medicine.lv skaitļos

Lietotāji online56
Aktīvie uzņēmumi12797
Nozares raksti1633
Ekspertu atbildes21477
Kādi veselības rādītāji jāpārbauda vīrietim un sievietei, plānojot grūtniecību?

Kādi veselības rādītāji jāpārbauda vīrietim un sievietei, plānojot grūtniecību?

Sanita 2021. gada 5. novembrī

Labdien!

Pienācis laiks padomāt par mazuli, taču mani nomoka dažādas šaubas. Pirmkārt, jau tāpēc, ka abi ar dzīvesbiedru smēķējam gadiem ilgi, bet pēdējo mēnešu laikā cenšamies ļoti šo briesmīgo kaiti atmest, kas, protams, nav viegli. Tas, ka jābeidz smēķēt, ir vairāk nekā skaidrs. Bieži pat uznāk tāds emocionāls un fizisks apnikums/nogurums smēķēt, bet organisms prasa savu...

Zobi jau visi ir salaboti (dzirdēju, ka potenciālajai māmiņai vēlams, lai būtu salabotas visas zobu problēmas).

Šaubas vēl ir tāpēc, ka man ir dažādas hroniskas veselības problēmas (aizdomas par kubitālā kanāla sindromu, iespējams, sēnīti kuņģī u. c.), bet nezinu, vai tās ko ietekmēs mazuļa ieņemšanas un mazuļa veselības ziņā, tāpēc gribētos saprast - kādas analīzes, izmeklējumus jāveic, lai varētu būt droša, ka nekādu šķēršļu grūtniecībai, mazuļa attīstībai manas veselības dēļ nebūs?

Vēl jautājums - tā kā man ir liekais svars (31 gads, 89 kg, 1,69 m augums), tad gribu saprast - līdz kādam rādītājam šis liekais svars ir jānomet, lai tas netraucētu grūtniecībai?

Tāpat interesē - kādi veselības rādītāji ir jāpārbauda vīrietim, lai mazuļa ieņemšana būtu iespējami veiksmīgāka? Problēma slēdzas tajā, ka dzīvesbiedrs bieži vakaros pēc darba dzer alu (pa 5 x 0,5l), un maksimums, cik no tā atturas, ir nedēļa, bet lielākoties starplaiks ir viena divas dienas, par ko ir ļoti daudz strīdu. Meklēju argumentus, ar ko viņu pārliecināt/motivēt atturēties no alkohola krietni ilgāk un dzīvot kā visi normāli cilvēki - iedzerot vien reizi divas mēnesī, svētkos u. tml. Cik ilgi viņam būtu jāatturas pilnībā no alkohola, lai nebūtu raizes, ka tas varētu ietekmēt vēlamā mazuļa attīstību?

Ļoti ceru sagaidīt atbildes uz visiem mani nomokošiem jautājumiem, lai beidzot varam sākt strādāt pie īstas ģimenes veidošanas.

Paldies jau iepriekš!

Atbildes:

  • 2021. gada 10. novembrī
    Labdien!

    Jūs savā jautājumā jau esat ietvērusi virkni faktoru, kas bez speciālām pārbaudēm rada apdraudējumu grūtniecībai un bērna veselībai.

    1. Ir pierādīts, ka smēķēšana grūtniecības laikā saistīta ar nopietniem sarežģījumu riskiem. Smēķējošām grūtniecēm ir lielāks spontāna aborta, priekšlaicīgu dzemdību risks, bērni dzimst ar samazinātu svaru, ir palielināts augļa un zīdaiņa bojāejas risks, biežāk attīstās ārpusdzemdes grūtniecība un ir nepareizs placentas novietojums (priekšguloša placenta) ar augstu asiņošanas risku. Bērniem, kuru mātes grūtniecības laikā smēķē, biežāk attīstās lūpas un aukslēju šķeltne.

    2. Ja pieņemts lēmums dot iespēju ģimenē ienākt bērniņam, būtu ieteicams ieplānot vizīti pie ģimenes ārsta, lai novērtētu vispārējo veselības stāvokli. Noteikti ārsta apmeklējums nepieciešams, ja sieviete slimo ar kādu hronisku slimību un ikdienā lieto zāles, piemēram, ir paaugstināts asinsspiediens, vairogdziedzera darbības traucējumi, cukura diabēts. Pirmkārt, jānoskaidro, vai lietotie medikamenti nerada kaitējumu gaidāmajam bērnam, un, ja tā ir, jāmaina uz ārstēšanu, kas grūtniecības laikā ir drošāka.

    Otrkārt, svarīgi, kā gaidāmā grūtniecība var ietekmēt slimības gaitu, vai palikt stāvoklī pašreizējā brīdī ir droši un sievietes stāvoklis būtiski nepasliktināsies, gaidot mazuli. Hronisku slimību gadījumā veselības stāvoklim, saņemot ārstēšanu, būtu jābūt pēc iespējas kompensētam, lai grūtniecība neradītu sievietes veselības pasliktināšanos.

    3.Sievietēm ar palielinātu ķermeņa masu vispirms var būt grūtības palikt stāvoklī, jo olnīcas darbojas nepilnvērtīgi. Ir lielāks spontānā aborta, grūtnieču diabēta, paaugstināta asinsspiediena un preeklampsijas, kā arī vēnu trombožu risks. Sievietēm ar lieko svaru biežāk ir nepieciešams dzemdības ierosināt, un tās beidzas ar ķeizargrieziena operāciju, var rasties sarežģījumi, kas saistīti ar atsāpināšanas manipulācijām, sliktāk dzīst pēcdzemdību un pēcoperācijas brūces. Ir novērots, ka māmiņām ar aptaukošanos biežāk bērniņš var piedzimt nedzīvs, ar iedzimtām attīstības anomālijām un priekšlaikus, kā arī pretēji – mazulim var būt palielināts dzimšanas svars un ir lielāks risks, ka vielmaiņas traucējumi un aptaukošanās attīstīsies vēlākajā dzīvē.

    4. Vīrietim ieteicams atmest smēķēšanu un alkohola lietošanu, tas var ietekmēt spermas kvalitāti un grūtniecības iestāšanos.
    Regulāra alus dzeršana 2,5l dienā ir slimība - alkoholisms, kas nopietni jāārstē. Alkohols, ko vīrietis izdzer 3 mēnešus pirms bērna ieņemšanas, atstāj stipri negatīvu iespaidu uz jaunā bērna fizisko un jo īpaši psihisko veselību. Tomēr, ja vīrietis ir pārstājis lietot alkoholu, tad trīs mēnešu laikā notiek pilnīga spermatozīdu nomaiņa.

    Iesaku rūpīgi izvērtēt, savu veselību un tikai tad plānot grūtniecību.

    Maija Dace Broša, ginekoloģe, "Rīgas 1. slimnīca", SIA, Poliklīnika "Šarlotes"

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.