Vai sabojāta dabas dotā stresa regulācija?
Alise 2022. gada 7. oktobrī
Labdien!
Vai var tā būt, ka ir sabojāts dabiskais stresa regulācijas mehānisms? Jo, kad man liekas, ka man it kā nav stress, bet ir tikai minimāls satraukums, ķermenis neadekvāti reaģē - ar paātrinātu sirdsdarbību un trīci. Ja agrāk pie tik minimāla satraukuma būtu tikai samazinātas koncentrēšanās spējas, uzmanība, fokuss, tad tagad sirds ātri dauzās un ir trīce. Ķermenis neadekvāti reaģē uz visniecīgāko kairinājumu. Agrāk bija ilgstošs stress vides dēļ, kurā biju. Likās, ka šis dabiskais, dabas dotais stresa regulācijas mehānisms tajā laikā tika sabojāts. Tagad jau daudzus gadus, kad dzīvē nav pamata stresam, jo dzīves apstākļi un vide ir mainījusies, un jūtos apmierināta ar dzīvi, vienalga ir šīs negatīvās ķermeņa reakcijas, pilnīgi normālās dzīves situācijās, bet kuras ir kaut nedaudz ārpus ikdienišķā.
Lielu stresu es vispār vairs nespēju panest. No tāda cenšos izvairīties vai lietoju nomierinošas zāles. Nekas vājāks par trankvilizatoriem nepalīdz, bet tos lietoju ļoti reti. Ikdienā vienkārši paciešu šīs savas ķermeņa reakcijas, kuras ir nomācošas un traucējošas. Vai man bija nervu sabrukums un tagad jāsadzīvo ar sekām? Vai tā ir veģetatīvā distonija, neiroze vai kas cits? Ko darīt?
Paldies!
Atbildes:
-
2022. gada 25. oktobrī
Labdien!
Stresa rezultātā tiešām var tikt traucēta veģetatīvās nervu sistēmas darbība, kas mūsu organismā regulē sirds - asinsvadu sistēmas, kuņģa - zarnu trakta, elpošanas sistēmas un urīnizvadsistēmas darbību. Ja veģetatīvā nervu sistēma sāk “niķoties”, parādās simptomi nosauktajās orgānu sistēmās, un cilvēki iet pie ārsta meklēt kādu sirdskaiti vai citu vainu, tomēr traucējumi pašos ķermeņa orgānos netiek atrasti, jo to tur nav.
Jūsu gadījumā iesakām psihiatra konsultāciju. To varat saņemt Jums tuvākajā Ambulatorajā nodaļā, kur ir psihiatra kabinets. Ja būs nepieciešams, psihiatrs nozīmēs nepieciešamo medikamentozo ārstēšanu, kas atjaunos līdzsvaru ķermeņa darbībā.
Rīgas psihiatrijas un narkoloģijas centra speciālistu palīdzību ir iespējams saņemt kādā no mūsu struktūrvienībām, izvēloties to, kura visērtāk apmeklējama: Psihiatrijas Ambulatori konsultatīvā nodaļa Tvaika ielā 2, tālr.: 67080147; Ambulatorais centrs ar dienas stacionāru “Veldre”, Veldres ielā 1a, Juglā, tālr.: 67819748; Ambulatorais centrs ar dienas stacionāru “Pārdaugava”, Ļermontova ielā 1, Āgenskalnā, tālr.: 67715108. Reģistratūras strādā no 8:00 – 16:00. Psihiatrs ir tiešās pieejamības ārsts, tāpēc ģimenes ārsta norīkojums nav nepieciešams. Psihiatrisko palīdzību sedz no valsts budžeta.Diāna Neperte, Rīgas psihiatrijas un narkoloģijas centra psihiatrijas Ambulatori konsultatīvās nodaļas vadītāja, "Rīgas psihiatrijas un narkoloģijas centrs", Valsts SIA