Kā mazināt nelabumu grūtniecības sākumā? Un vai atšķirīgas asinsgrupas pārim var kā ietekmēt bērniņu?
Sanita 2020. gada 19. martā
Labdien!
Šobrīd nav iespēja tikt pie ginelologiem vīrusa izplatības dēļ. Jau trešo nedēļu ir grūtniecība. Sākās nelaba dūša un vemšana, ar katru dienu kļūst trakāk. Ja izvemjos no rīta, tad pēc laika atkal slikti paliek un gandrīz pat paēst nesanāk. Ko darīt ar šo nelabumu, cik ilgi "jāmokās", šis nelabums nav slikta pazīme? Un vēl jautājums - ja atšķiras pārim asinsgrupa, - man ir negatīva, viņam pozitīva, - vai tas nav slikti?
Paldies!
Atbildes:
-
2020. gada 27. martā
Labdien!
Diemžēl neesmu kompetenta atbildēt par grūtniecības nelabumiem, bet no savas pieredzes zinu, ka ar to "sirgst" smagāk vai vieglāk lielākā daļa grūtnieču, it īpaši pirmajā trimestrī.
Uz otru jautājuma daļu gan varu atbildēt jau sīkāk. Ja Jums ir rēzus negatīva asins grupa, bet bērna tēvam pozitīva, tad pastāv iespēja, ka gaidāmajam bērniņam var arī būt rēzus pozitīva asins grupa (bet ne obligāti). Ja gaidāmajam bērniņam arī ir rēzus pozitīva asins grupa, tad pavisam noteikti Jums būs nepieciešama papildu uzraudzība no ginekologa puses, jo uz grūtniecības beigām var veidoties rēzus faktoru nesaderība. Rēzus faktoru nesaderība rodas gadījumos, kad rēzus negatīvam cilvēkam (mammai), kuram uz eritrocītiem nav rēzus D antigēna, asinsritē nonāk rēzus pozitīvas asinis (no gaidāmā bērniņa) ar rēzus D antigēnu. Rezultātā rēzus D antigēns tiek atpazīts kā svešķermenis un pret to veidojas antivielas, jeb, vienkāršiem vārdiem sakot, - mammas bioloģiskie aizsargmehānismi sāk uzbrukt bērniņa asins šūnām.
Pirmās grūtniecības laikā antivielas rodas reti, un bērns parasti piedzimst vesels. Ar katru nākamo grūtniecību komplikāciju risks pieaug, jo mammas imūnā sistēma šo "svešķermeni" atceras. Rēzus antivielas traucē augļa attīstību, var izraisīt priekšlaicīgas dzemdības vai bērna saslimšanu ar jaundzimušo hemolītisko slimību.
"GenEra" laboratorija piedāvā veikt DNS analīzes, lai noteiktu, vai rēzus negatīvai grūtniecei gaidāmais mazulis būs rēzus negatīvs vai rēzus pozitīvs. Tas ir „neinvazīvs prenatāls augļa rēzus faktora (RhD) DNS tests no mātes asinīm”. Testu var veikt jau no 10. grūtniecības nedēļas, un testēšana nerada gaidāmajam bērniņam nekādus riskus, jo testē mātes asins un siekalu paraugus, vēlams arī tēva siekalu paraugu (papildu precizitātei). Tests ir pieejams gan par maksu, gan valsts apmaksāts ar ginekologa nosūtījumu, ja ginekologa konsultācija ir bijusi valsts apmaksāta. Vairāk informācijas mūsu mājas lapā www.genera.lv vai zvanot 26267833.Ilze Radoviča-Spaliņa, laboratorijas vadītāja, "GenEra", SIA
-
2020. gada 27. martā
Labdien!
Nelabums grūtniecības sākumā ir normāla parādība. Parasti tas pāriet līdz 12. grūtniecības nedēļai. Par to, kā ar to tikt galā, lieliski uzrakstīts šeit: https://www.mammamuntetiem.lv/articles/177/derigi-padomi-ka-grutniecei-uzveikt-sliktu-dusu/
Par asinsgrupu: Jūs laikam jautājiet par RH faktoru.
Rēzus faktoru nesaderība var rasties, ja Rh negatīvās māmiņas vēderā aug un attīstās mazulis, kuram ir iedzimis tēva Rh pozitīvais. Tikai tad, ja rēzus negatīva grūtniece gaida rēzus pozitīvu bērniņu, var rasties rēzus faktoru nesaderība, bet ar to mūsdienās ārsti prot cīnīties.
Pirmās grūtniecības laikā šāda parādība parasti nerada problēmas.Maija Dace Broša, ginekoloģe, "Rīgas 1. slimnīca", SIA, Poliklīnika "Šarlotes"