medicine.lv skaitļos

Lietotāji online383
Aktīvie uzņēmumi12814
Nozares raksti1619
Ekspertu atbildes21477
Kā bērnam pateikt, ka viņas tēvs ir cits vīrietis?

Kā bērnam pateikt, ka viņas tēvs ir cits vīrietis?

Diāna 2013. gada 10. jūlijā

Labdien!

Mēs izšķīrāmies ar vīru. Mums ir 9 gadus vecs bērns (meita), bet mans bijušais vīrs nav bērna tēvs. Īstais bērna tēvs par meitu neliekas ne zinis. Īstais tēvs un mans bijušais vīrs ir labi pazīstami, bet pēc paternitātes testa veikšanas vairs nerunā. Pēc šķiršanās mans bijušais vīrs neatteicās no īstā tēva statusa. Viņš diezgan daudz laika pavada kopā ar bērnu un meita viņu sauc par tēti. Tā kā dzīvojam diezgan plašā draugu lokā, tad par bērna tēva jautājumu visi zina un, man liekas, to ir uzzinājuši arī draugu bērni. Kādreiz šī ziņa nonāks arī manai meitai. Sakiet, kā rīkoties šajā situācijā un pasargāt bērnu no iespējamā trieciena?

Paldies!

Atbildes:

  • 2013. gada 10. jūlijā
    Labdien!

    Diemžēl šajā situācijā nav iespējams izvairīties no trieciena, ir iespējams tikai to mazināt - iespējams Jūs to varat pateikt, kad klāt ir bijušais vīrs jeb cilvēks, kuru meita uzskata par tēti. Būtībā jau viņš arī ir viņas tētis, jo ir uzaudzinājis un arī tagad rūpējas. No šāda viedokļa neko nevajadzētu mainīt, jo acīmredzot viņiem ir gana tuvas attiecības. Bet Jums ir jāpasaka, ka kaut kur pasaulē ir kāds cilvēks, kurš ir viņas bioloģiskais tēvs. Jo uzzināt to pa apkārtceļiem noteikti būtu vēl sāpīgāk un tas būtu vēl lielāks trieciens. Atzīstieties, ka pieaugušie arī reizēm nerīkojas pareizi un ka Jūs sapratīsiet, ka viņa uz Jums dusmosies. Ka Jums ir ļoti žēl, bet Jūs to nedarījāt, lai viņu sāpinātu un Jūs viņu ļoti mīlat. Esiet blakus, izturiet un ticiet -  ar laiku Jūsu meita Jūs sapratīs, ja Jūs tiešām būsiet mīloša mamma.  

    Inita Goldšteina, Goldšteinas I. ārsta - psihoterapeita prakse

  • 2013. gada 10. jūlijā
    Labdien!

    No Jūsu vēstules es sapratu, ka attiecības starp pieaugušajiem cilvēkiem līdz galam nav atrisinātas arī šodien. Es domāju, ka jāsāk ar to. 9 gadu vecumā grūti saprast jēdzienu "īstais" tēvs bioloģiskā nozīmē. Šis skaidrojums jāatliek. Var būt jēdzienu tēvs jāizmanto emocionālā plaksnē - tas ir cilvēks, kas rupējas, interesējas, pavada laiku, želo, kad sāp, spēlējas utt. Es uzskatu, ka ja bērns jautās tuvākā laikā (vecumā), tad atbildēsiet tieši emocionālā nozīmē. Jo mierīgāk atbildēsiet, jo mierīgāk bērns to uztvers. Melot nedrīkst, bet pārlieku detalizēts stāsts bērnam nebūs saprotams, tātad nav vajadzīgs, jo izsauks trauksmi.

    Ingrīda Cera, ārste - psihiatre, Ceras I. prakse psihiatrijā

  • 2013. gada 10. jūlijā
    Labdien!

    Situācija, protams, nav vienkārša. Tomēr bērni, atšķirībā no pieaugušā, bieži ir ar daudz veselīgāku uztveri un psihi, un spēj daudz labāk adaptēties pie sarežģītām situācijām. Un tieši tāpēc bērnam jābūt lietas kursā par to, kas notiek, īpaši, ja apkārtējie zina vairāk, nekā mums gribētos. Ir daudz vieglāk vadīt un ietekmēt situāciju, ja iniciators sarunai būsiet Jūs pati, nevis netīšām kāds no malas to pastāstīs. Esiet godīga pret bērnu un sevi, uzticieties viņa sapratnei un dodiet pēc tam laiku viņai, lai apziņa, prāts, emocijas apstrādā šo jauno, varbūt pārsteidzošo informāciju.

    Dace Simsone, psihiatrs, "Klīnika Dzintari", SIA

  • 2013. gada 17. jūlijā
    Labdien!

    Es saprotu Jūsu rūpes, lai pasargātu bērnu no iespējamā trieciena, jo visticamāk Jūsu meitai būs grūti, ja viņa uzzinās par to, ka viņai ir īstais tēvs ir kāds cits. Tādēļ būtu labi, ja Jūs pati varētu saņemties šai sarunai un pastāstīt savai meitai, ka viņai ir arī bioloģiskais tēvs, paskaidrojot situāciju viņai saprotamā līmenī. Iespējams, ja Jūsu bijušais vīrs tam piekrīt, Jūs varētu izdarīt to kopā ar viņu. Šīs sarunas laikā ir svarīgi, lai Jūs būtu atbalstoša savai meitai un gatava atbildēt uz viņas jautājumiem, un tad pareizie vārdi tajā situācijā atradīsies paši. Protams, stāstīt vai nestāstīt meitai par viņas īsto tēvu, - ir Jūsu izvēle, bet ja pastāv iespēja, ka viņa to uzzinās, tad labāk, lai viņa to uzzinātu no Jums un līdz pusaudžu vecuma sākumam, jo tad bērni visu saņemto informāciju uztver daudz sāpīgāk. Veiksmi Jums un drošsirdību, ar cieņu, klīniskā psiholoģe, Anita Čodere.

    Anita Čodere, klīniskā psiholoģe, "Veselības salons 888"

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.