medicine.lv skaitļos

Lietotāji online211
Aktīvie uzņēmumi12689
Nozares raksti11846
Ekspertu atbildes21477
Kā palīdzēt cilvēkam, kas ir parelizēts un nenovērtē cilvēkus sev apkārt, kas cenšas palīdzēt un atbalstīt?

Kā palīdzēt cilvēkam, kas ir parelizēts un nenovērtē cilvēkus sev apkārt, kas cenšas palīdzēt un atbalstīt?

Anna 2013. gada 17. jūnijā

Labdien!

Manam vīram ir smaga depresija. Viņš jau gandrīz 3 gadus, paša vainas dēļ, pēc c5 - c6 mežģījuma un muguras smadzeņu šķērsbojājuma - ir paralizēts, sākotnējā diagnozē A tipa muguras smadzeņu bojājums. Rokām nekustās pirksti. Rokas darbojas tikai daļēji. Vienai rokai ir neiropātiskās sāpes. Lieto Gabapentīnu 3 x 600 mg. No psihologa un psihiatra kategoriski atsakās. Ir rupjš un pārsvarā agresīvi noskaņots. Visos cilvēkos un cilvēku teiktajā redz un dzird pārmetumus savā virzienā, kaut arī nekā tāda patiesībā nav. Apgalvo, ka ģimene (mums ir 2 bērni) par viņu ņirgājās. Māca visus dzīvot. Draugu vairs nav. Dzīvo ar domu, ka viss būs labi, kad sāks staigāt. Atsakās pieņemt patiesību par savu stāvokli.
Kā varu viņam palīdzēt? Esmu nogurusi no strīdiem, apvainojumiem un pazemojumiem. Kādus antidepresantus varu viņam dot, lai mazinātu viņā agresiju un negatīvismu? Pats viņš ar sevi galā netiek un es ar viņu arī vairs galā netieku, jo šobrīd viņaprāt esmu ienaidniece:
- tic, ka viņu esmu nolādējusi, vai kā tamlīdzīgi, tāpēc viņš šobrīd esot paralizēts. Saka arī to, ka mans tēvs viņu sodot (mans tēvs ir miris jau 18 gadus un manu vīru nekad nav saticis).
- Ir rindā uz pansionātu. Ir pārliecināts, ka drīkst aizskart citus un neizvēlās vārdus, ar kuriem sāpnāt, taču uzskata, ka ir īpašā stāvoklī un nevienam nav tiesības viņam nedz ko aizrādīt, nedz darīt vai teikt tā, kā viņam nepatīk.
- pats ar sevi tik pat kā nestrādā. Izvingrinu katru dienu. Jau pāris nedēļas ir teju apsēts ar domu, ka viņam vajag dzert proteīnus, jo tad būšot stipri muskuļi, daudz enerģijas un viņš varēs drīzāk staigāt.

Ko bez psihiatra varu palūgt izrakstīt ģimenes ārstam, lai palīdzētu vīram? Kā ir ar tiem proteīniem? Vai var viņam tos dot? Mans arguments, ka muskuli var stiprināt tikai un vienīgi to darbinot, viņam šobrīd tas šķiet pats nejēdzīgākais, ko var izdomāt.

Paldies!

Atbildes:

  • 2013. gada 18. jūnijā
    Labdien!

