Kāds iemesls var būt tam, ka 26 gados krakšķ ceļgali?
Jānis Bērziņš 2023. gada 7. februāri
Labdien!
Vīrietis, 26 gadi. 9 gadus esmu intensīvi braucis ar velosipēdu garus braucienus (30 km katru reizi) un regulāri staigājis. Pēc riteņbraucieniem bieži esmu jutis ceļu sāpes, kas ir pārgājušas vairāku dienu laikā.
Tagad, kādus 2 gadus, ar velosipēdu vairs nebraucu, bet arvien biežāk novēroju, ceļoties no krēsla vai no gultas, kad ceļi ir saliekti 90 grādu leņķī, rodas kraķšķoša skaņa, it īpaši labajā celī, bet sāpes nav.
Kas tas varētu būt, vai jau kāds nodilums?
Papildu info: Es regulāri esmu varējis krakšķināt kaulus rokās, vairāk kā citi cilvēki, domāju, ka varētu būt kaut kāda hipermobilitāte (kā EDS), jo varu izlocīt pretējā virzienā roku pirkstus līdz 45 grādu leņķim un izstiept ādu uz rokām vairāk nekā parasts cilvēks, bet tā nav oficiāli apstiprināta. Bet zināms, ka cilvēkiem ar hipermobilitāti rodas biežāk kaulu un locītavu problēmas.
Paldies!
Atbildes:
-
2023. gada 13. februāri
Labdien!
Krakšķi ir saišu lieta.
Ja agrāk esiet nopietni sportojis, būtu veselīgi saglabāt kustību (aktivitāšu) līmeni vismaz mērenā apjomā.
Hipermobilitāte ir organisma īpatnība - var rasties locītavu mežģījumi. Jānostiprina muskuļi (jāiemācās sadzīvot ar to). Par ieteicamajiem vingrojumiem vēlams konsultēties ar fizioterapeitu.
Par ģenētiskas saslimšanas iespējām jākonsultējas ar šīs jomas speciālistiem, bet ja specifiska terapija nav pieejama (atrasta), nav lielas nozīmes ģenētisko izmeklējumu veikšanai (šīs analīzes mēdz būt dārgas).Ilze Bērziņa, FRM ārste, "Rehabilitācijas centrs Līgatne", SIA, Dienas stacionārs
-
2023. gada 14. februāri
Labdien!
Locītavu krakšēšana bez sāpēm neskaitās patoloģiska, tāpēc nav jāārstē. Bet var koriģēt uzturu un lietot uztura bagātinātājus locītavām, kā arī veikt intraartikulāras injekcijas locītavās ar hialuronskābes preparātiem, ja krakšķēšana ir ļoti traucējoša. Tiesa, nav viennozīmīgu pierādījumu klīniskajos pētījumos, ka šādi pasākumi ir efektīvi. Līdzīgi, nav īstas vienprātības par šāda krakšķēšanas fenomena iemesliem un nepieciešamo ārstēšanu. Šādos gadījumos var palīdzēt arī regulāri stiepšanās vingrinājumi augšstilba priekšējai un aizmugurējai muskulatūrai, kā arī stiprinoši vingrinājumi sēžas muskulatūrai, lai mazinātu slodzi uz ceļa kauliņa skrimsli, kura nodilums arī var būt par iemeslu krakšķēšanai ar un bez sāpēm celī.Juris Brūklis, traumatologs ortopēds, Rīgas veselības centra filiāle "Iļģuciems", "Rīgas veselības centrs", SIA