Kā rīkoties, ja meitu regulāri abižo vecāks puika?
Iveta 2019. gada 13. jūnijā
Labdien!
Mums ir šāda problēma: Meitai ir 6 gadi, un viņu pastāvīgi "terorizē" viens puika, kuram ir kādi 13 gadi - apvaino katru reizi, kad redz, sociālajos tīklos raksta rupjus komentārus, ir zadzis un apzināti bojājis mantas, draudējis. Puikas māte netiek ar viņu galā, skolotāji - vēl jo mazāk. Viņš aiztiek arī citus bērnus, kas ir vājāki.
Sakiet, lūdzu, kā šādā situācijā pareizāk rīkoties - gan meitai, gan mums, vecākiem? Ko darīt ar šo puiku, ja runāt ar viņa māti nav jēgas? Varbūt parunāt ar viņu pašu, bet kā to labāk izdarīt, lai viņam "pielec", ka tā darīt nedrīkst? Goda vārds, mums jau ir izveidojusies pret viņu agresija.
Paldies jau iepriekš!
Atbildes:
-
2019. gada 18. jūnijā
Labdien!
Domāju, ka šajā situācijā Jums aktīvi jārīkojas. Ja šī abižošana notiek skolā, tad tur klātesoši (un atbildīgi par drošu vidi) ir skolotāji, skolas direktors. Ļoti bīstama šī situācija ir, ja puikas māte netiek ar dēlu galā, kā Jūs rakstiet, citu bērnu vecāki klusē un neiesaistās. Tie ir apstākļi, kas ļauj tam visam zelt un plaukt. Un runa šeit nav par to, kurš vainīgs vai tml. Arī šim zēnam, saprotams, ir problēmas, un viņa mātei pietrūkst stingrības, varbūt atbalsta vai "aizmugures". Skolā palīdzēt var sociālais pedagogs, psihologs, bet, ja tas nepalīdz, tad jāvēršas policijā, un tad jau šai ģimenei pastiprinātu uzmanību pievērsīs arī sociālie darbinieki. Ja šobrīd zēnam nav nekādas autoritātes, kura varētu viņu apstādināt un kurā viņš ieklausītos, tad galvenais ir atrast kādu, kurš šo robežu tomēr var uzlikt.
Arī Jūsu meitai ieteicams aiziet pie psihologa vai psihoterapeita, lai pārrunātu, kā viņa šajos brīžos jutās, kā mēģināja vai nemēģināja sevi aizstāvēt, vai viņai ir draugi, kas atbalsta, vai viņa ir redzējusi, kā dara pāri citiem bērniem. Bet 6 un 13 gadi ir liela atšķirība un varam iedomāties, cik grūti ir jel kā stāties tam pretī. Ja vecāki jūtas bezspēcīgi, tad arī bērnam rodas sajūta, ka viņu neviens neaizsargās. Svarīgi parādīt, ka meita ir svarīga, ka viņa nav šajā situācijā viena (kaut arī, protams, jūs nevarat būt klāt skolā) un ka viņai ir, pie kā vērsties pēc palīdzības un atbalsta.Dr. Inita Lēna Goldšteina, Goldšteinas I. ārsta - psihoterapeita prakse