medicine.lv skaitļos

Lietotāji online416
Aktīvie uzņēmumi12806
Nozares raksti1616
Ekspertu atbildes21477
Kāpēc krakšķ kauli?

Kāpēc krakšķ kauli?

Ieva 2020. gada 19. decembrī

Labdien!

Gadiem ilgi mokos ar kaulu krakšķēšanu locītavās - ceļi, plaukstas, lāpstiņas, mugura, pēdas. Nav izteiktu sāpju, bet citreiz prasās "izkrakšķināt". Šogad bija asas sāpes ceļos un gūžā, nevarēju ne pastaigāt, ne uzkāpt pa kāpnēm. Tika veikta izmeklēšana - patellas hondromalācija 2.pak. un tika veiktas hialuronskābes injekcijas. Dakteris brīdināja, ka tālāk tas progresēs kā artroze, taču, ja dzīvošu veselīgi - optimāls svars, pietiekamas kustības -, tad līdz tam var arī neiedzīvoties. Tagad viss kārtībā, kustos bez problēmām.

Tomēr tā krakšķēšana nekur nav pazudusi. Ceļi krakšķ gandrīz katru reizi, kā saliec un iztaisno kāju. Plauksta sāp, piemēram, darbojoties ar nagu vīlīti, nevaru ilgi to noturēt rokās, jo sāp. Pati locītava, citreiz tāda sajūta, ka "iziet no vietas" (piepumpējoties). Kad gribas izkustināt plecus, paapļot, lāpstiņās viss krakšķ, tāda sajūta, ka kauls pret kaulu beržas. Arī mugura - pēc ilgākas kājās stāvēšanas vai stundu garas pastaigas gribas noliekties, atbrīvot muguru, un, kad tā nokrakšķ, tad varu iet tālāk.

Visdīvainākais ir tas, ka, pieskaroties locītavai, nekas nesāp, nav pampuma vai apsārtuma. Ikdienā veicu fizioterapeita norādītos vingrinājumus kājām, kā arī trenēju pārējās muskuļu grupas. Kad siltāks, aktīvi braucu ar riteni un peldu. Lietoju glikozamīnu. Neskrienu, nelēkāju. Mans jautājums - vai šāda krakšķēšana ir normas robežās? Kā pareizāk rīkoties šādā gadījumā? Esmu ļoti noraizējusies un baidos, ka tās sāpes, kas bija ceļos, varētu piedzīvot vēlreiz un visās pārējās locītavās.

Mans vecums - 25 gadi.

Paldies!

Atbildes:

  • 2021. gada 7. janvārī
    Labdien!

    Jums vajadzētu konsultēties ar ģimenes ārstu. Ja nav iekaisuma rādītāju analīzēs, par "krakšķiem" locītavās nav pārāk jāsatraucas. Jābūt adekvātam kustību aktivitātes līmenim, jāturpina vingrot (periodiski atkārtoti konsultēties ar fizioterapeitu). Pirms fiziskām aktivitātēm jāiesildās. Jālieto pilnvērtīgs, sabalansēts uzturs, jāizdzer pietiekošs šķidruma daudzums (~ 2l ūdens dienā). Jāizvairās no liekā svara (ķermeņa masas indeksu vēlams uzturēt 22-25 robežās).

    Ja parādās iekaisuma pazīmes locītavās un/vai iekaisuma rādītāji analīzēs, ticamāk, būs nepieciešama reimatologa konsultācija.

    Lai Jums veicas!

    Ilze Bērziņa, FRM ārste, "Rehabilitācijas centrs Līgatne", SIA, Dienas stacionārs

  • 2021. gada 7. janvārī
    Labdien!

    No vienas puses locītavu un kaulu krakšķēšana nav jāuzskata par patoloģiju, jaunībā locītavas ir elastīgas un pie kustībām pār kaulu negludumiem dzirdam krikšķēšanu. Dzīvojiet aktīvu dzīves veidu un būs labi. Paasinājuma gadījumā - tas cits stāsts.

    Ar cieņu,

    Dr. M. Funka, Funka M. ārsta osteorefleksoterapeita prakse

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.