Vai tiešām man ir veģetatīvā disfunkcija?

Zanda 2019-01-24

Labdien!

Vēlētos noskaidrot, vai tiešām man varētu būt veģetatīvā nervu disfunkcija.

Man ir 27 gadi, sieviete, nesmēķēju.

Īsumā: Novembrī piedzīvoju negaidītu radinieka zaudējumu. Sākās nepatīkamas domas un bailes par citiem radiem un sev tuviem cilvēkiem. Domas kļuva uzmācīgas - centos tās atgrūst.

Tad sākās spiešana krūškurvī, slikta dūša, drebuļi. Uzņemšanā veica kardiogrammu - normāla, asinsanalīzes - normālas. Noteica diagnozi -veģetatīvā nervu disfunkcija. Izrakstīja "Adaptol".
Izlietoju "Adaptol" kursu, simptoni daļēji pazuda, tikai ir duroša sajūta sirds rajonā. Konstatēju paaugstinātu assinspiedienu ap 130/89, pulss no 75 - 89 dažreiz vairāk.

Ģimenes ārsts izrakstīja "Anapril 10" un atkārtoti "Adaptol".

Vairogdziedzera analīzes normālas.

Turpinu dzert "Adaptol", bet ik pa laikam rodas durošās sāpes sirds rajonā, kā arī ik pa reizei piemeklē sajūta, ka nevar līdz galam ieelpot.

Papildus visam - ļoti slikti guļu, iemiegu un naktī ik pēc 2 stundām mostos un atkal mēģinu iemigt. Kad pamostos, ir reizes, kad esmu pastiprināti sasvīdusi.

Tāpat vēl ir satraukums par tuviniekiem, uzmācīgas domas.

Vai tiešām tā ir veģetatīvā disfunkcija? Kā ar to cīnieties, kā atgūt veselīgu miegu, jo pirms visa šī gulēju ļoti labi? Vai ir nepieciešami vēl kādi papildu izmeklējumi? Pie kāda ārsta griezties?

Paldies!

Atbildes:

  • 2019-03-08
    Sveiki!

    Jums ir attīstījusies neiroze ar trauksmi un miega traucējumiem. Spiediens un pulss reaģē uz adrenalīnu, bet vēl ir normas robežās (spiediens 130/89 mmHg ir normas robežās).

    Durošas sāpes krūšu kurvī pie dziļas ieelpas gan, šķiet, nāk no muguras (kā starpribu nerva kairinājums). Iesaku fiziskas aktivitātes, stiepjošus vingrojumus mugurai.

    Vēlama psihoterapija. Ja ar "Adaptol" vien nepietiek, būtu jāapsver antidepresantu kurss komplektā ar psihoterapiju.

    Agrāk šādas sūdzības, kur cēlonis ir emocionālas dabas, sauca par veģetatīvo distoniju, tagad par somatoformiem traucējumiem. Fakts ir, ka pamatā ir ieilgusi stresa situācija, kurai ir jārod risinājums.

    Anda Kariņa, ģimenes ārste, Kariņas A. ģimenes ārsta prakse

  • 2019-02-20
    Labdien!

    Emociju regulācijas traucējumi bieži izpaužas kā veģetatīva disfunkcija. Iespējams, ka piedzīvotais zaudējums ir radījis spēcīgas emocijas, ko ir grūti izprast un līdz ar to grūti iekšēji labi pārvaldīt. Šāds emocionāls "sajukums", ja tā var teikt, var attiecīgi izraisīt arī autonomās nervu sistēmas "sajukumu" jeb disfunkciju. Vēlama vizīte pie psihoterapeita.

    Žanete Sebre, ārste-psihoterapeite , Sebres Ž. ārsta psihoterapeita prakse

  • 2019-02-20
    Labdien, Zanda!

    Jūsu lielākais un satrauktākais jautājums ir par to, vai Jums ir veģetatīvā disfunkcija? Un tas liek domāt par vairākām lietām: vai nu Jūs šī diagnoze ļoti biedē vai Jūs neuzticaties speciālistiem, kuri to Jums noteica, vai arī Jūs esat pārliecināta, ka Jums ir kaut kāda cita slimība, kuru vēl nav noteikuši. Neatkarīgi no tā, kurš variants ir īstais, tomēr ir labas un ne tik labas ziņas.

    Pirmkārt, Jums veiktas analīzes, vairākas izmeklēšanas un nav atrastas objektīvas atradnes, nav atrasti bojājumi orgānos. Tas ir labi. Tāpēc tas arī liek domāt, ka satraukumu un pārējās pazīmes (sirdsklauves, durošas sāpes, paātrinātu pulsu u. c.) rada veģetatīvās sistēmas disfunkcija jeb darbības traucējumi.

    Otrkārt, Jūsu simptomi mazinājās, lietojot "Adaptol", kas ir trauksmi mazinošs medikaments. Arī tas ir labi. Tomēr trauksme, kaut mazinājusies, joprojām pastāv. Trauksme liecina, ka Jūsu psihē ir kāds cēlonis, kas to rada. Var domāt, ka tas ir saistīts ar notikumiem novembrī, kas Jūsu psihi "izsita no līdzsvara". Bet var arī domāt, ka tas psihei bija "pēdējais piliens". Tāpēc ne tik laba ziņa ir tā, ka trauksme pati par sevi nemazināsies un neizzudīs, simptomi var mainīties, pastiprināties. Tāpēc svarīgi būtu Jums doties pie psihoterapeita, lai atrastu trauksmes cēloni un to likvidētu. Tad arī izzudīs visi traucējošie simptomi. Protams, jārēķinās ar vairāku mēnešu terapiju, varbūt arī garāku. Jūs varat arī veikt citus izmeklējumus, lai pārbaudītu un pārliecinātos, ka nav bojājumu orgānos. Tikai esiet uzmanīga ar miega līdzekļu lietošanu, tie rada atkarību, tāpēc tos drīkst lietot tikai 7-14 dienas, ne vairāk.

    Lai Jums izdodas tikt galā ar šo problēmu!

    Dr. Velga Sudraba, Latvijas Ārstu psihoterapeitu asociācija

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.