medicine.lv skaitļos

Lietotāji online171
Aktīvie uzņēmumi12682
Nozares raksti11781
Ekspertu atbildes21477
No kāda vecuma jaunais cilvēks var doties pie psihiatra, neprasot vecāku atļauju?

No kāda vecuma jaunais cilvēks var doties pie psihiatra, neprasot vecāku atļauju?

Jūlija 2020. gada 5. novembrī

Labdien!

No kāda vecuma jaunais cilvēks var doties pie psihiatra, neprasot vecāku atļauju?

Paldies!

Atbildes:

  • 2020. gada 23. novembrī
    Labdien!

    Ja jaunietis ir nepilngadīgs, saņemt veselības aprūpes pakalpojumu šajā gadījumā nosaka "Pacientu tiesību likuma" 13. un 14 pants.

    13.pants. Nepilngadīga pacienta tiesības

    (1) Nepilngadīga pacienta (līdz 14 gadu vecumam) ārstniecība pieļaujama, ja viņa likumiskais pārstāvis par to ir informēts un devis savu piekrišanu. Nepilngadīgam pacientam ir tiesības tikt uzklausītam un atbilstoši savam vecumam un briedumam piedalīties ar ārstniecību saistītā lēmuma pieņemšanā.

    (2) Nepilngadīga pacienta (no 14 gadu vecuma) ārstniecība ir pieļaujama, ja saņemta viņa piekrišana, izņemot šā likuma 7.panta astotajā daļā noteikto.

    (3) Ja nepilngadīgs pacients (no 14 gadu vecuma) atsakās dot savu piekrišanu ārstniecībai, bet ārsts uzskata, ka ārstniecība ir šā pacienta interesēs, piekrišanu ārstniecībai dod nepilngadīgā pacienta likumiskais pārstāvis.

    (4) Nepilngadīgam pacientam ir tiesības saņemt no ārstniecības personas savam vecumam un briedumam saprotamu informāciju.

    14.pants. Bāriņtiesas piekritība

    (1) Ja nepilngadīga pacienta likumiskais pārstāvis atsakās dot savu piekrišanu ārstniecības uzsākšanai vai likumiskie pārstāvji nespēj vienoties par ārstniecības uzsākšanu, vai ārstam nav zināma nepilngadīgā pacienta likumisko pārstāvju atrašanās vieta, bet viņš uzskata, ka ārstniecības uzsākšana ir šā pacienta interesēs, atļauju ārstniecībai, pamatojoties uz ārsta motivētu iesniegumu, triju darbdienu laikā pēc šā ārsta motivēta iesnieguma saņemšanas var dot bāriņtiesa, izņemot šā panta otrajā daļā minēto gadījumu.

    (2) Ja ārsts uzskata, ka nepilngadīga pacienta interesēs nepieciešams nekavējoties uzsākt ārstniecību, bet šā pacienta likumiskais pārstāvis atsakās dot savu piekrišanu vai likumiskie pārstāvji nespēj vienoties par ārstniecības uzsākšanu, vai ārstam nav zināma nepilngadīgā pacienta likumisko pārstāvju atrašanās vieta, lēmumu par ārstniecības uzsākšanu pieņem ārstu konsilijs. Ārstu konsilijs triju darbdienu laikā par pieņemto lēmumu informē bāriņtiesu pēc šajā pantā noteiktās piekritības.

    Savukārt "Psihiskās palīdzības likuma" 6. pants nosaka:

    6.pants. Tiesības uz pārstāvību

    (1) Pacientam ir tiesības ar psihiatriskās palīdzības saņemšanu saistīto interešu īstenošanu nodrošināt pašam vai ar likumiskā pārstāvja palīdzību.

    (2) Nepilngadīga pacienta vai rīcībnespējīga pacienta ar psihiatriskās palīdzības saņemšanu saistīto interešu īstenošanu nodrošina viņa likumiskais pārstāvis.

    (3) Ja psihiatriskā palīdzība nepieciešama pacientam, kuram nav likumiskā pārstāvja, ārstniecības iestādes pienākums ir sazināties ar atbildīgajām institūcijām (bāriņtiesām) un informēt tās par nepieciešamību norīkot pārstāvi.

    (4) Ārstniecības iestādes pienākums ir, ja nepieciešams, palīdzēt pacientam sazināties ar likumisko pārstāvi.

    Dr. Gunta Andžāne, ārsts psihoterapeits, Latvijas Ārstu psihoterapeitu asociācija

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.