medicine.lv skaitļos

Lietotāji online300
Aktīvie uzņēmumi12686
Nozares raksti1659
Ekspertu atbildes21477
Kā motivēt bērnu mācīties?

Kā motivēt bērnu mācīties?

Lauma 2019. gada 13. jūnijā

Labdien!

Manam bērnam (puika) ir 10 gadi, un es nekādi nevaru viņu pierunāt atbildīgāk izturēties pret mācībām. Viņam pilnībā trūkst intereses par visiem mācību priekšmetiem, un līdz ar to arī atzīmes ir sliktas. Vienīgais, kas viņam daudz maz patīk ir sports. Sakiet, lūdzu, kā es kā māte varu savam dēlam palīdzēt un motivēt viņu mācībām, kā veicināt viņa interesi?

Paldies!

Atbildes:

  • 2019. gada 18. jūnijā
    Labdien, Lauma!

    Diemžēl uz šo jautājumu nav iespējams atbildēt bez papildu informācijas par situāciju. Jūs, Lauma, pati varat turpināt meklēt atbildi, sadarbībā ar savu dēlu un viņa skolotājiem, jo motivāciju mācīties var ietekmēt dažādi apstākļi un notikumi.
    Parasti visi bērni vēlas būt labi un labi mācīties. Intereses trūkums un sliktas atzīmes norāda, ka kaut kas nav īsti kārtībā. Svarīgi noskaidrot, kāda ir Jūsu dēla labizjūta skolā, kādas ir attiecības ar klases biedriem un skolotājiem, vai skolā kaut kas nav izmainījies, tādējādi ietekmējot motivāciju mācīties - sliktas attiecības ar klasesbiedriem vai skolotājiem, jauni skolotāji vai grūtāks mācību saturs. Varbūt zēns zaudējis jēgu mācīties, jo viņa centība nav novērtēta. Svarīgi, lai mācībās tiktu ievērotas bērna intereses un mācīšanās veids. Ja zēnu interesē sports, iespējams mācības saistīt ar sportu. Piemēram, ja jāveido projekts, to var veidot par kādu bērna izvēlētu sporta veidu vai sportistu. Centība, nodarbojoties ar sportu, un sasniegumi jaunu prasmju apguvē var motivēt mācīties arī citus mācību priekšmetus.

    Piekrītu, ka atzīmes ir svarīgas, bet svarīgāka ir interese un vēlēšanās uzzināt kaut ko jaunu, un nepārtraukti mācīties, attīstīties. Bērnam jāpalīdz veidoties par cilvēku, kurš mācīsies visu mūžu. Jūs varat atbalstīt dēla intereses; stiprināt viņa pašdisciplīnu ikdienā, ārpus skolas darbiem; veicināt patstāvību, ļaujot pašam lemt, izvēlēties un rīkoties tajos gadījumos, kad tas iespējams un atbilst vecumam; interesēties par zēna ikdienas uzdevumiem un palīdzēt izveidot mācīšanās sistēmu - vietu, apstākļus un laika plānu mācībām mājās; regulāri sniegt bērnam patiesu atgriezenisko saiti par viņa veikumu - tas nozīmē pateikt, kas viņam izdevies no ieplānotā mērķa, uzsverot centību un progresu, nevis sasniegumu vai prasmi ("šodien tu patstāvīgi izpildīji vairāk mājas darbu nekā vakar!"; "Es redzu, ka šodien tu centies rakstīt glīti!"). Prieks par apgūto prasmi, par uzzināto paaugstinās iekšējo motivāciju. Sasniegumi vienā jomā, piemēram, sportā, var palīdzēt ieinteresēties par citām jomām. Dažreiz var izmantot arī kādu ārējās motivācijas veidu (balvu), jo pēc padarīta darba taču saņemam algu. Mācoties var gadīties kļūdas un šķēršļi, kuri jāpārvar. Nevaram sagaidīt, ka kāds būs "meistars'' ar pirmo reizi. Jūs varat stāstīt dēlam par savu ikdienu, kā jūs turpināt mācīties kaut ko jaunu, kā pārvarat grūtības. Bērnam jāizjūt gandarījums par to, ka viņš dara, pēta, izzina un uzzina kaut ko jaunu.

    Sāciet ar šo brīdi, ar to, kas zēnu interesē. Ejiet soli pa solim tuvāk priekam mācīties. Iemācieties kopā kaut ko jaunu. Pārrunājiet, kā jums tas izdevās, un izvirziet jaunu mērķi.

    Lai mācīties ir interesanti!

    Mag. paed. Arita Lauka, pirmsskolas un sākumskolas skolotāja, "Skolmeistars", SIA

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.