medicine.lv skaitļos

Lietotāji online342
Aktīvie uzņēmumi12657
Nozares raksti11789
Ekspertu atbildes21477
Straujš mobilitātes zudums Parkinsona slimniekam - kā rīkoties?

Straujš mobilitātes zudums Parkinsona slimniekam - kā rīkoties?

Emīls 2022. gada 5. decembrī

Labdien!

Tēvs slimo ar Parkinsona slimību kopš 2011. gada. 2019. gada diagnoze (neizdevās atrast jaunāku): G20 -Parkinsona slimība, hipokinētiskā forma, progresējoša gaita 3.stadija pēc Hoehn&Yahr, 60% pēc England aktivitāšu skalas. Sekundāra autonoma disfunkcija ar ortostāzi.

Lieto sekojošas zāles: "Madopar" 100mg/25mg viena tablete no rīta, "Rolpryna SR" vai "Ropinirole" 12mg no rīta, NAKOM 250mg/25g 5 devas pa pustabletei dienā, PK-MERZ 100mg divas reizes dienā, Pirms 3 dienām sāka arī lietot "Madopar HBS" 100mg/25mg pa vienai tabletei uz nakti.

Papildu novērojumi: nesen vairākas reizes apmeklēja zobārstu un ievēroja, ka anestēzija turējās ilgāk nekā parasti - pat atgriežoties mājās (pieņemu, ka tas bija vismaz 1 stundu pēc zobārsta apmeklējuma), ilgstoši ir problēmas ar miegu, nepieciešamība pēc tualetes apmeklēšanas 3-4 reizes nakts laikā, iepriekš bija problēmas ar pazeminātu asinsspiedienu, šobrīd paaugstināts (161/95).

Problēma: Ikdienā tēvs ir spējīgs veikt dažādus darbus un pārvietoties, regulāri lietojot zāles un pagaidot līdz tās atkal iedarbosies. Šobrīd, iespējams, kopš sāka lietot "Madopar HBS", ir straujš mobilitātes zudums, nespēj pārvietoties (īsus periodus no 20 sekundēm līdz pāris minūtēm ir iespēja staigāt, pēc tam atkal zūd mobilitāte uz nenoteiktu laiku). Pirms gada aptuveni nedēļu bija līdzīga situācija, strauji zaudējot mobilitātes spējas, kas pamazām pārgāja.

Kā rīkoties šādā situācijā, ja pieraksts pie ģimenes ārsta vai neirologa, iespējams, jāgaida ilgāku laiku, bet tēvs ir satraukts un vēlas tikt steidzami izmeklēts?

Paldies!

Atbildes:

  • 2022. gada 12. decembrī
    Labdien!

    Pacientam ar Parkinsona slimību jāatrodas neirologa uzraudzībā. Jāsakontaktējas ar savu ģimenes ārstu, kurš ir lietas kursā par pacienta stāvokli un terapiju. Progresējot slimībai, imobilitāte un rigiditāte var pieaugt, neskatoties uz lielām medikamentu devām. Pacients var it kā kļūt nejutīgs uz iepriekš efektīvu medikamentu devu.

    Dr. Anda Kariņa, Kariņas A. ģimenes ārsta prakse

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.