Kā pareizi rīkoties, ja ģimenē ir alkaholoķis?
Fricis 2013. gada 30. maijā
Labdien!
Vēlējos uzzināt, kā risināt ieilgušu problēmu ar alkaholiķi ģimenē. Vīrietis, nu jau pensionārs, alkaholu lieto vairāk nekā 20 gadus, un loģiski - smadzenēs notiek degradācija un cilvēks kļūst slims arī psihiski. Viņam rādās halucinācijas un ir paranoiskas domas, kas traucē cilvēkiem, kas dzīvo ar viņu kopā.
Gribētu lūgt kāda speciālista viedokli, kā rīkoties šajā gadījumā, jo ir pilnīgi skaidrs, ka alkaholiķim ir nepieciešama ārstēšana, kurai viņš labprātīgi nepakļausies, vai arī jāmeklē cits veids kā viņu "izolēt". Vai šādos gadījumos ir iespējams tiesiski noformēt konkrētās personas rīcībnespēju, un attiecīgi pēc tam piespiedu kārtā ievietot slimnīcā? Kāds būtu risinājums šai situācijai?
Paldies, jau iepriekš!
Atbildes:
-
2013. gada 15. maijā
Labdien!
Iesaku sazināties ar anonīmo alkaholiķu radinieku atbalsta grupu. Tur visticamāk atradīsiet atbildes un iespējamos risinājumus saviem jautājumiem. Varat meklēt informāciju mājas lapā www.aa.org.lvAnda Kariņa, ģimenes ārsts, Kariņas A. ģimenes ārsta prakse
-
2013. gada 30. maijā
Labdien!
Ir diezgan ierobežoti līdzekļi kā cīnīties ar šo problēmu. Ja pacients ir akūtā psihozē, viņam ir murgi un halucinācijas un viņš apdraud sevi un apkārtējos jāsauc ĀMP un pacients tik stacionēts slimnīcā neatliekamā kārtā bez viņa piekrišanas. Mūsu valstī alkoholismu ārstē tikai ar pacienta piekrišanu un tas ir maksas pakalpojums. Personas rīcībspēju var atņemt tikai tiesa. Parasti šis process tiek ierosināts pēc piederīgo lūguma, tiek veikta tiesu psihiatriskā ekspertīze, un tad šo jautājumu izskata tiesa, tas ir salīdzinoši ilgstošs process.
Ar cieņu,
Veselības Salona 888Baiba Brokāne Čekstere, Psihiatre, "Veselības salons 888"