Cik liels troksnis negatīvi var ietekmēt dzirdi?
Jānis 2018. gada 15. jūnijā
Labdien!
Cik liels troksnis negatīvi var ietekmēt dzirdi? Kā lai zinu, vai, klausoties skaļi mūziku austiņās, nenodaru pāri savai dzirdei un cik skaļi varu klausīties?
Atbildes:
-
2018. gada 27. jūnijā
Labdien!
Trokšņa izraisīts dzirdes bojājums var notikt gan pēc vienreizējas liela trokšņa iedarbības (izraisot akustisko traumu), gan ilgstošas paaugtināta trokšņa iedarbības rezultātā.
Jāatgādina, ka troksni mēra decibelos - ilgstoša mūzikas klausīšanās, kuras līmenis ir mazāks par 75 decibeliem visdrīzāk neizraisīs dzirdes bojājumu. Savukārt skaņas līmenis 85 un vairāk decibeli, nelietojot aizsargierīces, ir kaitīgs, un agrāk vai vēlāk dzirdes traucējumi parādīsies.
Lielākajai daļai mūzikas klausīšanās ierīču skaņas maksimums ir 103 decibeli. Regulējot skaļuma līmeni, parasti displejā ir redzami decibeli vai skala, kurā skaļums ir iezīmēts zaļā, dzeltenā vai sarkanā krāsā, tādējādi parādot, vai izvēlētais skaļums ir drošs. Mūziku klausīties iesaka līmenī no 65-85 decibeliem. Ja klausīšanās notiek 100 decibelu līmenī, tad ne ilgāk kā 15 minūtes diennaktī. Ja šādi rādītāji nav ierīcē iestrādāti, tad izvēlaties skaļumu, kādā gribat klausīties, izņemat austiņas un ja izstieptas rokas attālumā dzirdat mūziku, tad izvēlētais skaļums visdrīzāk būs pārāk liels. Mūzika ir pārāk skaļa, ja no Jūsu austiņām to dzird arī apkārtējie cilvēki. Pievērsiet uzmanību tādām pazīmēm kā džinkstēšana, svilpošana, dūkšana ausīs - arī tie var norādīt uz to, ka mūziku klausāties pārāk skaļi un drīz var iestāties dzirdes traucējumi.
Apmeklējot pasākumus, kuros paredzamais trokšņa līmenis ir virs 85 decibeliem (piemēram, sporta sacenības), vēlams lietot ausu aizbāžņus. Tāpat svarīgi izvērtēt vai nepieciešams vest mazus bērnus uz skaļiem pasākumiem, jo akustiskā trauma var atstāt neatgriezeniskas sekas uz bērna dzirdi.Klīnikas Headline LOR speciālists, "Loradent", SIA