecību un katru dienu dzirdēt nicinājumu savā virzienā par jebkuru darbību, ko es daru ne tā... Es cerēju, ka pāries, bet viss paliek tikai smagāk. Negribu pazemojumus un strīdus bērnu priekšā. Zinu, ka ārsti un zāles var palīdzēt.
Kā man aicināt viņu aiziet pie ārsta? Par jūtām viņš nekad nerunā, viss labi esot. Vai man pašai vajadzīga terapija, varbūt es esmu viņu novedusi līdz tādam stāvoklim?
Neredzu izeju. Man bail, kad saka, ka liks sev cilpu ap kaklu un ka negrib tādu dzīvi.
No malas esam laimīga ģimene.
Paldies!
Atbildes:
-
2023. gada 1. augustā
Labdien!
Lai ārstētos, ir nepieciešama viņa piekrišana; ja ir pašnāvības draudi, tad var saukt neatliekamo medicīnisko palīdzību. Es ieteiktu Jums sākt apmeklēt terapiju, jo pēc Jūsu vēstules var saprast, ka Jūs arī izjūtat emocionālus pārdzīvojumus.
Ar cieņu,Laura Freimane, psihiatre, "Klīnika Dzintari", SIA
-
2023. gada 21. augustā
Labdien!
Nereti pats cilvēks neizprot līdz galam, kāpēc jūtas nelaimīgs, un bieži meklē vainu situācijā vai apkārtējos cilvēkos. Tuvinieku teiktais, ka viņam ir depresija, netiek uztverts nopietni, bet reizēm pat veido vai padziļina opozicionāru pretošanos. Īpaši, ja to izsaka cilvēks, ar kuru ir strīdi vai kuru vaino savās nelaimēs. Tad var būt sarežģīti šim “vainīgajam” viņu pierunāt doties pie kāda speciālista. Reizēm ir lielākas cerības, ka cilvēks ieklausīsies padomā, ja to izsaka uzticams draugs vai cits radinieks, kurš nedzīvo blakus un kura viedoklis var būt autoritatīvs. Vēl viena iespēja ir piedāvāt vīram pamēģināt aizpildīt kādu no internetā atrodamajiem depresijas pašaptaujas testiem, piemēram, PHQ-9. Aizpildot un ieraugot rezultāta skaidrojumu, reizēm cilvēks gūst vielu pārdomām un vēlreiz izvērtē savu sajūtu iemeslu, un varbūt pēc tam piekritīs mēģināt vērsties pie speciālista.Diāna Neperte, Rīgas psihiatrijas un narkoloģijas centra Ambulatori konsultatīvās nodaļas vadītāja, "Rīgas psihiatrijas un narkoloģijas centrs", Valsts SIA