    Būt blakus tuvam cilvēkam, kad viņam ir slikti, ir ļoti grūti. Jūsu vīrs pašlaik pārdzīvo sēras - ļoti intensīvas un grūtas emocijas, kas saistītas ar agrākās dzīves un iespēju zaudējumu. Jums var būt ļoti grūti tajā noraudzīties, jo arī Jūs esat cietusī - arī Jūsu dzīve pēc notikušā ir ļoti mainījusies, kādi sapņi vai ieceres sabrukušas. Vai Jūs ar kādu dalaties savās sāpēs un pārdzīvojumos vai arī cenšaties būt "stiprā"? Kas uzņēmusies atbildību par visu. Kas par savām izjūtām nerunā. Šķiet, ka sakrājušās sāpes nāk laukā pār Jūsu galvu un Jūs savukārt tās caur pārmērīgu aprūpi vēršat pret vīru. Pēc uzrakstītā šķiet, ka dzīvojat pretrunīgās jūtās. Jums abiem ir sāpīgi un skumji, bet - par cik Jūs nerunājat par to - tas nāk ārā sadzīvē, kā dusmas, neapmierinātība un savstarpēja vainošana. Nav nozīmes meklēt vainīgo, bet svarīgi saprast, kā dzīvosiet turpmāk.
    Jūs neesat atbildīga par visu! Arī vīram jāuzņemas atbildība par to, kā viņš pašlaik dzīvo. Jūsu vīram pašam jāizlemj – dzert proteīnus vai nedzert antideresantus; vai atteikties vai pieņemt  palīdzību. Savukārt Jums jāizlemj, ko darīsiet pati, lai justos labāk. Jo Jums vispirms jāparūpējas par sevi, ja gribat palīdzēt vīram. Jo palīdzēt var tikai tas, kurš pats jūtas gana spēcīgs un neatkarīgs no konkrētās situācijas, un tikai tad, ja otrs cilvēks grib pieņemt palīdzību. Jūs šobrīd esat tā, kura meklē risinājumu. Atnāciet, izrunāsimies par to, kā Jūs pati jūtaties. Psihoterapija, kas sniegta vienam ģimenes loceklim, sekundāri skar arī citus ģimenes locekļus un attiecības ģimenē kopumā. Ja būsiet mierīgāka un priecīgāka, to jutīs  arī vīrs un bērni. Varbūt tad arī Jūsu vīrs būs gatavs kaut ko mainīt.

    Inita Goldšteina, Goldšteinas I. ārsta - psihoterapeita prakse

  • 2013. gada 18. jūnijā
    Labdien!

    Diemžēl bieži ir tā, ka cilvēki, kas nonāk bezpalīdzīgā vai atkarīgā situācijā - nonāk konfliktā ar aprūpētājiem, vaino apkārtējos un paši nevēlas darīt pat to, ko varētu izdarīt savā labā.
    Ģimenes ārsts var izrakstīt antidepresantus, var būt ir iespēja uzaicināt majās kādu speciālistu - rehabilitologu, kurš profesionāli varētu pastrādāt ar Jūsu vīru un motivēt viņu kaut ko darīt.
    Par proteīniem, man šķiet, ka lietot proteīnus un nenodarboties ar vingrinājumiem nebūtu prātīgi, tas var tikai kaitēt.
    Šobrīd Jums ir smags dzīves pārbaudījums, ieteiktu arī Jums meklēt psihologa palidzību un regulāri atpūsties, lai saglabātu līdzsvaru.

    Izturību, pacietību un sapratni!

    Ingrīda Cera, ārste - psihiatre, Ceras I. prakse psihiatrijā

  • 2013. gada 18. jūnijā
    Labdien!

    Ģimenes ārstam jāizraksta antidepresantus (piemēram, "Escitaloprams" vai "Paroxitins". Uzsākt lietošanu ar 1/4 vai 1/2 tabletes un pakāpeniski devu palielināt). Ārsts izvēlēsies kādus no tiem. Iesaku regulāras nodarbības ar fizioterapeitu. Proteīni muskuļu funkciju neatjaunos, ir nepieciešams tos mērķtiecīgi ar speciālista palīdzību darbināt! Sākot pildīt fizisku aktivitāšu plānu arī psihiskais stāvoklis varētu laboties. Ar laiku Jūsu vīrs varētu būt atvērts arī sarunām ar psihoterapeitu.

    Dr. Anda Kariņa, ģimenes ārsts, Kariņas A. ģimenes ārsta prakse

  • 2013. gada 19. jūnijā
    Labdien!

    No Jūsu vēstules, Jūsu vīru neredzot, ir grūti saprast vai tā ir tikai depresija vai jau pārspīlēšanas un murgu idejas, no tā ir atkarīga terapijas taktika. Jums noteikti būtu nepieciešama psihiatra konsultācija. Likums paredz, ja pacients ir agresīvs vai kā citādi apdraud sevi vai apkārtējos, ir iespēja izsaukt ĀMP un pacients tiks nogādāts psihiatriskā stacionārā pret viņa gribu. Runājot par proteīniem, tie šajā gadījumā nekādu īpašu uzlabojumu nedos, ja pacients ir negatīvi noskaņots pret psihiatru, varbūt varat pieaicināt talkā ģimenes ārstu, kurš pēc tam konsultējoties ar psihiatru varētu atrast risinājumu.

    Ar cieņu,
    Veselības salona 888

    Baiba Brokāne - Čekstere, psihiatre, "Veselības salons 888"

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.