medicine.lv skaitļos

Lietotāji online120
Aktīvie uzņēmumi12660
Nozares raksti11791
Ekspertu atbildes21477
Vai depresija var izraisīt baiļu pazušanu?

Vai depresija var izraisīt baiļu pazušanu?

Karīna 2019. gada 9. augustā

Labdien!

Man ir diagnosticēta vidējas pakāpes depresija ar somatizāciju. Ir tukšuma sajūta, nav prieka emociju, nomoka skumjas un izmisums. Ir pazudušas bailes - vairs nebaidos ne no pērkona, ne braukt ar automašīnu. Vai tiešām šo bezjūtību izraisa depresija? Vai tā ir novēršama tikai ar psihoterapiju?

Paldies!

Atbildes:

  • 2019. gada 15. augustā
    Labdien!

    Pēc stāstītā - tā varētu būt depresija, īpaši, ja ir konstatēta (diagnosticēta). Te palīdz medikamenti antidepresanti un psihoterapija.

    Ar cieņu,

    Dace Simsone, psihiatre, "Klīnika Dzintari", SIA

  • 2019. gada 15. augustā
    Labdien!

    Visi simptomi liecina par depresiju, būtu vēlama psihiatra konsultācija un iespējama medikamentoza terapija.

    Ar cieņu,

    Baiba Brokāne-Čekstere, ārste-psihiatre, "Veselības salons 888", "Rodain", SIA

  • 2019. gada 15. augustā
    Labdien, Karīna!

    Uz Jūsu pirmo jautājumu nevar atbildēt viennozīmīgi ar "jā" vai "nē", jo tomēr ir par maz informācijas. "Jā" būtu tāpēc, ka depresijas gadījumā vairāk tiek aktivizēta parasimpātiskā veģetatīvās nervu sistēmas daļa, līdz ar to pazūd tādas emocijas, kas saistītas ar simpātiskās nervu sistēmas darbību, piemēram, dusmas un bailes, bet priekšplānā izvirzās tādas emocijas kā skumjas, vienaldzība, sevis žēlošana vai pat vainas izjūta.

    Jūsu dzīvē, visticamāk, kaut kas noticis, ar ko Jūsu psihe netiek galā un, Jūs sargājot, tā "slēdz iekšā" depresiju, lai netērētu lieki enerģiju, kuras jau tā ir maz.

    "Nē" varētu būt tāpēc, ka bailes no pērkona vai braukt ar mašīnu īsti nav bailes, visticamāk, klāt pievienojas trauksme. Baiļu uzdevums ir signalizēt, ka dzīvība varētu būt apdraudēta. Ne pērkons, ne autovadīšana to neapdraud, izņemot atsevišķus gadījumus, bet, kā jau minēju, par maz informācijas, kādi ir apstākļi, situācija utt. Bailes no pērkona visbiežāk ir jau no bērnības un tās saistītas ar dažiem attīstības aspektiem.

    Atbildot uz Jūsu otro jautājumu, te gan var teikt viennozīmīgi - cilvēkiem depresijas un somatizācijas gadījumā vajadzīga gan medikamentoza ārstēšana, gan psihoterapija. Tikai ar vienu vai otru var būt nepietiekami. Ja medikamenti atvieglo fizisko pašsajūtu, tad psihoterapija palīdz sakārtot emocionālo dzīvi un izprast tos palaidējmehānismus, kuri izraisīja depresiju un somatizāciju, gan arī psihes aizsargreakcijas, kas izmaina vai kropļo uztveri. Tas ir laikietilpīgs process, kas nemaksā maz, bet rezultāts ir tā vērts.

    Lai Jums izdodas!

    Dr.med. Velga Sudraba, psihoterapeite, narkoloģe, Latvijas Ārstu psihoterapeitu asociācija

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.