Uzmanības deficīts pieaugušajiem - kā saņemt atbilstošu ārstēšanu?
aaaa 2019. gada 8. decembrī
Labdien!
Kādas Latvijā ir iespējas iegūt diagnozi un atbilstošu ārstēšanu
Uzmanības deficīta un hiperaktivitātes sindroma (UDHS) gadījumā pieaugušajiem? Visa informācija latviski ir tikai un vienīgi par bērniem, kā arī tikai un vienīgi ar hiperaktivitāti kā galveno simptomu, kaut arī meitenēm un pieagušajiem UDHS un UDS izpaužas citādi.
Vai Latvijā šī problēma netiek atzīta vispār vai tikai netiek pieminēta? Vai neirologi un psihiatri ir informēti par specifiku pieaugušajiem? Vai zāles (speciālie stimulanti) tiešām atļauts izrakstīt tikai līdz 17 gadu vecumam, kā viens neirologs izteicies? Saņemot atbildi, ka konkrētam pieaugušajam UDHS nav, kā var zināt, vai konkrētais ārsts vienkārši neuzskata, ka pieaugušajiem šāda pieres daivas funkciju problēma neeksistē?
Paldies!
Atbildes:
-
2019. gada 16. decembrī
Labdien!
Varat vērsties pie psihiatriem, kuri strādā Valsts psihiatriskajās slimnīcās, un varbūt tad, ja ir pretrunīgs vērtējums, lūgt ārstu konsīliju diagnozes noteikšanai un terapijai.
Ar cieņu,Dace Simsone, ārste - psihiatre, SIA "Klīnika Dzintari", "Klīnika Dzintari", SIA
-
2020. gada 26. februāri
Labdien!
Ir grūti nokomentēt attiecīgo gadījumu, jo par to nav nekādas informācijas. Taču Latvijā tiešām, balstoties uz SSK10 kritērijiem, UDHS pieaugušo psihiatrijā nediagnosticē. Ir daudz dažādas citas diagnozes, ar ko varētu izpausties gan uzvedības deficīts, gan hiperaktivitāte. Reizēm pie pareizas diagnozes palīdz tikt psiholoģiskā izpēte. Ārstēšana parasti notiek, balstoties uz katra pacienta indviduāliem traucējumiem. Speciālie stimulatori jeb Methylphenidati hydrochloridi ir rekomendējami bērniem no 6 gadu vecuma. Pieaugušo vecumā šīs zāles nav rekomendējamas, jo nav pierādīta to efektivitāte.
Ar cieņu,B.Brokāne - Čekstere, ārste-psihiatre, "Rodain", SIA