medicine.lv skaitļos

Lietotāji online490
Aktīvie uzņēmumi12806
Nozares raksti1615
Ekspertu atbildes21477
Kāpēc ir sāpes astes kaulā, braucot ar velosipēdu?

Kāpēc ir sāpes astes kaulā, braucot ar velosipēdu?

Guna 2022. gada 14. jūlijā

Labdien!

Man 32 gadi. Vienmēr ir ļoti paticis braukt ar velosipēdu. Taču pēdējā laikā esmu pamanījusi, ka izjūtu diskomfortu astes kaula rajonā. Braucot - ne tik ļoti kā pēc tam, nokāpjot no velosipēda, - ir spiediena sajūta astes kaulā, mērenas sāpes, nu tādas, ka to astes kaulu var sajust staigājot, ir vēlme iztaisnoties, izstaipīties. Savukārt brauciena laikā periodiski jāstāv kājās, lai tik ļoti nenoslogotu problēmzonu, kā arī jāmeklē ērtāka pozīcija sēžot - grūti nosēdēt mierīgi.

Vai tas varētu būt dēļ palielinātā ķermeņa svara? Jo gadus 10 atpakaļ, kad man bija normāls svars, šādu diskomfortu neizjutu. Vai varbūt nav piemērots sēdekļa platums, augstums, ir nepieciešams mīkstāks sēdeklis?

Tāpat visu brauciena laiku jūtu saspringumu labās kājas celī, vairāk uz kreiso pusi, virs ceļa, šķiet, muskulī, savukārt kreisajai kājai - itin nekas. To var paciest, bet gribētos arī saprast, kāpēc tā.

Ko manā situācija varat ieteikt? Ar ko sākt, vai nepieciešamas kādas pārbaudes?
No riteņbraukšanas atteikties nu galīgi nevēlos, jo tas ir vienīgais sporta veids, kas sagādā prieku un kas raisa vēlmi regulāri nodarboties ar fiziskām aktivitātēm.

Paldies!

Atbildes:

  • 2022. gada 14. jūlijā
    Labdien!

    Jūsu aprakstītās sūdzības liecina par muskuļu, saišu vai fasciju disfunkciju. Iesaku Jums vērsties pie fizioterapeita, lai izvērtētu funkcionālo stāvokli un ar fizioterapijas metodēm atrisinātu šo problēmu, lai Jūs turpmāk varētu ar prieku nodarboties ar riteņbraukšanu!

    Veselību vēlot ,

    Kristīne Siričenko, sertificēta fizioterapeite, Siričenko K., fizioterapeita prakse

  • 2022. gada 14. jūlijā
    Labdien!

    Astes kaula sāpēm var būt vairākas etioloģijas. Piemēram, veca trauma. Jā, dažreiz var gadīties mikrotrauma, ko var pieskaitīt pie sāpēm krustos. Ja skatāmies uz astes kaula anatomiju, tad tas ir mugurkaula turpinājums, tā pēdējais segments, kas veidots uz leju vērsta trijstūra formā no trīs līdz pieciem kopā saaugušiem skriemeļiem. Tas savienots ar krustu kaulu, bet starp abiem atrodas skrimšļa disks. Šo savienojumu nostiprina krustu un astes kaula saites. Trieciena dēļ lauzts kauls ar laiku saaug arī pats, bet deformēti skrimšļaudi – nē. Sēžot vai kustoties, tiek kairināti apkārtējie audi un, tā kā šajā zonā ir ļoti daudz nervgalu un jušanas receptoru, atkal un atkal tiek provocētas sāpes.

    Citi astes kaula sāpju cēloņi:

    1. Trauma (akūta vai pat arī veca),
    2. Sporta traumas,
    3. Dzemdības var izraisīt astes kaula lūzumu vai citu ievainojumu,
    4. Atkārtota astes kaula noslogošana arī var izraisīt traumas, piemēram, braucot ar velosipēdu, airējot vai veicot līdzīgas fiziskās aktivitātes,
    5. Sāpes var izraisīt arī kaulu izaugumi un nervu saspiešana, kas ļoti bieži sastopama pie sēdoša dzīvesveida vai sēdoša darba,
    6. Retāk sastopamie cēloņi ir audzēji un lokāla infekcija,
    7. Aptaukošanās arī var izraisīt astes kaula sāpes, jo, apsēžoties uz astes kaula, tiek izdarīts lielāks spiediens,
    8. Bet vispār bieži sāpes astes kaulā var rasties ilgstošas sēdēšanas dēļ uz cietām vai neērtām virsmām.

    Izmeklēšanas taktika ir jāsāk ar ģimenes ārsta apmeklējumu. Jāizslēdz arī ginekoloģiskas problēmas. Jāizslēdz kaulu problēmas (lūzumu), sākot ar rentgenizmeklējumu. Tas būs ātrākais un pirmais solis. Vērsties pie traumatologa, kurš varēs nozīmēt CT vai MR izmeklējumu, var veikt arī USG mīkstajiem audiem. Mājas apstākļos var izmantot mīksto sēžamo riņķi, lai mazinātu spiedienu krustu-astes daļā.

    Nākamais solis - rehabilitācija. Fizikālās un rehabilitācijas medicīnas ārsts izvērtēs tieši jūsu gadījumu un nozīmēs rehabilitācijas plānu. Protams, jāsāk ar ārstniecisko vingrošanu (pastiept gluteālos un iegurņa muskuļus, lai uzlabotu to elasticitāti), var mēģināt ārstniecisko masāžu (tikai ne akūtā stadijā, kad sāpes pēc VAS ir virs 5-6 ballēm). Ļoti efektīva arī lāzerterapija, kas mazina sāpju sindromu. Reizēm pietiek ar 4-5 procedūrām, bet var veikt 10 reižu kursu. Palīdz arī ultraskaņas un magnētterapijas procedūras, kas mazina audu tūsku un sāpes.

    Nevajag atteikties no braukšanas ar velosipēda, tikai jāizslēdz sāpju cēloņus un jāārstē tos. Varbūt samazināt velobrauciena slodzi (mazākas distances un kādas 2 reizes nedēļā pagaidām). Un, protams, mēģināt ievērot svara kontroli, - liekais svars ietekmē vairākus organisma veselības faktorus, to arī jākoriģē.

    Vēlu veiksmi!

    Ar cieņu,

    Dr. Jūlija Jurčenko, fizikālās un rehabilitācijas medicīnas (FRM) ārste, "Rīgas veselības centrs", SIA

  • 2022. gada 16. jūlijā
    Labdien!

    Iespējams, ka sēdekļa nomaiņa varētu palīdzēt. Palielināta ķermeņa masa var būt iemesls šādām sāpēm.

    Drošāk būtu veikt RTG izmeklējumu un/vai USS astes kaulam, lai izslēgtu kādu nopietnāku bojājumu.

    Ilze Bērziņa, FRM ārste, "Rehabilitācijas centrs Līgatne", SIA, Dienas stacionārs

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.