Kā palīdzēt draudzenei, kas nepārtraukti ir neapmierināta?
Andris 2014. gada 29. jūlijā
Labdien!
Man ir radušās problēmas ar draudzeni. Kopā esam jau gadu un trīs mēnešus. Jau pašā attiecību sākumā sapratu, ka viegli nebūs, tā kā esam krasi atšķirīgi cilvēki. Bet nolēmu mēģināt.
Attiecību laikā es sapratu, ka draudzene katru sīkumu, katru nelielo neveiksmi ņem "caur sevi", uztver ļoti personiski. Parasti viss beidzas ar asarām un pārdzīvojumiem, kuros es vienmēr viņu centos atbalstīt, mierināt. Pašsaprotami, tieši tāpat tika uztverta katra mana rīcība, kas neatbilda viņas prātam. Ikreiz, kad nevarēju tikties, biju aizņemts vai vienkārši pateicu to, kas viņai nepatīk - sekoja asaras un apvainošanās. Es saprotu, ka viņas ģimenē arī viss nav gludi - tētis mīl iedzert, manai draudzenei liekas, ka viņas māsu vecāki vērtē augstāk. Tomēr man ir līdzīgas problēmas, kuras es esmu pārvarējis.
Svarīgs ir fakts, ka viņa mācās Rīgā, Bet es Saldū. Tiekamies nedēļas nogalēs, jo abi dzīvojam Saldū. Tomēr lieta, kas mani "piebeidza" pēdējo trīs mēnešu laikā viņa jau trīs reizes netieši piemin, ka dzīve bez viņas būtu labāka. Man nav ar ko runāt, konsultēties. Šī situācija vairs nav izturama, jo nespēju vairs panestu šādu nastu.
Kāda ir iespēja palīdzēt viņai, jo, ja es pateiktu, ka varbūt vērts abiem apmeklēt psihologu, viņai atkal būtu histērija?
Atbildes:
-
2014. gada 24. jūlijā
Labdien!
Balstoties uz Jūsu vēstulē sniegto informāciju, pieņemu, ka esat sevi izsmēlis - draudzenei piedāvājāt visus iespējamos risinājumus. Bieži ir tā, ka tuvs cilvēks ne vienmēr var palīdzēt grūtībās.
Piekrītu, viņai būtu jāvēršas pie psihologa, kaut arī to ir grūti pieņemt. Lai draudzenei būtu vieglāk pieņemt Jūsu ieteikumu, griezties pēc palīdzības, ieteiktu sarunas sākumā atklāt savas jūtas, ko Jūs jūtat attiecībā pret viņu - minēt gan pozitīvas, gan negatīvās sajūtas (nogurums, bezpalīdzības sajūta). Sarunas gaitā izstāstiet, ka Jums rūp tas, kas ar viņu notiek, minot nepieciešamību vērsties pie psihologa.
Ja draudzenei ir aizspriedumi par psihologiem, paskaidrojiet viņai, ka psihologs nav psihiatrs. Izstāstiet, ka nevajadzētu gaidīt uzlabojumus pēc pirmā apmeklējuma, jo, lai tiktu galā ar iekšējām grūtībām, ir vajadzīgs laiks. Lai veicas!klīniskā psiholoģe, psihoterapeite Anita Čodere, "Veselības salons 888"