medicine.lv skaitļos

Lietotāji online354
Aktīvie uzņēmumi12792
Nozares raksti1632
Ekspertu atbildes21477
Uzmanības deficīts pieaugušajiem - kā saņemt atbilstošu ārstēšanu?

Uzmanības deficīts pieaugušajiem - kā saņemt atbilstošu ārstēšanu?

aaaa 2019. gada 8. decembrī

Labdien!

Kādas Latvijā ir iespējas iegūt diagnozi un atbilstošu ārstēšanu
Uzmanības deficīta un hiperaktivitātes sindroma (UDHS) gadījumā pieaugušajiem? Visa informācija latviski ir tikai un vienīgi par bērniem, kā arī tikai un vienīgi ar hiperaktivitāti kā galveno simptomu, kaut arī meitenēm un pieagušajiem UDHS un UDS izpaužas citādi.

Vai Latvijā šī problēma netiek atzīta vispār vai tikai netiek pieminēta? Vai neirologi un psihiatri ir informēti par specifiku pieaugušajiem? Vai zāles (speciālie stimulanti) tiešām atļauts izrakstīt tikai līdz 17 gadu vecumam, kā viens neirologs izteicies? Saņemot atbildi, ka konkrētam pieaugušajam UDHS nav, kā var zināt, vai konkrētais ārsts vienkārši neuzskata, ka pieaugušajiem šāda pieres daivas funkciju problēma neeksistē?

Paldies!

Atbildes:

  • 2019. gada 16. decembrī
    Labdien!

    Varat vērsties pie psihiatriem, kuri strādā Valsts psihiatriskajās slimnīcās, un varbūt tad, ja ir pretrunīgs vērtējums, lūgt ārstu konsīliju diagnozes noteikšanai un terapijai.

    Ar cieņu,

    Dace Simsone, ārste - psihiatre, SIA "Klīnika Dzintari", "Klīnika Dzintari", SIA

  • 2020. gada 26. februāri
    Labdien!

    Ir grūti nokomentēt attiecīgo gadījumu, jo par to nav nekādas informācijas. Taču Latvijā tiešām, balstoties uz SSK10 kritērijiem, UDHS pieaugušo psihiatrijā nediagnosticē. Ir daudz dažādas citas diagnozes, ar ko varētu izpausties gan uzvedības deficīts, gan hiperaktivitāte. Reizēm pie pareizas diagnozes palīdz tikt psiholoģiskā izpēte. Ārstēšana parasti notiek, balstoties uz katra pacienta indviduāliem traucējumiem. Speciālie stimulatori jeb Methylphenidati hydrochloridi ir rekomendējami bērniem no 6 gadu vecuma. Pieaugušo vecumā šīs zāles nav rekomendējamas, jo nav pierādīta to efektivitāte.

    Ar cieņu,

    B.Brokāne - Čekstere, ārste-psihiatre, "Rodain", SIA

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.

  • Sanita 24.07.2023 13:12
    Ārprāts.... Dzīvoju ārzemēs un šito lasot tik neizsakāmas dusmas par Latvijas atpalicību. Reāli... psihiskās veselības aprūpe ir protams sarežģīta lieta visā pasaulē, bet šis te vienkārši nav piedodami!
  • Pietrūkst zāļu 20.12.2021 17:08
    Brokānes kundze, kā var būt "nepierādīta zāļu efektivitāte", ja to aktīvi lieto PIEAUGUŠAJIEM daudzās attīstītās valstīs (piemēram, Apvienotajā Karalistē, Vācijā, Nīderlandē, ASV, Francijā utt.)? Pēc jūsu teiktā var noprast, ka visi pārējie šauj uz dullo, bet tikai Latvijā ir zināms, ka no tā nav jēgas. Drīzāk novecojusi sistēma, kurai par upuri krīt Latvijas UDHS slimnieki. Viena ģimenes ārste man centās ieskaidrot, ka pieaugušajiem uzmanības deficīts neeksistē.
  • Ronalds 19.03.2020 23:58
    Kad Valsts Veselības Ministrija beidzot darīs kaut ko ar šo lietu? Kad Latvijas Psiholoģijas nozare izlīdīs no maldīgiem 21gs sākuma uzskatiem par UDHS? Pieaugušie arī sirgst ar to.
  • Ronalds 19.03.2020 23:55
    Labdien. Man interesē šis pats jautājums. Man ir UDHS kopš biju pusaudzis.. bija problēmas skolā, ar koncentrēšanos, uzvedību, bieži šūpojos krēslā par ko man vienmēr aizrādīja kā arī par to ka es nepildīju mājasdarbus. Nav tā kas es necentos, tas vienkārši likās neiespējami un mēdza aizņemt visu vakaru un visu vecāku pacietību. Man izrakstīja metilfenidātu kurš palīdzēja bet bieži vien aptiekās nebija pieejams lidz ar ko zāles lietoju neregulāri ( mēnesi lietoju- mēnesi nelietoju. Bet lieta tāda ka man jau ir 23 un UDHS nopietni ietekmē manu dzīvi un jau sen pasaulē ir pierādīts ka daudzos gadījumos tas nepāriet ar vecumu un mēdz pasliktināties un radīt jaunus simptomus kā depresija un ģeneralizēta trauksme. Atruna ka stimulantu lietošana pieaugušajam ar UDHS nav pierādīta kā efektīva ir pilnīgas muļķības. To sen jau ir sākušas darīt citas ziemeļu valstis. Es gribu zināt kad Latvijā pieaugušie ar UDHS spēs saņemt pienācīgu un pierādītu ārstēšanu ko ir apstiprinājusi Pasaules Veselības Organizācija un tiek plaši pielietota citur pasaulē? Vai tiešām šādiem cilvēkiem būtu jālieto medikament kā -antidepresanti, antipsihotiķi, neiroleptiķi, benzodiazepīni, miega zāles un vairumā gadījumu šo zāļu kombinēšana.. Tā nav pareiza ārstēšana, tā ir reāla sazāļošana. Es tik daudz zālēm un blakus parādībām esmu izgājis cauri tikai lai rastu sev palīdzību. Kad Val