Kā iestāstīt vīram, ka vienīgā sieviete uz pasaules nav viņa mamma?
Eva 2014. gada 26. jūnijā
Labdien!
Vīrs ir pilnībā atkarīgs no savas mammas - paklausa kā sunītis. Viņa ir noteicēja mūsu ģimenē, t.i., diktē, ko darīt, kur braukt, ko pirkt, ko taisīt vakariņās, kā bērnus audzināt utt. Vīra māte nosaka, kas ir pareizi, kas nav. Vīraprāt, mammai, protams, drīkst mani arī izsmiet. Lai ko es darītu, nekas nav viņai pa prātam. Lai gan manas domas dažreiz sakrīt ar vīramātes uzskatiem, vīrs ņems to vērā tikai tad, kad pateiks to viņa mamma. Ja, piemēram, vēlos krizēt mammas izteikumus, vīrs sāk draudēt: "Vēlies saņemt ar kāju vai dūri pa galvu, norauties?"
Mēs ar vīru ļoti ilgi cīnījāmies, lai tiktu pie bērniņa: veicām neskaitāmas analīzes, piedzīvoju spontānos abortus. Līdz beidzot pienāca diena, kad nāca pasaulē ilgi gaidītais bērninš. Veica ķeizargriezienu, jo, pirmkārt, gulēja ar galviņu augšā, otrkārt, lai dzemdību laikā netraumētu mazuli. Ilgas gaidības, asiņošana, grūtniecība, deviņus mēnešus lietoju zāles grūtniecības laikā. Tagad viss ir kārtībā, vienīgi mazliet ir traucēta gaita. Vīramāte, lai mani sāpinātu vai man ieriebtu, sacīja, ka neesmu spējusi pat piedzemdēt bērnu. Izstāstīju to vīram ar domu, ka viņš mani, mūsu ģimeni aizstāvēs. Pretēji gaidītajam, viņš piekrita mātei un sāka man pārmest. Sacīja, ka esmu "sūds - miesa, no kuras tika izgriezts bērniņš". To dzirdēt bija un ir ļoti sāpīgi.
Šādas situācijas piedzīvoju bieži. Kā man tikt galā ar esošo stāvokli? Kā iestāstīt vīram, ka viņa mamma nav vienīgā sieviete uz pasaules, kura būtu jāuzklausa.
Atbildes:
-
2014. gada 25. jūnijā
Labdien!
Spriežot pēc Jūsu vēstulē rakstītā, man rodas vairāk jautājumu nekā atbilžu. Vai vīramāte ir vienīgais Jūsu konfliktu iemesls? Vai aiz tā slēpjas kaut kas cits? Vai jūs apmierina Jūsu attiecības kopumā? Es uzdodu šos jautājumus, tāpēc ka, diemžēl, nav iespējams pārliecināt nevienu cilvēku atteikties no viņa ideāla un elka pie nosacījuma, ka viņš pats to nevēlās. Viena lieta, ko varētu Jums ieteikt ir - stāties pretī aizvainojumiem un salīdzinājumiem, rādot un izsakot to, ka tas Jums ir nepatīkami un sāpīgi. Taču tikai ar to, iespējams, nepietiks, jo ja šī situācija turpinās ilglaicīgi, Jums var nepietikt pašai savu spēku, lai turēties pretī emocionālai vardarbībai un tad es ieteiktu Jums meklēt psihoterapeitu vai psihologu, kurš palīdzēs jums saprast, ko Jūs varat darīt savā labā un kā Jūs varat pati sev palīdzēt.klīniskā psiholoģe, eksistenciālā psihoterapeite Anita Čodere, tālr.: 27088877, "Veselības salons 888"
-
2014. gada 26. jūnijā
Labdien!
Situācija ir sarežģīta, ne tik daudz vīra un viņa mātes ciešo attiecību dēļ, cik Jūsu pašas un Jūsu vīra attieksmes dēļ. Vai patiesa tuvība un izpratne var būt jūsu starpā, ja vīrs ir gatavs "spert ar kāju un sist ar dūri pa galvu"? Tas saucas: "Rīkojos, kā vēlos!"
Nedomāju, ka šāda attieksme ir vērojama vienīgi pēdējo nedēļu laikā. Pieņemu, ka esot attiecībās, Jūs problēmas necentāties redzēt, protams, lai nesāpinātu sevi. Esat darījusi visu iespējamo un pat neiespējamo, lai jūsu attiecības izdotos. Tas ir acīmredzami! Šādi rīkoties, protams, ir dabiski, jo katra sieviete vēlas izveidot ģimeni, saņemt mīlestību, vīrieša atzinību. Tomēr, lai kā Jūs censtos, Jūs nevarat rīkoties vīra vietā. Ja Jūs dosiet viņa otru iespēju cerībā, ka viņš mainīs savu attieksmi un Jūs mīlēs, tad piedzīvosiet vilšanos.
Pāra attiecībās dot un ņemt jāspēj ir abiem. Ja tikai viens dod, tad otrs pierod saņemt mīlestību nepiepūloties. Jo vairāk viņš saņem, jo vēl mazāks paliek. Un jo mazāk spēj novērtēt doto... Tas ir līdzīgi kā mātei ar bērnu. Ja māte visu gatavu noliek priekšā un neļauj bērnam pašam uzkrāt pieredzi, tad bērns nevar "izaugt". Protams, mīlestības vārdā sievietes tā rīkojas. Jūs mīlat, tāpēc ciešat sāpes, cerat, gaidāt. Šī situācija atgādina mīlošu mammu, kas ļauj savam bērnam darīt visu - mīl ar beznosacījuma mīlestību. Jūsu gadījumā tādas esat divas - Jūs un vīramāte. Ar kuru no Jums viņš ir dzīvojis ilgāk? Pie kuras viņs ies, kad būs jānopūlās? Kuras viedokli uzklausīs?
Nav šaubu, ka vīramāte mīl savu dēlu un sargā šo mīlestību (iemesli meklējami viņas pašas pieredzē). Iespējamais risinājums ir atrodams sieva-vīrs komunikācijā, t.i., nepieņemiet vīra attieksmi, skaidri paudiet savus uzskatus, ko Jūs vēlaties dot, ko - saņemt pretī. Tas ietver sevī risku - vīrs var izvēlēties vieglāko ceļu. Tomēr arī šajā gadījumā pastāv iespēja noturēt attiecības, ir jākļūst par niecību. Kādā gaisotnē Jūs vēlaties audzināt tik ļoti gaidīto bērniņu, ir jāizvēlas Jums. Nobeigumā vēlētos ieteikt Jums vērsties tomēr pie psihoterapeita.Mg.Psych., klīniskā psiholoģe, psihoterapeite Elīna Jeļena Zariņa, "Klīnika Dzintari", SIA